| Maria0789 a întrebat:

Buna TPU!
O sa incep prin a spune ca am fost intr-o relatie cu un barbat casatorit si n-am stiut. Nu as vrea sa fiu pusa la zid pentru ce urmeaza sa spun insa as vrea niste pareri sincere si poate incurajari.
Povestea a inceput in urma cu aproxmativ an, l-am cunoscut pe o aplicatie de dating, am inceput sa vorbim si dupa ceva timp ne-am pus de acord sa ne vedem. Reactia la prima intalnire a fost "wow", atat din partea mea cat si din partea lui. Am vrut sa las lucrurile pentru prima data in viata sa decurga natural, fara presiune. Am inceput sa ne vedem din ce in ce mai des insa doar in anumite intervale orare. Timp de cateva luni am fost ok cu asta insa la un moment dat am inceput sa cer lucruri, sa vreau mai multa atentie, mai mult timp petrecut impreuna etc. Am inceput sa ne certam insa in cele din urma nici unul nu renunta si ajungeam sa ne impacam. Poate o sa radeti si o sa spuneti "ce prostuta" insa m-am indragostit si doar cine nu a trait sentimentul asta nu intelege.
In fine... prin iarna relatia a inceput sa se raceasca de tot, fara un motiv plauzibil, iar eu am inceput sa imi pun intrebari si sa ii cer explicatii. Bineinteles ca ceea ce imi spunea nu parea credibil. Il intrebam daca vrea sa renunte la mine si zicea ca nu, il intrebam daca simte ca relatia asta nu merita si zicea ca merita.
Socul a venit vreo 2 luni mai tarziu, cand am aflat ca marea mea dragoste, la jumatatea relatiei dintre noi, se casatorise. Da, era cu mine si in acelasi timp isi facea planuri de nunta cu alta.
A fost un soc sa aflu asta si primul lucru a fost sa il intreb de ce mi-a facut tocmai mie asta. Eu care ii povestisem de la inceput despre visurile mele, despre cat de mult imi doresc sa am pe cineva alaturi cu care sa impart si bune si rele etc.
Explicatia lui a fost ca la inceput a fost sexul dar apoi a inceput sa se ataseze de mine, i-a fost greu sa renunte si il cred. De ce? Pentru ca din momentul in care am aflat adevarul intre noi nu mai exista secrete, vorbim zilnic si ne si vedem. Cu alte cuvinte, ne-am apropiat si mai mult. Mi-e clar ca ma iubeste insa ii e teama sa renunte la cealalta, ii e teama sa isi asume riscul. Am decis sa fac un compromis si sa ii fiu alaturi mai mult ca prietena, sa il ajut sa isi faca ordine in ganduri si sa ia o decizie. Sunt convinsa ca asta nu e o decizie de luat de pe o zi pe alta si tocmai de asta am decis sa ii acord timp. Lasand la o parte tot ce s-a intamplat il vad ca omul perfect pentru mine. E o persoana care are foarte multe de oferit iar conexiunea pe care eu am simtit-o cu el, n-am mai simtit-o cu nimeni in cei 30 ani ai mei. In interiorul meu simt ca suntem facuti unul pentru celalat, e un sentiment pe care nu-l pot explica. Poate asta e obstacolul pe care trebuie sa il depasesc ca sa fiu fericita. Multumesc pentru ca mi-ati citit povestea si sper sa nu ma judecati!

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cea mai mare problema in această situație e că el eu om duplicitar.Chiar dacă ar divorța si s-ar insuracu tine, n-ai avea nici o garanție că n-ar fi duplicitar si pe urmă. Dacă semeni nefericire in viața soției lui o vei culege pe viitor.
Mai bine desparte-te de el, lasă-lnevestei, siroagă-te lui DUmnezeu să iti dea pe cineva care El stie că e potrivit pentru tine si care să fie numai al tau.

| MarianWLF a răspuns:

Foarte complicat, tu alegi sa ierti si sa astepti o persoana care s-a casatorit in timp ce era cu tine, imi pare ireal ce citesc aici, cat de bine v-ati intelege te-a tradat odata, ar insemna sa tradeze a 2 a oara sa se intoarca la tine, deci un barbat care minte si inseala iar si iar, daca erati suflete pereche nu facea planuri de nunta cu alta tipa, poate ai ajuns sa iubesti la modul acela obsesiv, eu nu te vad bine, fi bataie de joc in continuare, fi a doua roata in continuare si asuma-ti sa fi langa un barbat care minte si tradeaza cat e ziua de lunga, asuma-ti si faptul ca te ti scai de el sa strici o casnicie, vezi ca roata se intoarce, daca situatia asta e reala mi se pare ca ai dat-o din iubire in fantezie, succes si tine-ne la curent, chiar vreau sa aflu cum se termina laughing

| Maria0789 explică (pentru MarianWLF):

Nu stiu ce e asa amuzant dar in fine. Fiindca mi-ai cerut sa te tin la curent, afla ca tocmai a depus actele de divortwinking
Nu stiu ce casnicie am stricat cand ea n-a existat decat cu numele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce tot ii dai intr-una cu "ma iubeste" cand absolut tot comportamnetul lui spune ca nu te iubeste si nu te-a iubit odata ce a ales clar si hotarat sa se insoare cu alta.
Sa-mi fie cu iertare, ai 30 de ani dar te comporti ca o fetita de 13 ani, care desi pusa in fata faptului implinit, ca ala este casatorit si isi iubeste sotia, tu continui s acrezi ce pe tine te iubeste...
Ma rog, daca ai bun simt si respect pentru parintii tai sa nu-i faci de rsuine, da-i pace si nu-l mai cauta niciodata, ca ai toate sansele ca sotia lui sa afle, rudele de asemenea si sa te trezesti batuta si huiduita pe strada si tot fara el, ca oricum nu l-a durut niciodata de tine.

| Maria0789 explică (pentru Violleta2022):

Ce treaba au rudele in toata povestea? Traim cu ele in casa?
Nu ma intelege gresit, apreciez raspunsurile insa cred ca e prioritar sa ne gandim la fericirea noastra, nu la ce spune X si Y.
Daca isi iubeste sotia, asa cum spui tu, de ce a ales sa se desparta? Si nu, n-am insistat eu, m-am dat la o parte si l-am lasat sa ia decizia singur, fara sa ma implice in vreun fel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria0789):

Este evident ca tu esti indragostita de el pana peste urechi si nu vezi realitatea ca el NU te iubeste ci doar s-a jucat cu tine, iar dovada clara este ca a ales-o pe cealalta sa-i fie sotie si femeia de langa el, cu care vrea sa fie pe veci, prin casatorie.
daca esti o femeie cerebrala, retrage-te si vezi-ti de drum, ca menage a trois nu este posibil pentru tine, decat sa suferi non stop si s aprimesti resturile de la masa lor, traind pe ascuns si primind o bucatica din el, cand cealalta primeste tot.
Poate ai si tu putin orgoliu feminim si vrei sa fii femeia din viata lui, de aceea te sfatuiesc sa rupi relatia asta inutila si fara viitor si sa-ti cauti un barbat singur, care sa-ti ofere totul!

| Maria0789 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ai omis partea in care ti-am zis ca a ales sa se desparta, pe intelesul tau: sa divorteze. Da, deja a depus actele. Orgoliu am destul, stai linistita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria0789):

Ce nu intelegi tu este ca, un asemena barbat nu este a unei singure femei, daca sare din muiere in muiere este doar un simplu curvar, care dupa ce se satura si de tine, se muta la alta.
Si-a parasit nevasta pentru tine si curand te va parasii si pe tine, pentru alta mai tanara si mai buna.
Omenii nu se schimba, doar se prefac!

| siriusblack98 a răspuns:

Complicata treaba...Nu stiu de ce am un feeling foarte puternic ca el este mai tanar decat tine. Omul pare foarte nehotarat deci iubirea pe care i-o porti tu nu este reciproca in mod egal. Omul probabil vrea doar s3x de la tine si atat.

| ioana748 a răspuns:

Nu te judeca nimeni, mai ales pentru ceva ce ai povestit chiar tu.
Sa nu te superi dar este doar marea ta dragoste, el inca nu si-a gasit dragostea.
Cred ca tu confunzi aceasta relatie cu alte nevoi din interiorul sufletului tau.
Ai creat un atasament care vine dintr o lipsa....este ceva legat de imaginea unui parinte caruia nu vrei sa i dai drumul.
De asemenea poti sa ai o relatie libera, in sensul ca si tu sa faci ce doresti, sa ai si alte oportunități.
Tu pe cine crezi ca respecta mai mult dintre voi doua?
Posibil sa refuzi sa ti pui anumite intrebari, insa situația aceasta te afectează chiar daca iti impui sa nu te gandesti prea mult.
Cum ai sa te simti cand vor apărea copii?
Bine, cred ca nu te simti prea bine nici acum.
Cred ca ar trebui sa te gandesti ce probleme afective ai...sa le rezolvi si apoi sa vezi tu, daca ai mai accepta sa fii the best second.
Daca il iubesti, foarte frumos....cu siguranță te bucuri pentru fericirea lui cu cea aleasa.
Cea aleasa...
Iti doresc sa ti gasesti barbatul tau...❤️

| Standt a răspuns:

Omul perfect pentru tine este omul care te minte? Omul care joaca la doua capete? Si mai vrei incurajari? De la mine, nu!

| MrAM a răspuns:

Realitatea ta e distorsionata…vorba aia, te-a orbit dragostea.
Practic ti-ai raspuns singura la intrebare, sa folisit de tine pentru sex si tu ai pus suflet. Eu zic ca tu ai nevoie de ceva timp si spatiu sa-ti pui gandurile in ordine.

| norisorulpufos a răspuns:

Nimeni nu te judecă.
Dar acel barbat e casatorit.
Are o familie.
E putin cam pervers sa te amesteci in acea familie.
Asta e problema ta.
Nu intereseaza pe nimeni.

| Cavaler001 a răspuns:

Părerea mea e că a profitat de tine și te.a mințit. Odată îndrăgostită de el l.ai iertat, dar trebuie sa te trezești, daca nu.ti place să fii o rezerva.E o vorba care spune: love is blind. Gândește.te daca ai mai fi pierdut timpul cu el daca știai de la început că e însurat..Se comporta așa cu tine că știe că ești ceva in plus la care n.are avea acces fără acordul tau.
Eu cred că nu exista suflete pereche și sigur îți poți găsi alt bărbat pentru care sa fii iubirea vieții lui, nu amanta.
Daca te iubea mai mult decât își iubește soția rămânea cu tine! Dar te.a privit că pe o a 2-a opțiune pentru sex chiar daca v.ati atașat ulterior unul de celalalt. Dacă ești de acord cu asta poți continua asa..deși timpul lui se împarte și cu soția lui.
Sfatul meu, găsește.ti alt bărbat care.ti va aloca doar ție dragostea și timpul lui.