| anonim_4396 a întrebat:

Offfff.Nu stiu cum sa incep, eu sunt intr-o relatie si ma inteleg foarte bine cu iubitul meu, nu vorbim de casatorie, suntem impreuna de 1 an.

El este dincolo la munca 2 luni cu 15 zile acasa,ca sa nu stea singura eu ma mai duc pe la mama prietenului meu ca sa ne cunoastem mai bine si sa ii tin de urat,oricum nu ma mai duc la ea.

Nu am nimic cu ea,dar nu este mama mea,clar ca mama mea nu va fi.

Nu ii reprosez ca ii fac manichiura,pedichiura,ca o machiez,etc, dar pe mama mea cand eu am fost in concediu am apucat sa ii tund doar un pica parul, stiu ca ea nu se supara si ca se bucura pentru noi ca suntem fericiti si ne plimbam.

In schimb mama lui zice din gura, dar din fapte numai ca ea, numai ca ea.Doar ea face bine, dar dupa se vaita ca nimeni nu o ajuta, pai daca stii ca nu ai de ce te dai altceva?

Ea vrea sa fie in centrul atentiei.

Ea! Ea! Ea! Wowww si foarte insistenta, pai daca eu stiu in ce situatie esti de ce vrei sa cheltui cu mine, eu nu vreau!

Daca eu stiu de fosta sotie a iubitului meu stiu ca a zis ca i-a dat de toate, clar ca nu accept nici daca imi doresc cu sufletul.Mai ales ca eu sunt crescuta, educata sa fac fix ceea ce simt eu,daca nu vreau este nu.

Deci ea vrea numai ca ea,ca ea,ca ea.

Si mai o chestie ii este rusine cu mine si chiar sunt o fara frumusica foc, am ceva exotic si lipicioasa, sunt tupeista,, sunt la postliceala anul III si la facultate anul II la zi.

Mai si muncesc!

Stau in chirie, la postliceala sunt la fara taxa, facultatea o platesc 2.400 ron+un curs de pedagogie 260 ron +plus ca imi trebuie si mie materiale de la cursuri,proiecte,la postliceala carti, etc.

Se fereste cu mine si nu zice la nimeni ca nu sunt la scoala.

Am fost ieri la balci si surpriza, in loc sa fie ea laudata, m-au laudat sarbii la greu, ce nora frumoasa, ce nora frumoasa, ea asa zice ca sunt pentru ea.Eu sunt genul care ma tocmesc, am economisit 50 € cum m-am tocmit.A inceput sa se laude cu ea,a pai ea ea,ma face sa nu o suport, oricum cum este mama mea ea nu va fi si la inceput am ajuns sa o pun la sufletul meu, acum incet, incet se face singura respingatoare.

Ei ii place tot ce face ea sa se vada, dar ce fac altii nu!

Am fost cu iubitul meu in Spania la parintii mei, pufff cate lucruri au strans pentru amandoi, nici nu va imaginati.Si noi ne-am dus cu lucruri la ei, dar mai putine, in schimb pentru mama lui m-am dus cu un bagaj de am fost ajutata sa in urc in tren si in masina la taxi.

In fine, eu ma gandesc sa o evit total.Nu vreau sa ma mai duc la ea.Mai cata o sa vina iubitul meu si o sa ii zic ca nu pot ca am probleme.

Dar vreau sa va zic am satisfactia ca i-am zis ca este o incapatanata si ca vrea numai ca ea, de fata cu amandoi pe messenger.

Mama mea tot timpul zice:noi am fost tineri, am fost in centrul atentiei acum noi trebuie sa ne mandrim cu voi si sa fim in centrul atentiei numai cu laude despre copiii nostri.

De cand o cunosc pe femeia asta am o mama nota 10, imi pare rau ca am facut si eu mici prostioare, ca toti copiii, etc.

Deci am ajutat-o si pe sora ei in afacerea pe care o are = 0 Ron, pe ea in curatenie sau spalat vase, dar nu ma lasa, sa stau, face numai mutre.Nu ii convine deloc ca sunt asa harnicuta si bagareata.

Ganditi-va ca am fost la prietena ei,a pregatit masa,ea pe fuga,cum este alta mai deosebita ca ea,frumos a pregatit aceea femeie,ca la nunta.

Nu nu nu,ne grabim,hmmm,am ramas,am intrebat-o : Va ajut cu ceva, da! Hai ia astea, astea, uite, fa asa, fa asa, etc.Asa imi place, nu sa ma faci sa ma simt handicapata si sa-mi arati ca tu esti cea mai tare din parcare.

Asa mi se pare normal si nu suporta sa ma laude lumea,incepe imediat cu fraze despre ea si eu sunt frumoasa,eu sunt desteapta,ca mine,Hey,Hey,Hey,tot asa zice.

Aseara m-am pus sa dorm, inainte am vorbit de nunta si i-am zis ca eu nu vreau sa ma marit si ca noi nu ne vorbim de asa ceva, am adormit si m-a trezit ca sa imi zica, nu ca mie mi-ar placea sa te mariti, ca tu nu ai fost mireasa, etc.Eu i-am explicat ca nu un act ma tine si ca imi doresc copii cu sufletu, dar nu acum.

I-am explicat ca el a mai fost insurat, ca s-a grabit si ca intr-un an a facut :nunta, botez si divort.

Nici nu are acces el la copil, surprinzator cu prima nora nu s-a inteles.
Eu incep sa nu o plac.

Tin foarte mult la iubitul meu, este un om nota 10, dar asta este, daca crede ca mama lui ma poate comanda este probrema lui.Imi vad de viata mea.

Prefer sa vorbesc cu voi decat sa ma vait la parintii mei.

PS:Mai am un examen si o sa iau si CE ca si fiul ei.Am si atestatele luate.

Va pup!

O zi faina

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi place de tine cum gândești.
Înafară de mici amânunte pe care nu o să le clarici acum, căci am pierde prea mult timp.
Eu zic așa. Să ai grijă enormă, să nu cumva, să conviețuiești, cu certificat de căsătorie sau fără cu această femeie. Că rezultă relație ratată și e păcat.
Asta una. Apoi, să re iei în gură cu ea, pe mess, sau altfel, chiar că nu merită satisfacția. Cu ea, diplomație, ridicare în slăvi oficială, nu este cazul să afle ce simți. Să îți vezi de relația cu iubitul.

| Mmmmggg a răspuns (pentru sadrian46):

Va multumesc din suflet! Ma anbtin, sincer.Chiar am un baiat nota 10, mi-ar parea rau dupa el.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scoală și facultă și job! De admirat.
Du-te inainte pe direcția ta. La o adică nu te măriți cu soacra! Baftă

| Mmmmggg a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc din suflet!
Multumesc pentru sfat! O zi faina!

| sierra1 a răspuns (pentru Mmmmggg):

Să fii iubită

| Popescu_Elena_1993 a răspuns:

Nu trebuie neapărat să comunici cu soacra. Vezi de job-ul tău și încearcă să o eviți cât poți, dar vezi să nu se prindă că o ignori. Zici ca ea și faci ca tine. Cât despre căsătorie, e treaba ta și a lui... Nu vă comandă părinții. Eu așa cred.

| Mmmmggg a răspuns (pentru Popescu_Elena_1993):

Ma gandeam ca gandesc gresit, dar va multumesc din suflet.Chiar ma simt mai bine nu am avut tangente pana acum cu socra si nu am habar, aveam impresia ca am prins eu rautate fata de ea.
Clar o o sa o evit finut.
Va multumesc din suflet!