| lav2323 a întrebat:

Situatia in care ma aflu este una delicata. Tatal meu ne amenina pe mine, pe mama mea si pe sora mea majora. Eu am 16 ani. Acum 8 luni el a dat in mama pentru prima data in 22 de ani de casnicie. In noi (eu si sora mea) a dat de mai multe ori de-a lungul anilor. Atunci noi am plecat de acasa de frica pentru ca el ne amenintase si atunci. Ne-am intors la insistentele lui dupa 3 saptamani.Acum a inceput din nou. Casa este trecuta pe numele amandurora (si al tatalui si al mamei mele), iar el ne-a amenintat ca ne da afara din casa in termen de 24 de ore. Mama mea a vorbit cu el, s-a umilit si a spus (el) ca "ne mai da o sansa". Mentionez ca tatal meu nu munceste, el traieste (sora mea munceste pentru a se intretine) pe banii mamei mele care a fost operata de cancer si a trecut cu bine. Va rog mult sa ma ajutati! Ce pot sa fac pentru a putea sa il elimin din vietile noastre? Mama mea este foarte speriata de el si nu as vrea sa permit sa mai treiasta in aceste chinuri.

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Ai cateva solutii:
1. Sa mergi la directia pentru protectia copilului si sa faci o plangere, iar ei apoi ar trebui sa vina sa faca o cercetare
2. Sa mergi la politie si sa ceri ajutorul deoarece mai ales ca mama ta e intr-un stadiu de nevoi speciale ar trebui sa se autosesizeze autoritatile.
3. Tu si sora ta ati putea sa plecati si sa stati undeva in chirie si sa o luati apoi si pe mama ta pana ce se despart parintii si fac partajul.
E clar ca "va mai da o sansa" deoarece sta pe banii surorii tale si a pensei mamei.
Eu cred ca poate va veti descurca si fara el daca mama ta e in stare sa divorteze.
Daca te gandesti la bani e posibil sa poti sa aplici pentru promotii la supermarketur-uri sau la Vodafone si castigi si ceva bani in timpul tau liber sau in weekend.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu exista sa va rugati sa va dea o sansa. Prezentati-va de urgenta la politie pentru a depune plangere si mama voastra sa divorteze! Mai bine fara un tata, decat cu batai si amenintari zilnice!

| Hermes a răspuns:

Parerea mea este ca tatal tau este nemultumit de propria persoana sau propria conditie si isi descarca frustrarile pe voi. Situatia se poate repara la psiholog sau astrolog. In rest solutiile institutionale sunt divortul adica separarea. Dar poate ca merita sa incercati sa reparati lucrurile in loc sa le faceti bucati.

| tuGatita a răspuns:

Adica sta pe banii mamei tale si mai are si tupeu sa dea in ea? in voi? Divort! Daca doi oameni nu se inteleg trebuie sa se separe. se vo imparti bunurile, iar tu ramai cu mama ta! va fi greu, sunt sigura, dar apoi va fi mult mai bine!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Lav,

Intelegem situatia dificila in care te afli si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Deci,incearca sa-i faci sa divorteze.

Răspuns utilizator avertizat
| MrSoapte a răspuns:

Nu meritati sa traiti in halul ala! Mare atentie ca, in cazul divortului, se impart bunurile dobandite in perioada casatoriei! Deci, va trebui sa vindeti casa unde locuiti! Omu are frustrari care si le varsa pe familie! Incearcati sa luati legatura cu un avocat, care sa va explice care sunt termenii pentru o evacuare sau un partaj! Nu mai indurati magariile din casa aia ca, asta va macina si voua psihicul! Neputinta lui, nu face altceva decat sa va faca pe voi de ras si sa va amputeze sansa de-a va pastra o pozitie in societate! Nu ramaneti indiferente si, apelati la un avocat sau la politie! Imi pare extrem de rau ca treci prin asa ceva si, sper din tot sufletul sa rezolvi aceasta problema!

| IubescRapidBucuresti a răspuns:

Frumos odata cand e biat il faceti sa semneze precum ca da casa pe mama ta
dupa ce ai reusit sa faci asta frumos ii puneti bagajelu la usa schimbati iala si il dati afara
daca se leaga de voi pe strada mergeti la politie si il denuntati

| malina_2068 a răspuns:

Pai,ce pot sa zic, ideea mea este ca mama ta sa vorbeasca civilizat cu tatal tau si sa vindeti casa, vorbiti cu un avocat, parintii tai vor divorta, impart banii si va luati acolo ceva, o garsoniera sau un apartament micut dar macar liniste sa fiehappy Daca nu esti de acord zic macar sa mergeti toate la un psholig pentru a va usura sufletulhappy Mult succes!

| bubudm a răspuns:

Mergeti la un preot sau un calugar. Chiar si la psiholog. Aveti incredere in Dumnezeu ca totul se va rezolva. Si eu am probleme cu tatal meu, dar acum incercam sa mergem la un preot. Daca as putea, te-as ajuta pentru stiu prin ce treci. Le-am simtit pe propria piele. Sper ca ti-am fost de folos.