| cryss_1828 a întrebat:

Buna tuturor.Am ajuns iar aici, sa va cer sfaturi pentru ca nu stiu cum sa rezolv aceasta problema.Baiatul de care am scris de atatea ori a luat-o iar pe calea gresita.Relatia cu el s-a terminat din cauza orgoliului pe care il are in el si a anturajului lui care il influenteaza ft mult si nu in bine, ci in rau! De cand cel mai bun prieten e acasa ( ca el face fotbal si de obicei sta cu echipa ) bea in fiecare zii mai ales ca acum de 3 zile ne'am despartit.Nu stie altceva nimic decat sa bea cu ei ft mult, urmatoarea zii sa ii fie rau si tot asa.Desi mi-a gresit mult si si-a batut joc de mine mie imi pasa ft mult de el si stiu ca poate fi un om mai bun insa anturajul il strica. El de obicei cand bea zice ca il inteapa si inima. Cand eram impreuna si mai ramanea la mine, uneori chiar si cateva zile la rand era alt om, era alt baiat, era pe aproape asa cum mi-l doream (desi il sunau de cel putin 10 ori pe zi fiecare sa intrebe ce face, unde e, cand vine acasa, daca iese in oras samd ) eu insa cand ajunge acasa e alt om ( sa zicem). Tin sa precizez ca el locuieste cu fratele lui si varul in casa, parintii lui fiind plecati in strainatate iar matusa lor avand grija de ei cum poate si ea. Am uitat sa precizez ca la el in casa mai mereu e cel de care spuneam mai sus si inca un alt prieten.Nici cand eram impreuna nu puteam sa discut nimic cu el ceea ce trebuia sa ramana intre noi deoarece cei doi sunt mereu in c*r* lui si nu pot sa scriu nimic, sau sa vorbesc la tel ceva pentru ca vad/aud ei. Ii cunoaste de mici insa lui nu ii face deloc bine alcoolul. Pe langa faptul ca il inteapa inima se umple si de cosuri pe toata fata. Tin sa cred ca a ajuns dependent de alcool si isi face mult rau si nu stiu cum as putea sa il ajut mai ales ca nu mai suntem impreuna.Stiu ca o sa ziceti sa imi continui viata si sa il las insa nu pot, ma doare inima sa fac asta desi m-a calcat in picioare il iubesc inca si imi fac griji pentru el. Uneori chiar ma gandesc sa vorbesc cu matusa lui insa stiu ca poate nu m-ar crede ( pentru ca el de ex ar nega si i-ar pune si pe prietenii lui sa nege acest lucru) si stiu ca n-ar mai vorbi nici cu mine apoi. Vreau sa fac ceva dar simt ca sunt legata si ma doare enorm sa il stiu baut mereu. Il iubesc prea mult...Si stiu ca daca nu ar fi fost anturajul acesta ( ci altul ) poate ca relatia noastra nu s-ar fi terminat si lucrurile inca ar fi mers intre noi sad... Mi-as dori sa ma impac cu el insa stiu ca o va lua de la capat cu bautura lui si nu vreau asta si pe langa asta nu ii mai suport prietenul de care povesteam mai sus ca el l-a intaratat ft mult dupa cum am mai spus si pe langa asta cand a fost baut a mai facut si misto de mine. sad. Niste pareri va rog?

11 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nicio parere, nimic. Baiatul de care ne zici tu e influentabil, manipulabil, are o fire slaba. Ok, inteleg. Smecherie, bautura, baieti, alea, alea. dar toate sa stii ca au o masura. Iar daca ai o fata langa tine, trebuie in primul rand sa stii s-o respecti si sa ai grija sa se simta bine langa tine. Pe el vad ca nu-l intereseaza acest aspect. Te-ai gandit la acest lucru? Tu-l iubesti... dar el? Te foloseste!
Tu tot tragi, tot tragi cu speranta ca se va mai schimba. Cat draga mea? Cat? Trebuie sa respecti si pe tine ca fata, ca doar trebuie sa ai si tu anumite principii si-o personalitate. Inteleg ca inchizi ochii si faci sacrificii din iubire, dar vezi ca e posibil sa orbesti.
Un barbat adevarat isi trateaza partenera la fel si cand e singur, si cand e cu prietenii, si cand e cu orice altfel de persoana. Tu, dupa cate observ, suspini dupa clipele in care e singur fiindca spui ca atunci e bun. O sa fiu direct si poate dur dar, vezi ca risti sa joci rolul de ''carpa''. Iar daca pentru el alcoolul e mai mult decat ceea ce esti tu, atunci scuza-ma, e cazul sa spui stop si sa-ti aranjezi lucrurile in viata.

| anad a răspuns:

Sa stii ca el nu va renunta la prieteni nici acum si nici mai tarziu.Totdeauna ii va pune pe primul plan, isi va petrece majoritatea timpului cu ei. Poate ca va mai rari cu bautura dar nu il vei putea obisnui sa nu mearga cu prietenii.Cu astfel de oameni nu poti sa iti faci planuri de viitor si tot timpul tu vei fi cea care vei da si tolera iar el va primi si nu-ti va oferi decat dezamagiri si suferinta. Spui ca nu poti sa te desparti de el dar va veni timpul cand vei obosi si o sa te lamuresti singura ca nu ai nici un viitor cu el.

| psihox a răspuns:

Problema inutilitatii poate aparea la orice varsta. Membrii grupului il influenteaza in negativ. Sau poate baiatul nu doreste sa fie un membru al grupului. Ce fel de tineri sunt in grup? Care este problema grupului? Cu ce se ocupa? Cine sunt parintii tinerilor? Poate prietenul tau ar vrea sa se incadreze in grup, dar acesta nu-l lasa. Ce ocupatie au parintii prietenului? Poate grupul are incredere in propriile forte, dar nu si in ale baiatului. Daca in grup sunt si fete, atunci ele sunt mai predispuse la sugestii decat baietii. Baietii au o autoritate mai bine stapanita. Cum se comporta si vorbeste grupul? Se supune prietenul normelor grupului? Pot fi sanse mici ca un individ sa fie acceptat in grup. Aici mai intervine si puterea de atractie a grupurilor sociale. Baiatul se poate deosebi mult de membrii grupului. Ar rezista la incercarile grupului? Poate creea baiatul legaturi in interiorul grupului?

| costymaximus a răspuns:

Daca pretuieste mai mult alcoolul decit o fata, inseamna ca nu te merita, nu-ti dai seama? Orienteaza-te spre altcineva, bine, am inteles, iti pasa de el, dar la tine te gindesti? Inteleg ca-l consideri fat-frumos, dar mai sint si altii, e greu sa te rupi dintr-o data, incearca treptat, treptat sa cunosti si pe altcineva care iti va da mai multa atentie, sint o gramada de baieti care asteapta sa fie descoperiti, nu te mai complace un aceasta situatie.

| alina_1192 a răspuns:

Nu-l cunosc pe acest baiat insa il urasc. Cum poate sa faca o fata sa sufere asa de mult. Problema e ca tu ii arati cat il iubesti si de acea face ce vrea cu/din tine. Dca te impaci cu el ia tu rolul de cocos si nu-i mai tolera toate scenele...

| tntsirom a răspuns:

Sfaturile pe care le-ai putea primi le cunosti de la inceput, de cand ai scris sa ceri ajutor din partea cuiva.In plus nu stiu ce sfat ti-as mai putea da. E foarte usor sa dai sfaturi cand nu esti in cauza, dar daca ai fi...nu stiu e greu. Parerea mea e sa faci ce-ti spune sufletul ca la urma urmei tu esti cea care o sa tragi consecinta faptelor tale. Parerea mea e sa-l pui sa aleaga intre tine si priitenii lui cu bautura, daca te iubeste cu adevarat o sa te aleaga pe tine...Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei mai suferi cateva luni, maxim un an apoi iti va trece, te vei convinge singura ca nu poti face si nici schimba nimic pentru el. Pacat. Legat de anturaj, chiar daca va termina cu acest anturaj, va gasi altii de acelasi stil, imi pare rau ca-ti scriu asa direct, dar e mai bine sa te astepti la asta si cred ca si tu gandesti asa dar totusi speri ca cineva sa-ti dea solutia miracol.
Solutia exista: dezalcoolizare in centre speciale si terminarea cu anturajele poluante. Dificil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plus psiholog pentru discutii singur sau in cuplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bea nu ai cei faceldaca dragostea pentru tine nu l-a rupt de bautura nimic nu-l poate rupe.am cunoscut si cunosc astfel de oameni.sunt slabi si sclavi ai bauturii toata viata.vezi-ti de viata. dar nu ar fi rau sa-i spui si matusii lui ce -ai scris aici.macar pleci cu inima impacata.

| askanyo_8091 a răspuns:

Mia luat ceva timp sa citesc asta sad si am uiat ce vroiam sa scriu straight face

| unareafoc a răspuns:

Si eu am pierdut o relatie tot din cauza anturajului, el nu era din acelasi oras cu mine cand era la mine stateam amndoie era lapte si miere totul cum ajungea acasa la prietenii lui se schimba radical.la noi a fost problema cu fetitzele nu cu alcoolul.prietenii lui toti aveam relatii stabile de cate 3-4 ani dar pe langa fetele cu care erau mai aveau si altele care picau, cu toate astea pe prietenele lor nu le deranja pentru ca stiau ca tot la ele se intor, ori eu nu pot accepta asa ceva si mai tare faza ca in acelasi oras cu celeasi fete cand nu erau prietenii lui acasa era totul ok.nu ii mai trebuiau altele pe langa mine, am incercat sa vb cu el sa il fac sa inteleaga ca nu este bine ce face si ca ma va pierde, dar in final nu a inteles si m-a pierdut, mai are putin si face nunta cu o fosta de a lui cu care a fost 5 ani inainte sa fie cu mine si ghici ce? nu s-a schimbat este acelasi cu prietenii in fap.astfel de persoane nu pot fi capabile sa gandeasca pentru ei, din pacate trebuie sa le decida altii viata si viitorul.este foarte greu, daca nu chiar imposibil sa il aduci pe calea cea buna daca este atat de usor influentzabil de prietenii lui.