| DaianaDC a întrebat:

Buna tuturor!
Trec printr-o situatie destul de stresanta.
Incep cu începutul: sora mea, mama mea si un prieten de familie (X-ulescu) au fost cu masina acestuia pana la țară pentru a lua niste lucruri de acolo. La întoarcere sora mea a coborat din masina, a mers in curte si intorcandu-si privirea spre catelusa noastra, a vazut-o pe mama mea si pe X-ulescu destul de apropiati, nu se sarutau. Sora mea mi-a spus mie si nu a indraznit sa ii spuna mamei ce a vazut. Eu fiind plecata in alt oras am vrut sa vorbesc cu ea fata in fata sa ii spun ce a vazut sora mea. Cam dupa 2-3 săptămâni i-am spus. A inceput sa spuna ca tata ne invata sa spunem asa ceva despre ea, ca X-ulescu are sotie, se cunosc de atata timp, ca sora mea minte. Cel mai mult m-a durut cand a spus ca o sa ne manance viermii. Ne-am certat foarte urat in ziua aia. De atunci nu am mai vorbit, a trecut o luna.
Eu simt ca nu suntem vinovate cu nimic fata de ea, de multe ori are numai reproșuri de facut la adresa noastra si a tatalui, ea are banii ei, nu stim ce face cu ei, ce face nu se sfatuieste cu noi, nu ne asculta cand vrem sa comunicam cu ea, fiind plecate de acasa ne sunam si "uita" sa ne întrebe de facultate, de mancare, de viata noastra, povestea numai despre ea. E mama mea, o respect si o iubesc asa cum e, dar simt ca nu ii pasa de noi. Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o familie in care fiecare are banii proprii, inseamna ca aceea familie e tinuta laolalta mai mult de "hartii" (certificat de casatorie si cele de nastere) si mai putin exista sentimente intre membrii familiei (mai ales intre soti).
In asemenea cazuri, fiecare tinde sa aiba viata proprie, sa-si faca relatii de prietenie cu care sa comunice, sa rezolve reciproc problemele, cand sunt.

In subconstientul vostru si tu, si sora ta stiu de existenta acestei raceli dintre parintii vostrii, pe care le doriti impreuna cu voi. Este un sentiment firesc din partea copiilor fata de parinti, mai ales in caz de divort.
In asemenea cazuri, de frica pierderii unui parinte, copii au tendinta sa fie geloase fata de parinti, mai ales daca le vad bine dispusi in anturajul altei persoane, de sex opus (chiar daca nu au nici un temei, doar "banuieli" fara suport.

Cred ca nici tie nu-ti place daca vreunul din parinti /bunici etc. se baga cu comentarii si presupuneri /barfe in relatiile tale de prietenie.
Ca urmare, iti recomand sanu te bagi nici tu, nici sora ta in problemele altora, fiindca rezultatele pot deveni catastrofale, chiar daca au- sau nu au nici un temei!
Nu fiti voi provocatorii unui divort intre parinti, mai bine stati deoparte si asistati (daca vreti) in tacere, si nu va bagati in viata lor, fiindca si ei sunt majori si au acest drept!

| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de apropiati erau daca nu se sarutau?
Cam fara noima intrebarea ta.

| Freya1 a răspuns:

Daca parintii tai mai sunt inca impreuna e strict problema lor ce fac cu viata lor amoroasa. Daca nu mai sunt impreuna e normal sa aiba dreptul la viata.
Cat despre voi zici ca sunteti la facutate nu? Nah eu nu cred ca la ani astea mai ai nevoie sa te bibileasca mama.Va facut, va crescut e mama voastra in continuare dar sunteti destul de mari incat sa isi permita si ea timpul ei sau sa faca ce ii place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te-ai băgat tu?

| Mandreiv a răspuns:

Pana la urma parinti nu ii putem alege, ne sunt dati asa cum sunt, daca nu sti sigur ca are o aventura nu prea ai avea de ce sa ii reprosezi insa cel mai important ar fi sa te concentrezi sa iti faci o viata astfel incat sa nu te lasi influențata de ea si sa incerci sa fii independenta dupa care poti sa o ajuti si pe sora ta si mama ta sa isi vada de viata ei. Daca ea o ia pe calea asta si isi bate joc de tatal tau sunt pacatele ei si nu ale voastre.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Că nu îi pasă de voi.

| Ajutor2004 a răspuns:

Discuta cu ea! Spune-i tot ce ai spus aici si vezi cum rectioneaza. Cel mai bine e sa vorbesti cu ea acum decat sa lasi lucrurile sa o ia razna. Esti destul de mare si te va lua in serios, dar ar fi bine sa vorbesti mai intai cu sora si tatal tau despre asta. Nu fi prea dura cu mama ta, poate are un motiv de se comporta asa, dar daca se da drept victima si sti ca nu ea e victima ci familia ta, mareste miza. Daca nu poti sa ii spui fata in fata scrie-i o scrisoare, sau un E-mail in care ii explici ceea ce simti tu si sora ta. Mai spune-i ca o iubesti si o vrei inapoi.
Sper ca te-am ajutat, sau macar ti-am dat curaj. Sper ca totul sa se termine cu bine! Succes!

| amygos a răspuns:

Poate era mai bine ca sora ta sa nu iti spuna nimic! Stiu destule cazuri de infidelitati, chiar si cu copii facuti cu altul!
Oamenii triseaza, poate de multe ori pentru ca nu au in propriul camin dragostea de care au nevoie!
Daca vrei sa fi impacata cu tine insuti, o poti urmarii pe mama ta! Sau sa angajezi un detectiv! Dar la ce te-ar ajuta?!
Eu zic sa te impaci cu mama ta si sa iti vezi de ale tale! Numai bine!