| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Am facut o prostie... :-s Nu stiu cum sa mai repar asta acum. Deci orice sfat e binevenit(si va rog fara critici)

Deci eu aveam un prieten(20 de ani are) si nu prea dadeam sanse relatiei mele cu el. Adica el era genul mai golanash etc. si nu prea am vrut sa ma implic. Mi-am cautat fostul prieten pentru a iesi impreuna la o cafea(vroiam sa fim doar amici, dar nu neg ca daca imi propunea m-as fi impacat cu el pentru ca il iubeam inca). Evident ca nu-i spusesem despre planurile mele prietenului meu actual(stiu ca nu am procedat bine, dar na sad ).

Fostul initial a zis ok, ma suna el sa ne vedem(el nefiind din oras). Au trecut vreo cateva zile si el nu-mi dadea niciun semn. Am decis sa-l sun. Mi-a raspuns o fata si mi-a zis ca e prietena lui, sa-l las in pace. Va dati seama ca m-am simtit super prost, dar nu m-am lasat. Sfatuita prost de un amic mai mare cunoscut pe net(adica are nr meu, vb destul de des si uneori m-a ajutat cu sfaturi foarte bune) am gresit din nou sad

I-am dat nr amicului respectiv(care stia povestea) si a zis ca se da el drept prietenul meu si i-a dat un sms fostului meu ca eu acum am prieten si sa ma lase in pace. Fostul meu enervat(si nefiind el genul prea educat) m-a facut pe mine tarfa si nu stiu ce i-a mai tipului respectiv despre mine. Ei s-au certat acolo, s-au injurat si nu stiu ce si eu la sfarsit am aflat ca fostul vrea o intalnire in 3(eu, el si prietenul meu actual).

Am incercat sa ma rog de fostul meu sa o lasam asa de n ori, ca nu are rost sa-mi faca mie probleme. Nu e de acord. O tine pe-a lui ca vrea sa vorbeasca cu prietenul meu(presupun ca vrea sa ma faca de ras in fata lui si sincer si eu i-am trimis niste mesaje mai aiurea cand eram impreuna si dupa ce ne-am despartit).

Relatia cu prietenul meu actual a evoluat spre bine(neasteptat), deja el mi-a cunoscut parintii si eu pe-ai lui, o sa petrecem Craciunul impreuna etc. El nu stie absolut nimic despre povestea asta de mai sus. Fostul vrea neaparat sa vorbeasca cu prietenul meu(si a zis ca o sa-l sune... evident ca pe tipul despre care el crede ca mi-e iubit). Amicul respectiv nu poate veni la mine in oras deloc.

Mi-e teama si nu stiu ce sa fac ca sa-mi indrept greseala. Am inceput sa tin la prietenul meu si imi este teama de ce i-ar spune fostul. E vina mea in mare parte pentru ca eu l-am invitat la cafea atunci.

Deci voi cum a-ti face? Sa-i spun prietenului meu ca fostul se tot tine dupa mine si ca vrea sa vorbeasca cu el. Si sa-i spun povestea adevarata sau o mica minciuna? Mi-e teama ca fostul si va da drumu la gura si in alte privinte. Nu stiu ce sa fac. Un sfat va rog puppy dog eyes.

Eu am 15 ani, fostul 25 si nu le pot spune alor mei absolut nimic despre asta. Mi-e teama de ce-ar putea face fostul.

Răspuns Câştigător
| ioana_6604 a răspuns:

Acuma depinde si de ceea ce ai facut cu fostul tau prieten? Insa problema ar fi mai simpla daca i-ai zice fostului tau prieten ca actualul stie toata povestea si ca o sa va intalniti insa nu o sa iasa bine (asta ar veni ca o amenintare pentru el) si poate s-ar mai linisti. O a doua varianta ar sa ii zici ca o sa alfle si prietena lui de toata povestea ca sa fiti la eglaitate sau o a treia sansa ar fi sa ii zici actualului tau prieten care este situatia insa inainte de asta asigurate ca tine la tine foarte mult pentru ca daca nu va tine la tine te va parasi.Incearca sa faci ceva cat mai repede nu lasa sa treaca timpul pentru ca nu va fi bine nici pentru tine nici pentru restul'. Iar parintii tai nu trebuie sa stie nimic din toate astea pentru ca sar supara rau.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as spune tuturor adevarul: parinti, prieten. Intreg si netrunchiat, fara umbra de minciuna. Doar asa vei putea din nou privi in ochii lor si in oglinda, doar asa nu te vei mai teme de nimic si nu te vei mai simti murdara. In principiu, toata lumea trebuie sa-si asume faptele. Asuma-ti-le si tu pe ale tale si continua cu fruntea sus.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Deşi ceea ce ai scris tu aici îmi provoacă repulsie gravă, eu fiind de aproape aceiaşi vârstă cu prietenul tău actual (puţin mai mare eu), totuşi cred că cel mai bine ar fi să-i povesteşti ce ai povestit aici actualului tău prieten şi vezi ce zice şi el.
Dacă se supără, asta e. Oricum în principiu dacă se supără o meriţi şi dacă se desparte de tine, nu-i niciun stres că oricum meriţi asta.
Dar dacă nu se supără şi-ţi va lua apărarea, preţuieşte-l bine că altu' care să te ierte la o fază de genul, greu găseşti.
În fine, într-o variantă mai civilizată spusă, sunt în asentimentul lui thereforyou.
Minciuna are picioare scurte! Taie-le cât se mai poate!
Succes!

| Libelle a răspuns:

Eu i-as spune actualului prieten.Mai bine sa afle de la mine decat de la altcineva si as face orice sa ma ierte pentru ce am facut.
Ai sa vezi ca dupa ce ii vei zice te vei simti mai bine.Indiferent de reactia lui. O sa fie socat, dar daca tine la tine te v ierta.Trebuie sa ii arati ca te-ai schimbat, si sa nu te mai bagi in porcarii de genul acum ca ai gasit un baiat la care tii.

| FataCuOchiiCaprui explică:

M gandeam... daca as vorbi cu amicul respectiv sa nu-i mai raspunda la telefon, eu sa fac la fel, sa-i dau ignore pe mess etc. ar fi bine? Fostul stie unde invat dar la scoala nu s-ar putea lua de mine, de fapt nu stiu... Dar e mai bine asa? ca nu mai vreau sa aud de el in viata meacrying

| Romancutza a răspuns:

Ar trebui sa-i spui adevarul prietenului tau, nu crezi? Ar fi mai bine sa afle adevarul din gura decat din cea a fostului, altfel va crede ca l-ai mintit.Acum am eu o intrebare.de ce pur si simpu nu-l ignori pe fostul? Vedetiva de viata vostra si gata.Nu-i mai raspunde la telefoane, nu mai vorbi cu el.se vede ca inca este gelos, altfel nu inteleg de ce ar vrea sa-ti faca toate astea.Eu zic sa-l ignorati si sa nu va intalniti cu el, cine stie ce fel de intetii are in cap.

| thereforyou a răspuns:

Vai ce c.rva esti, nu meriti nici un baiat. Meriti ce s-a intamplat panaramo, din cauza fetelor ca tine nu mai exista incredere deplina.

| Eva a răspuns:

Copii fara copilarie... sad

| drAn3 a răspuns:

De acord cu thereforyou. Eu nu pricep cum draq se uita un tip de 25 de ani la o pustoica de 15 ani?
E putin pervers, u too.

| Andra_4836 a răspuns:

Buna! In primul rand, diferenta de varsta intre tine si fostul m-a socat, sunt totusi 10 ani! Ai grija! Povestea e destul de incurcata...
Din moment ce te-ai despartit de el, nu vad de ce te-ai mai stresa, totusi, sa ii dai lui socoteala. Te-a facut tarfa, nu e nimic bun sau frumos in asta, si la un amic cred ca poti renunta. Din ce ai povbestit tu, am remarcat violenta in comportamentul lui. Ai zis ca inca il iubeai, dar totutsi, relatia cu actualul decurge bine, si incepi sa tii la el. O data ce nu vei mai tine deloc la fostul, ingrijorarea de care dai dovada se va diminua, si vei vedea ca nu e asa mare lucru sa te certi cu el, si sa renunti la amicitie.
Insa, greseala ta este totusi ca i-ai dat apa la moara, cu invitatia la cafea.
Alta greseala, in afara faptului ca l-ai implicat pe amicul de pe mess(ceea ce nu mi se pare chiar asa rau, sa zicem), deci, alta greseala este ca tu il rogi, tu ii stai la dispozitie. Din cate observ, te comporti cu el ca unui superior : "Am incercat sa ma rog de fostul meu sa o lasam asa de n ori, ca nu are rost sa-mi faca mie probleme. Nu e de acord. O tine pe-a lui ca vrea sa vorbeasca cu prietenul meu ". Tie nu ar trebui sa iti mai pese daca lui nu ii convine sau nu. Va-ti despartit, punct!
Ia atitudine, nu ii mai raspunde la telefon, ignora-l, daca te tot suna, ii raspunzi, iti zice ca vrea sa va vadeti, tu ii zici ca nu vrei si gata. Eventual (cel mult) iti ceri scuze pentru faza cu cafeaua, si-i zici s-o lase balta.
Nu trebuie sa-i fii inferioara, va lua atiotudine negativa asupra ta, dar nici sa il provoci.
Sper ca te-am ajutat, ai grija!>big grin

| DenisSa_6267 a răspuns:

Minciuna are picioare scurte... oricat ar fi de greu spune si tu adevaru`. Da' daca ii spui prietenului tau si acesta o sa s eintalneasca cu fostul poate o sa-i zica"aa dp ce m`ai injurat la tel"bla bla. o sa isi dea seama ca mai era o pers. pffstraight face incurkata situatia...