| Bmth_Emi_1996 a întrebat:

Buna TPU
Urgent!
Am nevoie de ajutor, sora mea in varsta de 24 de ani, este gravida.Ea tot spune ca nu stie sigur, si ca nu e adevarat...Dar am vazut pe facebook-ul ei, conversatia cu sotul ei....Si spunea ca e insarcinata, ca se gandeste la acel copil, ca doar pana in luna a8a se gandeste la lucreze etc.
Problema este ca eu am acum 14 ani, si am fost crescuta de catre tatal meu si sora mea.
Singura mea problema este ca eu nu vreau sa se nasca acel copil, nu imi plac copiii, nu il vreau, nu, nu, nu!
Sora mea in urma cu 2 ani a facut un avort, si nu vreau sa se repete ( nu se gandeste la asta dar, na) In primul rand, nu vreau acel copil pentru ca nu am rabdare cu ea 9 luni, o stresez, am tulburari comportamentale nasoale si mna!
Si nu vreau sa vad un copil mic in casa
Ajutati-ma, ce sa fac? urgent sad

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Copila asta chiar are o problema, iar voi, in loc sa o ajutati cu un sfat, incepeti sa spuneti ca va e sila de ea.
Emi, cel mai bine ar fi sa te duci sa ceri sfatului unu psiholog. Nu e nimic rusinos in asta si nu doar oamenii nebuni se duc sa vorbeasca cu o persoana avizata in a da sfaturi.
Nu e normal sa ai o astfel de atitudine. Ar trebuie sa incerci sa o sustii pe sora ta, indiferent de alegerile ei si sa te bucuri pentru ea. Ar trebuie ca la varsta asta sa ai o anumita maturitate, atat in gandire, cat si in gesturi. Nu le mai crea probleme alor tai, intrucat sunt singurele persoane care te mai pot sustine si care mai pot fi alaturi de tine. Ei te iubesc si te vor iubi mereu, insa incearca si tu sa-ti schimbi atitudinea si arata-le putina afectiune si sustinere.
Succes mai departe si sper ca iti vei schimba parerea referitor la intreaga situatie. Un copil ar trebui sa fie un prilej de bucurie, nu de tristete.

20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa cresti mare.

| mgtow a răspuns:

Suporti nu ai de ales, si asa creste repede ala mic

| ancutsa410 a răspuns:

Eu zic să vorbești cu tatăl tău și cu soră ta, comportamentul tău nu e normal și cred ca ai nevoie deun ppsiholog în orice caz un copil e o binecuvântare și da multă energie pozitivă unui cămin, nu înțeleg de ce nu ți dorești să l vezi, până la urma e nepoțelul sau nepoțica ta

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca te temi ca aparitia unui copil mic in casa iti va stirbi tie din priviligiile de mezina casei, gresesc?
Esti mare, aproape domnisoara nu te poti astepta acum sa ti se dea totul in fata ca unui copilas mic pentru ca sunt sigura ca te descurci singura, ba chiar ajuti si in casa
NU poti face nimic.Las-o pe sora ta sa se bucure de sarcina si noul membru al familiei.Vei fi matusica si asta e minunat
Zici ca si sora ta te-a crescut.I-ai multumit vreodata?
Du-te la sora ta, imbratisez-o, ii spui ca te bucuri de nepotel /nepotica si ii promiti ca o ajuti in cresterea bebelusului.

Privind problema ta nu ezita sa ceri ajutor de specialitate.Cu siguranta ca se va gasi solutie si ajutor si pentru problema ta!

| Doub a răspuns:

Să te maturizezi.
Ai probleme grave.
Ce te face să crezi că ai dreptul să-i impui surorii tale ceva?

| Felys a răspuns:

Cand o sa apara copilul il vei iubii, intr-adevar nu vei mai fi tu pe locul intai si nu vei fi tu cea mai mica dar il vei indragii pentru ca e nepotul tau si nu ai cum sa nu il iubesti asa cum si sora ta a avut grija de tine si te-a iubit

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Emi,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Klandestin a răspuns:

Tu nu ai ce sa faci sad e decizia ei... daca ea il doreste si chiar ii

| Kettolix a răspuns:

Esti un copil razgaiat. Mi-e sila. Doar de tine iti pasa. Uita-te la tine, cum potitine oglinzi in casa?! Cheama un psiholog, si daca nu, un preot exorcist. Ce naspa din partea ta. Iti urasc comportamentul, simt doar sila. acei oameni te-au crescut si tie nu-ti pasa decat de tine. Esti cam nesuferita. Te comporti de parca ai avea 9 ani, si mult mai rau, ca un copil de 9 ani cu probleme de comportament. Sunt de parere ca ti s-au oferit prea multe si ai ajuns... uhh asa :\ straight face. Nu as vrea un copil ca tine sincer. Mi-sr fii rusine sa ma comport asa straight face

| Bmth_Emi_1996 explică (pentru Kettolix):

Jet, valea... Copli razgaiat? Daca am probleme comportamentale e vina mea ca nu ma pot controla? sau e problema ta? nu te-a bagat nimeni in seama, clar?

| Kettolix a răspuns:

"Buna, sunt rockarita si ma droghez, am 14 ani, am probleme cu politia si am cunoscut o fata care ma trage in jos, dar nu pot sta fara ea, e prietena mea, am fugit de acasa si am stat la ea o zi, pe urma s-a trezit cu politia la usa, nu am mers la scoala de 1 saptamana nici eu nici ea si nu ne baga in examen, era sa ma ia asistenta sociala, ma cert mereu cu toti, si era sa ajung la Cluj la dezintoxicare, ce sa fac? nu pot face nimic, sora mea nici nu mai e sora mea, nu o mai intereseaza de mine, stam in aceiasi casa dar ne ignoram, ea m-a crescut, are 24 de ani." Asta e o intrebare di aprilie. Esti oribila. Saraca ta sora, imi pare rau pentru ea. As pleca naibii de acasa daca as fii in locul tau. Nu iti este rusine sa le faci atetea probleme?! Saracii de ei, esti absolut oribila si razgaiata! Mi-ar fi oribil de rusine sa ma comport ca tine! Esti degeaba fara supare, nu ai facut absolut nimic bine omenirii de cand te-ai nascut. De ce naibii mai ai si tupeul sa crezi ca e vina ei? Eu te-as da afara in suturi daca as fii in locul familiei tale!

| Bmth_Emi_1996 explică (pentru Kettolix):

Auzi, stii ceva, ia-ti talpasita de aici, nu iti permit sa vorbesti in halul asta de mine, toti gresim da, tu nu esti perfect sau perfecta, de ce naiba tot comentezi? incepe si tu sa tragi un fun dintr-un drog de curiozitate cum am facut si eu, si o sa vezi cum te schimbi radical, tu habar n-ai cum e sa vrei sa te lasi si sa nu poti, am avut o problema da? ce ar fi sa iti cimentez si eu? ai mei ma iubesc oricum da, nu te baga tu,

| Betrix a răspuns:

Esti o mucoasa, care nu poate impune unui adult ce sa faca ar trebui sa ii multumesti ca te-a crescut nu sa faci scheme.

| Bmth_Emi_1996 explică (pentru Betrix):

Hai cara-te curvo, daca te-ai intalni cu mine pe strada ai fugi de tea-r lua dracu,

| Kettolix a răspuns (pentru Bmth_Emi_1996):

Haha ce gluma buna. Crezi ca nu m-am mai intalnit cu fete ca tine? "MAri si tari" Emo= stilul oamenilor slabi ce vor sa para duri. Daca iti dau un pumn te las lata. De obicei nu dau in fete. Dar poti sa intrebi spitalul cati oameni au venit din vina mea. Brook, terminat. ***

| Bmth_Emi_1996 explică (pentru Kettolix):

Hai ca ma faci sa rad cu lacrimi, in primul rand tu nu ai nici macar o treaba cu stilul meu vestimentar si cel de viata.Stii? Gluma asta cu spitalul e expirata...Si vezi-ti de viata si de borsu' tau!

| Kettolix a răspuns (pentru Bmth_Emi_1996):

Wow. Ma surprinzi. Si ma surprinzi in mod placut. Ma asteptam sa reactionezi altfel. Sunt mandra. Probabil esti nervoasa si confuza. Te-am testat un pic, pentru ca simt ca trebuie sa te ajut si imi placi. Dar am fost ca badass ca m-am luat de tine si scuze, dar asa puteam sa-mi dau seama exact de starea ta. Parerea mea este de fapt ca nu este doar vina ta, ci a situatiei. Stiu ca probabil nu ma crezi dar vorbesc serios. Stiu cum e sa devii dependenta, dar asta nu te poate rani nesfarsit. Incearca sa cauti persoane specializate, si sa iti rezolvi problemele cu ai tai. Adica, stiu ca de fapt ii iubesti, dar esti prea suparata sa arati asta. Ia venirea cpilului ca pe un lucru bun. Gandeste-te ca poti sa ajuti copilul sa nu pateasca ce ai patit tu. Si eu eram cutter intr-o perioada si nu puteam sa rezist fara sa ma tai. Te inteleg pe deplin. Dar incearca sa fii puternica. Si chiar imi pare rau ca te-am abordat cu stangul, dar asta am facut-o pentru explicatia ta cum ca ai inceput fara sa stii si faptul ca esti ok cu ai tai. Totul o sa se rezolve dar ai vointa si incerci. SPer sa fii okey in continuare si sa-mi intelegi scarbosenia cu care am vorbit mai sus, eu nu-s asa laughing)) Si imi place ca mi-ai dat-o inapoi la faza cu spitalul. Toate cele spuse, mult succes si STAY SRONG. Liz terminat (da, chiar spun terminat, dar brook imi spun cei dintr-o grupare ce distribuie droguri, am fost sa fac poze sub numele de brook)

| Betrix a răspuns (pentru Bmth_Emi_1996):

Poate ca as fugi dar doar daca ti-as vedea fata aia ''frumusica'. Sa fim seriosi tu nu stii ce inseamna curva si ma faci pe mine? Copilito tu inca isi mananci muci pe ascunswinking. As fi foarte interesata sa ma intalnesc pe strada doar sa vad cum te faci ca nu ma vezi, insa ma bucur ca am depasit perioada copilariei in care eram mare si tare si am inceput sa gandesc.

| Bmth_Emi_1996 explică (pentru Kettolix):

Da rolling on the floor lool.totusi multumesc, dar nu mai fa de astea ca imi schimb starea nasol cand vad ca cineva imi adreseaza anumite mesaje care oarecum imi injosesc caracterul, si oarecum pot fi o persoana ok...Dar thx...winking

| Florin_Hck_1999 a răspuns:

Fa si tu un copil.