| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,sunt cu o fata de ceva timp,mi-a spus ieri ca ar vrea sa plece pentru o luna in strainatate la munca sa isi adune niste bani sa se mute singura pentru ca nu se mai intelege cu parintii ei,mi-a spus ca nu ar pleca daca stie ca relatia noastra sa-ar deteriora,eu cu inima sfasiata i-am spus sa mearga ca o voi astepta,nu pot sa nu o vad macar o zi,sa o sarut,sa o strang in brate,am inima rupta in bucatia stiind ca va pleca,am inceput sa fiu nelinistit sa am tot felul de ganduri ca o voi pierde,eu in general respect deciziile oamenilor si nu incerc sa ii intorc, daca ii voi spune sa ramana mi-ar reprosa ca trebuie sa ii suporte pe ai ei si asa mai departe, eu nu vreau sa plec cu ea pentru ca de bine de rau eu mai ma inteleg cat de cat cu ai mei.Parerea mea ar fi : daca chiar ma iubeste nu m-ar abandona, pentru ca asa ma simt, voi ce spuneti sa fac?

14 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Hm,deci tu nu vrei sa pleci cu ea, pentru,, ca de bine de rau,, tu te intelegi cu ai tai parinti.Dar in acelasi timp spui ca o iubesti f. mult si ca simti ca ar fi ca si cum te-ar abandona.Scuza-ma,dar fie nu o iubesti cu adevarat (daca sentimentele tale pentru ea ar fi cele pe care tocmai,,ni le-ai impartasit,, nu ar fi contat decat relatia voastra, sa fiti impreuna chiar si undeva departe de familia ta), fie primeaza bunastarea ta, siguranta, pe care crezi ca le vei avea doar ramanand alaturi de parinti.Deci cel care abandoneaza esti tu si nu ea.Vezi aici cred ca mai valabila e reciproca:daca ai iubi-o suficient, nu ai lasa-o sa plece singura.

| Ririru a răspuns:

Daca vrea sa te insele si sa-si gaseasca pe altul o face si in tara si cu tine de mana. Daca te iubeste sincer, da, se intoarce la tine.
Dar sa stii ca multe persoane zic ca pleaca pentru o luna, apoi se stabilesc acolo pentru ca sunt mult mai bine platiti. Cateva luni acolo si construiesti ceva frumos in tara noastra. Poate pe viitor ai putea sa te gandesti sa pleci cu ea.

| Ririru a răspuns:

Doamne, dar ce ganduri aveti mai, oameniilor, cateodata.
Cu chirie poate insemna si undeva la maxim 400 de lei, poate cu colega de apartament, poate nu. Sa zicem ca ia 1000 de euro, desi am multi prieteni care au plecat in Anglia si muncesc pe minim 1.500-asta undeva la putine ore laughing. 1000 de euro inseamna undeva la 4 500 de lei, ii ajung sa se intoarca si sa-si plateasca si o chirie, chiar 2 luni, in avans. Pentru ca nu cred ca-si ia apartament de 1000 de lei, ii ajunge garsoniera, sau apartament cu colega de camera.
Si ca sa o vezi si pe aia tare, o prosti. toata nu e nevoita sa plece din tara, acolo inca se castiga bine. Isi permitea sa ramana in tara. laughing
Ne, cum e romanul. Poate de mentalitatea asta pleaca laughing))

| Violleta2022 a răspuns:

Ai cumva idee ce fel de munca presteaza in luna aia, daca strange atat de mult banet intr-o singura luna, care sa-i permita sa se mute singura si sa se si intertina?
Pentru ca, mie mi se pare practic imposibil sa castigi atata intr-o luna incat sa-ti platesti bilet dus-intors in strainatate, chiria acolo pe luna respectiva, mancarea, intertinerea si cand vine in tara sa-i ajunga sa plateasca depozitul pentru casa inchiriata si rata lunara pe macar 1 luna inainte ...cu mancare si toate cele.
Sincer, nu stiu cate mii de euro poate face fata aia intr-o luna din munca cinstita, ca marea majoritate nu pot face mai mult de 1000 euro/luna, ori in ceea ce vrea ea sa faca, ar fi necesar minim 3-4000 de euro.
Esti sigura ca nu face prostitutie? Unde altundeva se poate castiga atat de repede, o suma mare de bani?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

Secretul asta as vrea sa-l aflu si eu. Nici din prostitutie sau droguri nu faci intr-o luna bani sa te intorci, nu-ti ramane nici de autostop.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am realizat dupa ce am postat ca asta este TROLL si nu ar fi trebuit sa raspund deloc!

Este singurul user caruia nu-i poti vedea contul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt multe fantome, n-ai observat tu.

| relian a răspuns:

Deci tie se pare ca nu-ti prea place munca laughing daca te tine ai tai e clara, asa ca nu mai baga motivele alea ca tu de bine de rau stai cu ai tai.Bine ca nici nu ai spus cati ani ai, dar banui ca ea sigur are 18 ani cel putin odata ce poate pleca singura in tari straine.Deci sincer eu in locu ei m-as duce si dusa as fi laughing la ce sa ma intorc la unu ca tine sa fim seriosi.Ea merge sa faca bani sa stea cu chirie si bineinteles ca o sa sta si tu cu ea pe banii ei normal ca tu nai treaba te tin ai tai laughing fugi mai tataie de aici cu povestile astea, tie nu-ti place munca, ca de altfel la majoritatea pe acolo aia care ramain in tara si stau cu parintii, stau acolo pe capul alora.Aia care vor sa fie independenti singuri asta fac, ce face si prietena asta a ta, pleca sa lucreze.De aia nici nai spus cati ani ai, ca daca ai acolo peste 20 de ani tie rusine sa spui ca sar lua lumea de tine laughing adica ajunge o fata sa plece singura dar tu nu ca de bine de rau te tin parintii pana la pensie probabil laughing cu ce povesti mai veniti pe aici.Si tie frica ca o sa te lase.Stai linistit ca te lasa ea cand o sa-si dea seama cum sti,cand o sa vada alta viata,alt trai,o sa isi deschida ochii si o sa fii lasat oricum laughing cam asta e viitoru asa pe scurt.O saruti o starngi in brate dar atat sa o tii tu pe ea,sa o intretii nu ai cum, poate nici nu esti curios, sau macar sa-i propui tu sa faceti ceva, ca vorba aia esti mascul o strangi in barte o saruti spui ca e the MAN dar se pare ca pana la urma esti BARBATU FEMEIE esti ala care vrea sa fie intretinut laughing merge daca tine de ce nu, am intilnit ceva persoane de genu asta sa stii, sincer acum.Stau masculii acasa nevestele lor muncesc aduc bani, ba mai fac si acasa de mincare una alta curatenie, ei o fredoneaza toata ziua, spun ca nu gasesc de munca cai greu laughing

| Bondarel99 a răspuns:

Ea se asteapta sa pleci cu ea, iti dai seama.Si nici nu cred ca ar trebui sa o lasi sa plece singura.Fiind singura printre straini, e periculos pentru o fata, cine stie cine ii apare in cale si se ataseaza de el, apoi uita de tine.Parerea mea e ca daca ea pleaca singura se destrama totul intre voi.

| Boy91 a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca pleaca si isi gaseste pe altul inseamna ca nu m-a iubit, poate sa ii apara cineve in cale si aici in tara,

| cristimihailov a răspuns:

Las-o sa mearga.
Daca crapa ulciorul, macar crapa acum si nu dupa ce poate te casatoresti cu ea.

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o lasi sa plece si sa iti iei gandul de la ea, e greu dar iti va fi mai bine, cu timpul vei intelege.

| GL757W a răspuns:

Daca o iubesti puteti plecat impreuna, acum serios daca fetei nu Ii este bine aici ce vrei sa faca sa stea la cheremul tau asa ca fii barbat si plecati impreuna

| Boy91 a răspuns (pentru GL757W):

Vrea sa isi stranga bani sa poata veni inapoi in tara sa stea in chirie, nu am santajat-o sa poata sta la cheremul meu cum spui tu.