| shurubeluuuu a întrebat:

Imi cer scuze daca n-am nimerit categoria potrivita...Anyway
"Povestea" mea e urmatoarea :
Am 19 ani si de 2 ani si 4 zile am o relatie cu o fata (17 ani). O relatie putin mai "ciudata",adica am stat mai tot timpul separat datorita domiciliilor.
Am cunoscut-o printr-un fost "amic", spun "fost" pentru ca nu imi mai e prieten datorita faptului ca el zice ca m-am "bagat" peste el si i-am "suflat-o", dar nu am fortat-o eu. Pe toata perioada asta de 2 ani ne-am vazut de 7-8 ori. Vorbim la telefon zilnic,de fapt non-stop,stim aproape tot unul despre celalalt.
Problema cea mare e ca nu imi pot da seama de sentimentele ei. Avem planuri impreuna,spune ca vrea sa ne casatorim,ca vrea un "bebe" cu mine. Ea intr-adevar spune ca ma iubeste,ca sunt asa cum trebuie,ca sunt dragastos(o alint in toate felurile posibile,eu ii spun "mamii"), dar parca e ceva ciudat... spun asta pentru ca, de vreo 3 ori mi-a trimis la diferite ocazii niste mesaje imense(diferite) in care spunea ca reprezint soarele in universul ei,ca sunt tot ce vrea,ca am fost singurul care i-a facut inima sa bata si ca e usor sa ma iubeasca,culmea, mesaje care le-am gasit pe internet. La un simplu search "mesaje dragoste" gasesc aproape toate mesajele pe care mi le-a trimis!
Deci? Care e concluzia? Ce sa cred? Ce sa fac? Am vrut sa-i spun ca mesaje acelea sunt luate de pe internet, dar imi e rusine de "rusinea" ei...
Multumesc de ajutor.

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

De cand ii lumea si pamantul se stie ca faptele "vorbesc"!

| ania a răspuns:

Mai bine nu iniția nici o relație cu nici o fată decât când ești pregătit psihic, fizic și financiar să te căsătorești, atunci faci o propunere cuiva de care îți place și te lămurești, nu te consumi degeaba cu persoane imature, doar pentru că e la modă să ai o pretenă.

| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii, iti imaginezi, nu?
vazut de 7-8 ori, inseaman ca nici macar nu va cunoasteti cum trebuie, dar ea deja viseaza cu ochii deschisi.
Daca vrei sa stii adeevarul, va trebuii sa-i spui cadoresti sa-l cunosti de pe buzele ei, din gurita ei, nu ca cele copiate de pe internet.

| shurubeluuuu explică (pentru Violleta2022):

Chestii cu "te iubesc" "vreau sa fiu a ta mereu" le spune si oral, nu se fereste sau sa nu spuna. E dragastoasa, arata ca ii pasa, dar mi s-au parut ciudate mesajele, alea m-au pus pe ganduri...

| BlackRose03 a răspuns:

Poate n-a vrut sa-ti formezi o parere rea despre ea.Tu o alinti si probabil te pricepi mai bine la vorbe.Comunicati mai mult prin intermediul telefonului, nu aveti mare lucru de facut decat sa va spuneti lucruri dulci unul altuia.Nestiind sa compuna ti-a trimis citate de pe google crezand ca n-o sa afli, a vrut sa iti faca o impresie buna. Poate ar fi mai bine s-o intrebi. Daca ti asta secret va continua s-o faca. Daca ii spui i-ar fi foarte rusine(in locul ei eu m-as baga cu capul in pamant).Dar adevarul tot iese la iveala.Esti prea tanar pentru casatorie, ai toata viata inainte.Asteapta cativa ani s-o cunosti mai bine si sa va intalniti mai des. Dupa, pe la 23 de ani cand vei fi terminat facultatea si vei putea s-o intretii te poti gandi la casatorie.Pentru gestul ei n-ar trebui sa-ti diminuezi sentimentele, toti facem greseli si ceea ce a facut ea nu e grav. Spune-i, intr-un mod mai indirect sa nu se simta asa jenata.In iubire increderea e la fel de importanta, nu ar trebui sa va ascundeti nimic unul altuia.

| shurubeluuuu explică (pentru BlackRose03):

Ii cam greu sa ii spun ca mi-am dat seama! Am mai zis, imi e greu, ma gandesc cum s-ar simti...si nu e tocmai ok.
Casatoria e pe viitor, nu acum.
Si sper sa fie cu spui, adica sa nu fi avut idei si a apelat la google... sper

| BlackRose03 a răspuns (pentru shurubeluuuu):

Nu vad un alt motiv pentru care ar fi facut asta.Si inteleg ca ti-e greu sa ii spui, dar faptele au consecinte.Ia-o usor, nu ii zi direct.

| NoFeelings a răspuns:

Ok deci, faza cu mami și tati nu se pare cea mai drăguță chestie, și când un băiat ii spune unei fete 'pitico'. În fine.
Eu spun sa lași lucrurile sa decurgă de la sine, și timpul îți va demonstra.
Dar de ce nu vă vedeți mai des?

| shurubeluuuu explică (pentru NoFeelings):

Eu sunt la facultate la Timisoara iar ea e la liceu (gj).

| AnthonyWhite a răspuns:

Simplu dragule

fi rece, dar nu distant

fi un pic fals, fa-o sa creada ca nu te-ai prins

in viitor sa te astepti la ce este mai rau intotdeauna.

daca te astepti numai la bine nu e okay

nu spun sa fi pesimist. spun sa fii optimist DAR pregatit de ce este rau.

vrea bebe,... univers,... chestii vrajeli
nu poti sa stii chestia asta.
e tanara ii bate inima intr-un mod diferit si vrea sa te faca sa te simti special si nu stie cum. poate de aceea a apelat la texte pe net

| shurubeluuuu explică (pentru AnthonyWhite):

Pot spune ca suntem foarte apropiati, ca si cum ne-am cunoaste de o viata...cel putin asta cred eu...
De ce sa ma astept la ce e mai rau? La ce faci referire?

| AnthonyWhite a răspuns (pentru shurubeluuuu):

La orice se poate intampla, vreodata. Orice.
e un sfat bun!