| xFaith a întrebat:

Buna TPU.

Sincer mi-a ajuns toata situatia asta.
( pentru cei ce nu imi cunosc povestea, desi am mai avut altercatii cu mama prietenului meu.o sa fac o scurta istorisire. )
Deci ea. nu ma suporta! De fiecare data cand merg la prietenul meu acasa, ea nu iese afara din camera. cand e sa ne intalnim intamplator prin casa, ii dau buna ziua si ea imi raspunde cu raceala " buna... "
Sunt impreuna cu prietenul meu de 10 luni.
Chestia este ca mama lui o placea extraordinar de mult pe fosta lui prietena.
( Fosta lui prietena. era pe interes, profita de banii lui si de bunatatea lui )
Dar totusi mama lui o placea.

Acum sa va spun o faza care s`a intamplat sambata.
Parintii mei au fost plecati la nunta, iar eu am ramas singura acasa.
L`am intrebat pe prietenul meu daca poate sa doarma cu mine, deoarece eram chiar singura acasa.
El apoi, s`a dus acasa si a intrebat`o pe maica`sa daca poate sa doarma la mine, deoarece sunt singura si imi este frica sa stau singura.
Iar maicasa, de femeie rea ce este nu a vrut sa il lase sa doarma la mine. a inceput sa il insulte si sa tipe la el.
Eu de altfel, stau la 2 statii de el, stam chiar aproape.
In cele din urma, a stat cu mine pana la 2 dimineata. iar apoi a plecat si am vb apoi la telefon panala 4 dimineata.

Sa revin la situatie. mama lui este. chiar rea sad.
Chiar si de ziua mea, ea mi-a luat un cadou, ( m`i la dat mai mult sa vada prietenul meu ca nu are nimic cu mine ).
Dar. " cica era plecata de acasa " si mi-a pus acel cadou pe masa.
Ma credeti, ca eu nici pana in ziua de azi, nu l`am desfacut? Pur si simplu nu pot.

Acum, va rog ma puteti ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| Ana_4223 a răspuns:

Lumea s-a schimbat acum este ceva absolut normal ca o fata de 19 ani sa il invite pe prietenul ei de 20 dea ani la ea acasa, fiindca nu pleaca pentru 7 zile la ea, ci pentru o noapte si nu cred ca mama lui avea nevoie de el noaptea el nu mai are 14 ani ca sa ceara voie de la mama sa ca sa ramana o noapte la prietena lui, mama sa ar trebui s isi dea cu parerea si sa ii explice nu sa ii interzica. adica nu este orelatie dintre o fata de 14 ani si un baiat 16 ani care amandoi depind de parinti si acei parinti sunt responsabili de ei, daca acel baiat va sta mereu sub aripa mamei sale si nu si-ar impune si el punctul de vedere cand va trebui sa o lase pe mama lui si sa se mute la casa lui ce o sa mai faca o sa o sune pe mama lui ca sa o intrebe ce trebuie sa faca..deci la 20 de ani nu mai ai chiar de 15 ani si ai o gandire diferita, si plus, banuiesc ca ei doi au o relatie serioasa..deci nu e nimic anormal in acesta chestie

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti-e frica sa dormi singura, inviti la tine o ruda sau o prietena, nu un barbat. Este urat si in mod normal el n-ar trebui sa accepte asa ceva. Nu zic ca mama lui nu are ceva cu tine, rpobabil ai dreptate si nu te place. Dar gestul tau a fost urat si ar fi facut 9 mame din 10 sa aiba o parere proasta despre tine. Asa ca trebuie sa fii atenta si la comportamentul tau, sa incerci sa te comporti frumos, cu demnitate, sa nu faci gesturi urate ca acesta.

| xFaith explică (pentru Brigaela):

Gestul meu a fost cat se poate de normal, suntem destui de mari pentru a dormii impreuna. nu ma numar, cu acele fete care au mai putin de 15 ani si si`au inceput viata sexuala.
Prietenul meu are 20 de ani iar eu 19 ani.
Nu e vorba, ca nu ma port normal, din contra. La el acasa merg sa spunem o data pe spatamana. in majoritatea timpuui el sta numai la mine acasa. atat ca seara se duce la el acasa

| Brigaela a răspuns (pentru xFaith):

Nu, n-a fost normal, ti se pare tie fiindca esti subiectiva si iti place sa-ti tragi spuza pe turta ei. Cea mai buna dovada este reactia ei (oricat nu te-ar placea, sigur vrea numai binele fiului ei) si faptul ca doarme la tine cand esti singura, nu in conditii normale. Faptul ca ai 19 ani iti permite sa ai destul discernamant incat sa te comporti cu bun simt si educatie. Fie va mutati impreuna (daca sunteti pe picioarele voastre), fie locuiti in continuare cu parintii si atunci respectati niste norme minime (respectati hotararile parintilor, dormiti fiecare la casa lui, va indepliniti intai indatoririle gospodaresti). ma intreb, el cand isi ajuta parintii in casa daca sta numai la tine/ tu cum permiti ca el sa-si neglijeze in halul asta familia?

| Brigaela a răspuns (pentru Ana_4223):

Lumea nu s-a schimbat atat de mult, ai dreptate ca adecazut, dar mai putin decat vi se pare voua. gandirea ca a ta sau a celei care a pus intrebare va fac sa fiti in vesnic conflict cu familiile voastre si ale partenerilor vostri si sa fiti perpetuu nefericit, dand mereu vina pe ei in loc sa vedeti unde este reala problema.
Nu pot sa impun nimanui parerea mea, dar stiu precis ca la un moment dat veti ajunge la aceeasi parere. Doar ca pentru unii va fi prea tarziu ca sa-si mai recupereze fericirea.

| xFaith explică (pentru Brigaela):

Orice om are felul sau de a gandii...

| Ana_4223 a răspuns (pentru Brigaela):

Lumea s-a schimbat acum este ceva absolut normal ca o fata de 19 ani sa il invite pe prietenul ei de 20 dea ani la ea acasa, fiindca nu pleaca pentru 7 zile la ea, ci pentru o noapte si nu cred ca mama lui avea nevoie de el noaptea el nu mai are 14 ani ca sa ceara voie de la mama sa ca sa ramana o noapte la prietena lui, mama sa ar trebui s isi dea cu parerea si sa ii explice nu sa ii interzica. adica nu este orelatie dintre o fata de 14 ani si un baiat 16 ani care amandoi depind de parinti si acei parinti sunt responsabili de ei, daca acel baiat va sta mereu sub aripa mamei sale si nu si-ar impune si el punctul de vedere cand va trebui sa o lase pe mama lui si sa se mute la casa lui ce o sa mai faca o sa o sune pe mama lui ca sa o intrebe ce trebuie sa faca..deci la 20 de ani nu mai ai chiar de 15 ani si ai o gandire diferita, si plus, banuiesc ca ei doi au o relatie serioasa..deci nu e nimic anormal in acesta chestie

| d3javw a răspuns:

Incearca sa te schimbi putin sa-i faci pe plac lu maicasa si incearca sa afli ce nu ii place la tine daca si dupa ce te schimbi nu se comporta m-ai frumos cu tine desi nu cred ca se va mai intampla atunci asta e na-i ce sa-i faci dar pana la urma poate va intelegetzibig grin

| octha a răspuns:

Daca prietena mea mar chema la ea,fiind singura acasa, fara sa vb cu ai mei, mash duce. daca e sa vb cu ai mei nici ai mei nu m-ar lasa.(cine stie ce fac eu cu ea acolo, gandeste mama). deci el a impacat si capra, si varza.cat despre "soacra" nu stiu ce sa spun. fate "cuminte" si afla cei place, un cadou, sau ceva, iar despre fata aia incearca sa-i gsesti un iubit.asa poate afla mama iubitlui tau ca aia are iubit si scpai astfel de gura ei.

| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Asa sunt toate mamele de baieti( si a mea mai face asa), e doar geloasa ca fiul ei mai tine si la altcineva decat la ea. Tot ce conteaza e dragostea dintre voi 2, si un mic sfat date pe langa mea, afla ce ii place si fa-ti putin timp si pentru ea.
De exemplu invit-o la o coafor sua ma rog ce mai face-ti voi fetele, dai ocazia sa te cunosca mai bine.

| Rusu_Cosmin_Stefan_1991 a răspuns:

Ce sa zic,,, nu stiu cati ani are prietenu tau dar sincer daca trebuie sa-i ceara voie mamei fiind si baiat atunci problema e la el el trebuie sa-si impuna punctu de vedere in fata mamei lui, sa-i demonstreze ca poate gandi si actiona singur nu e bine cand parinti nu ne lasa sa capatam o experienta in viata sa judecam singuri ce e oke si ce nu e oke gresind vom realiza, daca suntem tinuti sub papuc, nu realizam nimic

de ex: eu am ramas fara mama la 12 ani s-a sinucis, dar tata a stiut sa-mi dea libertate si cu toate astea nu am ajuns nici betiv, nici drogat si n-am avut niciodata prb nici cu politia. dar sincer aveam luni in care nu stiu daca dormeam 2 sapt acasa.
Sper sa va fie mai bine. cumva. desi nu depinde de tine