| symona_8597 a întrebat:

Vreau sa va spun si eu poveste a mea si sa va cer un sfat.Eu de cand eram mica am avut parte in familie doar de batai aplicate atat mie cat si mamei mele de catre tatal meu.ok am incercat sa uit dar acum am alta problema si sincer as vrea sa va cer un sfat.Momentam nu imi doresc decat sa mor sa scap de toate astea..Imi doresc asta pentru ca tatal meu(momentan plecat in Italia) a aflat ca eu am fost la o plimbare cu un baiat..la un suc mai exact.si m-a facut in fel si chip incepand cu ``zdreanta, gunoi.``si mi-a spus ca vine cat mai curand acasa si ca primul lucru pe care o sa il faca va fi sa ma desfigureze pe mine in bataie. sincer chiar nu mai stiu ce sa fac m-am saturat de viata asta si abia astept sa parasesc casa asta..eu pe omul asta nu il pot considera tatal meu chiar daca mi-a iferita cam tot din punct de vedere material nu mi-a oferit dragoste niciodata si eu stiu ca nu am fost niciodata un copil dorit..am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Bună.

În primul rând, te rog să te linişteşti, şi să termini cu vorbe gen : " Vreau să mor ", el NU te iubeşte şi nu o va face niciodată. Vorbeşte cu mama ta, să-l daţi afară din casă SAU să plecaţi voi 2 altundeva, la vreo rudă până găsiţi unde să staţi etc. Nu merită să stai lângă un asemenea om, nici nu şi nici mama ta. Îţi spun sincer, mama ta nu îl iubeşte şi dacă vrea binele tău, mai bine plecaţi şi uitaţi de tot răul făcut. O luaţi de la capăt.
Nu mai gândii că vrei să mori, gândeşte-te câtă lume poţi face să sufere doar pentru că tu vrei să mori. Numai gândii aşa, e un mare păcat. Mama ta, te iubeşte sigur şi ar trebui să vorbeşti cu ea DESCHIS despre asta şi să-i spui să plecaţi odată ca să numai suportaţi bătăile acestui om, dacă se poate numi om. Nu are minte, nu poţi da în copilul tău doar pentru că se întâlneşte cu vreun băiat/fată. Dar, vezi tu unii oameni nu gândesc DELOC când fac un lucru. Vorbeşte cu mama ta, sau du-te la protecţia copilului şi spune-le lor tot ce ai păţit şi cât a putut să te bată aşa de rău. Fii puternică, Dumnezeu îţi dă viaţa să o trăieşti, nu să ţi-o iei singură. Gândeşte-te, o vei pedepsii pe mama ta în cel mai NEGRU mod. Pedeapsă mai mare pentru un părinte este aceea de aşi îngropa copilul. Nu fă vreo prostie, merită să trăieşti.

Dă-mi add, dacă mai vrei să vorbim. Id-ul meu : dnd5min_xd

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Salut iti pot povesti si eu o poveste,
Eram mic si tatal meu ma iubea, in felul lui happy ca orice parinte numai ca avea mania sa mai bea si fiind copilul lui preferat ( mentionez ca eu am un frate ) ma tinea pe mine noaptea sa dorm cu el, sau eu eram primul la bataie ca sa nu pateasca ceilaltidin casa ceva pentru ca dupa ce ma batea ma punea sa dorm langa el sa stie ca totusi suntem o familie si ca suntem langa el. Nu a fost usor si lurururile nu imi eram uspare mai ales ca imi doream si eu sa mor si de ce nu poate viata mea sa se sfarseasca. Tot ce pot spune este ca m-am vindecat miraculor prin faptul ca am vrut cu orice chip sa ies din situatia aia si am facut in asa fel incat sa se intample.
Eu si cu fratele am tras de mama ca sa divorteze si cu sprijun am reusit sa facem si asta. In timpul in care tata ma batea si restul trebuia sa fiu si tata pentru fratele meu ( eram mai dezvoltat corporal si el era mai fricos, acum rolurile s-au cam schimbat ) si ii povesteam povesti noaptea, bancuri si ii ziceam tot felul de lucruri.
Uneori trebuie sa gasim un motiv sa traim, sa ne simtim noi si sa nu renuntam orice s-ar intampla. Motivul meu a fost o dorinta nestavilita de a invata si de a cunoaste lumea. Am zis ca niciodata nu o sa ma las doborat ( dua ce mi-am revenit) si ca o sa fac pe naiba in patru sa nu pateasca un cunoscut de al meu asa, si asa a fost.
Tu ai viata ta, ai 15 ani si bravo pentru asta si sincer mai este putin pana la 18 ani, nu iti zic sa te refugiezi in invatat ( desi poti face si asta si sa prinzi o bursa in strainatate ) dar sincer trebuie sa gasesti acel mediu care iti apartine si care iti va permite sa te dezvolti.
Permite-ti sa fii tu si tatal tau a aflat de undeva ca ai iesit, asa ca nu mai spune ce faci sursei lui, este viata ta, esti adolescenta si sincer tu decizi in totalitate.
Sunem oameni si poate nu am avut cei mai buni parinti, dar niciodata ei nu o sa aiba viitorul nostru. Lupta pentru ce crezi, fii puternica sau fii tu, dar nu renunta.
Succes si Carpe diem

| DianaDiaa a răspuns:

O mama! Eh am o problema asemanatoare, de fapt aceeasi.

El a fost plecat in Franta o luna si na facut nimic.
SE crede foarte sus, orqm ce e la tine in familie e si la mine. Faza e ca acum mama vrea sa plece la munca in strainatate, eu vreau sa ma mut in gazda.