| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.sa va spun o poveste:
cand sa se casatoreasca, mami a fugit de acasa.„buni", fiind o femeie tampita, i-a zis chestii gen „pentru mine nu existi, fata mea a murit, bla, bla, bla". buun. dupa un an m-am nascut eu happy. si, timo de 13 ani, nu am vorbit, nu m-a vazut, nici o legatura, practic, nu aveam bunica, nu imi era dor de ea.eu am stiut povestea, oricum am fost foarte matură pentru varsta mea mereu.in fine, cand aveam 13 ani, am vazut-o pentru prima data.
un an mai tarziu, parintii mei au trebuit sa plece ambii in strainatate, si cam o luna. a trebuit sa locuiesc cu ea (buni). tot timpul bea, si imi zicea chestii gen:„parintii tai nu te iubesc, iti era mai bine la casa de copii, ei nu te ingrijesc bine, nu iti dadeau sa mananci, se lauda ce buna mama a fost ea (e bullshit, ca era beata 99% din timp, si se certa incontinuu cu bunicul), ca tati (mda, am uitat sa zic ca il uraste pe tati) nu ma iubeste ca ma lasa sa cad in cap si el se uita la tv linistit (capul meu si podeaua erau best friends laughing, eram mai neastamparata)"si alte chestii din astea, care pe mine m-au ranit foarte tare.si cand venea o vecina la ea tot zicea de mami ca nu a sunat, ca nu se ingrijeste de noi, etc.
acum un an a plecat in italia, si s-a despartit de al doilea sot (a fost casatorita de 2 ori:cu tata lu mami, si cu un idiot, acum un an s-a despartit de idiot), si mai vine in romania din cand in cand.si vine la noi acasa, ca nu are unde sa mearga altundeva.si mie imi reproseaza ca nu o iubesc, ca nu simte iubire din partea mea! cum naiba se asteapta ea sa o iubesc? cand profita de orice ocazie sa ma/ne raneasca? cum ar trebui sa ma port cu ea? cand vine la noi o pup, o strang in brate, dar NU POT sa ii spun „te iubesc". o intreb despre ea, ce mai face in italia, ce ii place si ce nu, ii spun sa imi povesteasca ce face in week-end de exemplu, ea la ce s-ar astepta din partea mea? nu o inteleg.
pentru mine cuvantul „bunica" e ca oricare altul, nu simt nimic.nici pe mami nu o pup tot timpul, sau sa ii spun ca o iubesc.sunt mai retrasa, mai rezervata.imi e greu sa`mi exprim sentimentele si fata de cei pentru care simt ceva, da` pentru buni? ca nu simt nimic?

si acum, intrebarea (am mai spus, dar poate ati uitat laughing ), cum ar trebui sa ma port cu ea? nu o inteleg deloc.

ps:mersi ca ati citit tot happy

Răspuns Câştigător
| baal24 a răspuns:

Pai si mami tau in loc sa aspire la o conditie mai buna i-a venit acasa cu burta la gura. E firesc sa nu-i convina, asa cum e firesc sa se suceasca din nou, acum ca si-a vazut nepoata adolescenta. Cred ca pur si simplu ar vrea sa eviti greselile parintilor tai si sa-ti croiesti alt drum in viata.

Sfatul meu este sa fii diplomata si sa nu-i pui in brate tot bagajul asta emotional. La varsta ta esti tentata probabil sa faci nitica drama dar mai bine te abtii. Fii politicoasa cu ea, dar n-o lua prea in serios cand incepe sa te santajeze emotional. Daca-ti mai zice ca nu se simte iubita de tine, rade-i in nas si spune-i ca asta nu-i un subiect serios si ca se comporta imatur. "Re-frame". Vei dezamorsa o situatie volatila cu mult tact. Si in rest, evita-i compania mai degraba decat sa te lasi angrenata intr-un conflict care n-are cum sa se transforme in nimic frumos sau constructiv. Poate acum nu-ti inspira prea multa afectiune, insa te asigur, cand va fi batrana si neajutorata o sa i le ierti pe toate si o s-o iubesti oricum.

Rugamintea mea este, avand in vedere ereditatea nefasta de care beneficiezi, sa veghezi permanent asupra tendintelor autodistructive pe care probabil le-ai mostenit si tu (alcool, barbati etc) si sa incerci sa fii cat mai moderata, echilibrata si rationala in privinta stilului de viata si a viitorului tau. Urmatorii cativa ani vor fi decisivi, fii inteleapta si alege reusita si virtutea, nu viciul si ratarea.

15 răspunsuri:
| baal24 a răspuns:

Mai, dar la cati ani te-a facut mamicutza ta de ai bunica asa de tanara?

| MasterOfDisaster explică (pentru baal24):

Ei,ce conteaza?

| baal24 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Pai daca mami tau te-a facut in adolescenta in loc sa-si vada de studii si alte alea poti intelege de ce bunica ta e usor resentimentara, nu?

| MasterOfDisaster explică (pentru baal24):

Hmm,ai dreptate.
dar, buni nu dadea semne ca o iubea.adica parintii lu mami erau majoritatea timpului beti,nu aveau bani (ii cheltuiau pe bautura),nu avea incredere in mami,o mai si batea.
inteleg ca ea are resentimente.,mai ales ca e foarte,foarte incapatanata(daca ea zice ca pamantul e patrat, asa e!)dar tot nu ii da dreptul sa imi ceara sa o iubesc, nu?

| MasterOfDisaster explică (pentru baal24):

laughing m-a distrat foarte tare ultimul paragraf.
eu una spun acum ca nu voi bea niciodata,ca nu voi fuma,si ca nu ma voi purta ca si o cu*va.
si,desi am primit „n„ propuneri (sa fumez,sa beau) nu am acceptat. tati fumeaza,si e nasol.
mie mi se pare super aiurea, si in plus costa foarte, foarte mult.nu ma tenteaza deloc chestiile astea.si fetele care sunt foarte „prietenoase" cu baietii mi se par penibile.
am vazut ce efecte au alcoolul,fumatul, si alte din astea, si nu imi place ce am vazut.de aceea,am spus, spun, si voi spune ca nu voi fi niciodata asa.si tinand cont de faptul ca am „rezistat tentatiei" cand aveam vreo 13 ani, varsta la care vrei sa te integrezi si sa pari „tare" in fata prietenilor.e ok.
mersi oricum happy

| baal24 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Pai si mami tau in loc sa aspire la o conditie mai buna i-a venit acasa cu burta la gura. E firesc sa nu-i convina, asa cum e firesc sa se suceasca din nou, acum ca si-a vazut nepoata adolescenta. Cred ca pur si simplu ar vrea sa eviti greselile parintilor tai si sa-ti croiesti alt drum in viata.

Sfatul meu este sa fii diplomata si sa nu-i pui in brate tot bagajul asta emotional. La varsta ta esti tentata probabil sa faci nitica drama dar mai bine te abtii. Fii politicoasa cu ea, dar n-o lua prea in serios cand incepe sa te santajeze emotional. Daca-ti mai zice ca nu se simte iubita de tine, rade-i in nas si spune-i ca asta nu-i un subiect serios si ca se comporta imatur. "Re-frame". Vei dezamorsa o situatie volatila cu mult tact. Si in rest, evita-i compania mai degraba decat sa te lasi angrenata intr-un conflict care n-are cum sa se transforme in nimic frumos sau constructiv. Poate acum nu-ti inspira prea multa afectiune, insa te asigur, cand va fi batrana si neajutorata o sa i le ierti pe toate si o s-o iubesti oricum.

Rugamintea mea este, avand in vedere ereditatea nefasta de care beneficiezi, sa veghezi permanent asupra tendintelor autodistructive pe care probabil le-ai mostenit si tu (alcool, barbati etc) si sa incerci sa fii cat mai moderata, echilibrata si rationala in privinta stilului de viata si a viitorului tau. Urmatorii cativa ani vor fi decisivi, fii inteleapta si alege reusita si virtutea, nu viciul si ratarea.

| Raducu1 a răspuns:

E o cauza pierduta bunicata,de cand am citit ca e beata am presimtit asta.Din pacate,nu prea ai ce face,asta e,incearca sa te prefaci ca o iubesti(dar sa nu se vada ca joci teatru),altceva nu gasesc. Oricum,multa bafta,cazul tau e cam grav.A, uite o idee mai buna! Cred ca bunicii tale i-ar trebui un psiholog sau ceva, poate s-ar mai schimba.Chiar si asa, bafta multa ca iti trebuie!

| Urzi23 a răspuns:

Ia uite cum fac eu apel la Sf scripturi ce ne invata pe noi "Pe cei batrini si fara minte esti obligat sa ii tratezi ca pe niste copii" Concluzie rabda si tu pe coana mare, un buna ziua nu mori daca ii dai si gata. Vrei nu vrei tot bunica ta este si trebuie sa tragi invatatura sa nu faci ca ea.Da trebuie sa o respecti dac doresti sa fi respectata cind vei fi bunica.Indiferent ca ea este buna sau rea nu ai dreptul sa o judeci poti sa eviti situatiile care genereaza conflict.Sa nu faci ca jelli care a sarit la bataie la bunica ei care o crestea si ii dadeau bunicii toate cele. Cartea pe primul plan si respectul pentru cei din jur si mai de capatii ca toate Crednta in Dumnezeu

| MasterOfDisaster explică (pentru Urzi23):

„.Indiferent ca ea este buna sau rea nu ai dreptul sa o judeci "?!
deci e ok cand mi-a spus ca mai bine nu m-as fi nascut? eu nu am dreptul sa o judec? am spus,ma port frumos cu ea,dar profita de orice ocazie sa ma jigneasca,sa ma raneasca.
invat bine,dar,ce legatura are asta cu bunica-mea? o respect,adica ma port frumos cu ea,dar nici nu o pot pupa in fund toata ziua si sa-i multumesc atunci cand ma jigneste...
nu am spus nimic niciodata, nu m-am rastit la ea, nu am raspuns inapoi.pur si simplu m-am carat din camera.eu nu simt nimic pentru ea!

| Urzi23 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Aha acum ai gasit motivul sa sari la mine."Prin popor umbla vorba nu judeca ca sa nu fi judecat" deci eu am raspuns corect. Daca sare bunica la tine o tratezi ca pe copii =nu te pui la mintea ei si o lasi in pace.Indiferent cum se poarta o tratezi ca pe un copil care nu are minte Cum procedezi cu un copil? vezi cum proceda mama ta cu tine exclus bataia.Cita rabdare avea mama ta cu tine=cu carul, asa sa ai si tu cu coana mare.Bine ca nu baga degetele in priza sa faca si alte dandanale. Gasesti 1000 de motive sa nu te gindesti la ea ex citit, teme etc dar numai cele care te educa si te ajuta in viitor exclus D/S.

| MasterOfDisaster explică (pentru Urzi23):

Nu „sar la tine".laughing
acum,pe bune, nu e handicapata, cum sa te porti cu o persoana de 55 ani ca si cu un copil? ea are pretentii de la mine, dar sincer, nu merita „iubirea" mea.nu o pot iubi doar ca are titlul de „bunica". asta e un rahat,nu inseamna nimic. dragostea, trebuie castigata, mai ales ca am 15 ani,am trait fara ea mult si bine,poate daca eram mai mica, mai puteam simti ceva pentru ea, dar asa nu.eu nu ma atasez rapid, imi trebuie timp.si in special cand imi spune ceea ce imi spune.
apropo, ce ai vrut sa zici prin„dar numai cele care te educa si te ajuta in viitor exclus D/S."? laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Eeeeeee pai stai asa nu pricepi ce este cu D/S dar esti suparata pe coana mare rolling on the floor

| BoboMC a răspuns:

In primul rand m-ai pierdut undeva pe la sfarsit, in fine ideea e ca:
Tu vezi-ti de carte, invata cum nu ai invatat mai bine du-te la facultate si creeazati viata pe propriile puteri.
Acum cu bunica ta, incearca sa ii fi pe plac relativ, ea iti da de mancare si te ingrijeste, cand o vezi spune-i ca o iubesti, la orice iti face, spune-i ca o iubesti chiar daca nu o faci.te va ajuta
In fine, succes!
BoboMC

| MasterOfDisaster explică (pentru BoboMC):

Aa,acum nu locuiesc cu ea.nu ea imi da de mancare, sau ce ai mai spus tu.
am spus nu pot sa ii spun te iubesc.e ciudat, dar nici de-al naibii nu pot sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te porti asa cum simti, insa civilizat! Fiindca iti e straina afectiv, consuma alcool si isi schimba sotii, ii poti atrage atentia asupra faptului ca nu-ti ofera un exemplu bun prin viata ei. Nu te lasa marcata de jignirile ei. Vorbeste alcoolul si o viata ratata, plia de frustrari. Daca tu simti dragostea parintilor reflectata in purtarea lor de grija fata de tine, nu te sfii sa o contrazici. Insa civilizat!

| K3mY a răspuns:

Si eu am patit aproape la fel.bine nu la fel ca tine dar la 13 ani mi-am vazut bunica din partea mamei pentru prima data care in tot acest timp parca nu existam pentru ea, eram un1 nimeni.nici macar nu'mi stia numele sau varsta, Dar dupa ce am implinit 13 ani.a venit sa ma vada si sa'mi zica "la multi ani "bine ca am zis multumesc dar nici macar nu a sarutat'o pe obraz macar.ca nu am putut,nu simteam acest lucru.dar cu timpul am invatat sa o accept asa cum e ea, bine nu vorbesc cu ea de ma rup sau ii spun "te iubesc" dar o bag in seama, o intreb ce face, cum se simte.