| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata de o luna si vreau acest copil insa este imposibil sa pastrez sarcina din numeroase motive.Cum pot intrerupe sarcina fara interventie chirurgicala? imi este foarte greu sa fac asta si nu vreau sa fac avort insa numi pot schimba decizia.va rog ajutati-ma am nevoie urgent de un sfat,funda

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfatul meu foarte serios,e sa apelezi la un medic,nimeni nu iti va putea spune aici ce ai tu de facut,ca sa-ti intrerupi o sarcina!
Medicul e singurul care poate hotari, in ce fel, cum si daca sarcina ta trebuie intrerupta!

| Picasso a răspuns:

Salut irina, hmm te-as critica insa nu ai nevoie de asta! Mai asta inseamna "avort" sa nu pastrezi acest copil! Incearca sa eviti acele nenumeroase motive, e al tau e pruncul tau, e crima ceea ce vei face, stiu ca iti vrei binele cat si pe al lui! Eu cred ca vei fi o mama minunata! vb cu parintii tai, incearca sa ii faci sa fie de partea ta! Incearca sa iei o decizie buna si incearca sa invetzi din greselile altora! Nu face avort! Continua cu sarcina si daca nu vrei sa il pastrezi "spune-le" k nu poti sa il pastrezi k nu ai posibilitatea sa il cresti sau motivul tau vb cu cineva pentru a il duce la un centru pentru nou nascuti nu stiu local cv, insa nu ii face rau! Vei avea o rana adanca`n` suflet! Sfatul meu este sa nu te agiti si sa te gandesti la bine, ocoleste, evita ceea ce crezi ca nu iti este de folos! succes si ai grija de tine >big grin

Răspuns utilizator avertizat
| PisoiMic a răspuns:

Nu cred ca este cineva in masura aici sa-ti dea un sfat bun, mergi la un ginecolog si consulta-te cu el. Nu ai cum sa faci intrerupere de sarcina fara interventie chirurgicala straight faceNu stiu daca atunci cand zici ca nu poti pastra sarcina te referi la probleme de sanatate sau alte probleme personale. Mergi la ginecolog si el iti va da cele mai bune sfaturi :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.stiam de un avort medicamentos...deci doar cu pastile dar trebuie sa ti le dea un medic.costa 5 mil.
(asta din ce m-am informat eu)

| Irinka a răspuns:

Sunt minora nu pot merge la medic ginecolog si nu am o prietena de incredere. tatal copilului intr-adevar pleaca timp de un an si nu stie ca sunt insarcinata deoarece stiu ca no sa ma ajute sa fac intrerup sarcina dupa cum il stiu va dori sa las acest copil,insa familia mea este de o stricta educatie,nu doar ca imi taie un picior dar ma omoara as fi cea mai mare rusine a familiei mele de ani ei au sperante intarite asupra viitorului meu si niciodata nu m-am gandit ca eu voi ajunge in asa stare doar ca asa s-a intamplat ca am inceput a avea relatii cu prietenul meu si intr-o secunda am ramas insarcinata, sunt foarte multi factori si cit de greu imi este si imi este foarte greu, vreau acest copil si stiu riscul ca toata viata o sa am un pacat in suflet insa n-am alta alegere si numi pot schimba decizia...

| Goga_Alin_1992 a răspuns:

Numi spune ca ai ramas insarcinata cu prietenul tau care urmeaza sa plece pe timp indelungat! in fine o relatie la distanta pe timp foarte lung nu o sa reziste.( mai lung ma refer la peste 6 luni). parerea mea du-te repede la ginecolog.chiar daca esti minora caci sigur esti minora.ia o prietena cea mai buna sau o ruda ft apropiata si fa o vizita de urgenta la medic.altfel risti ca pe viitor sa nu poti face copii sau orice altceva.cu chestii de astea nu-i de joaca.