| corina1234554321 a întrebat:

Am sa trec direct la subiect. Ma numesc Corina si am 19 ani, in ianuarie fac 20. De aproximativ 6 ani sunt sclava in casa parinteasca. Precizez ca eu locuiesc cu tatal meu, mama fiind plecata in alta tara la munca. Nu am o relatie deloc buna cu nici unul. Spun de 6 ani, deoarece fratele meu a murit atunci, iar de atunci tot greul a cazut pe mine. Niciodata nu-i convine tatalui meu ceea ce fac. Nu am voie afara decat cu acordul lui si doar 2h pe ceas, daca intarziam 2 minute nu mai aveam voie mult timp sa mai ies din casa, nu aveam voie sa vorbesc la telefon cu alte fete, alte colege, imi lua telefonul la el in camera mereu. Macar de ar fi fost doar atat. Anul asta, in timpul pandemiei, a venit beat de la munca si a inceput sa ma agreseze fizic, a dat in mine cu bocancii de la munca (spun asta ca sa va imaginati cat de tare a fost impactul cu pielea mea. Am avut vanatai pe picioare mai mult de 2 saptamani), a maturat cu mine prin casa, mai pe scurt. Am reusit sa ies din casa si am sunat la politie. Pana au venit cei de la politie, am sunat-o pe bunica mea si i-am spus ca nu mai suport astfel de batai si mi-a spus sa vin la ea. Cand au ajuns cei de la politie, el nega absolut totul, ca nu m-a batut deloc si ca eu aberez. Mi-am luat economiile si am plecat la bunica mea fara sa-i spun unde am plecat, asa a fost de acord si bunica mea, ca sa vedem reactia lui. 3-4 zile ii sunau si vorbeam foarte la subiect si 1-2 minute. Pana cand intr-o zi, tatal meu mi-a spus sa nu ii spun bunicii ca am plecat de acasa. Ea a auzit si s-a enervat maxim si a inceput sa ii spuna tot, tot. Precizez sa spun ca fratele meu s-a spanzurat din cauza lui, pentru ca asa cum facea cu mine, facea si cu el. Mama nu ne-a luat niciodata apararea, vine acasa de 2 ori pe an si e foarte rece; e plecata de cand aveam eu varsta de 9 ani.

In prezent, stau la bunicii mei, sunt la facultate in orasul de langa, dar aici e la fel ca acasa. Certuri si reprosuri. Nu mai suport. As vrea sa plec la prietenul meu, el a spus ca ma primeste si ca oricand imi poate gasi un loc de munca; as putea sta la el si sa platim impreuna utilitatile, doar ca tatal meu nu o sa fie de acord cu asta, am incercat sa ii explic si m-am ales doar cu vanatai. Daca plec, o sa poata sa imi faca ceva?

Va multumesc mult celor care au citit fiecare rand! Sper sa primesc si raspunsuri. Am nevoie de sfaturi. Din pacate, nu am cui sa cer si m-am rezumat aici, pe acest site. Va rog sa ma ajutati!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind majora poti pleca de acasa sau de la bunici, inclusiv sa stai cu prietenul tau, indiferent ca tatal este de acord sau nu.
In acest caz tatal nu poate face nimic legal sa te oblige sa stai cu el sau cu bunicii.

| mgtow a răspuns:

Pleaca cu parteneru

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai 19 ani, poți să pleci.
Dacă te agresează după ce pleci, poți să depui plângere la poliție pentru hărțuire, chiar dacă îți este tată.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru stituatia prin care treci.
Cum au spus si ceilalti, esti majora... poti sa faci ce vrei tu (legal) poti sa pleci oriand vrei de acasa. Mergi la prietenul tau, mergi oriunde vrei tu sa mergi, numai nu sta acolo cu tatal tau, zau asa. De ce iti este frica? Nu are ce sa iti faca, exista lege pentru asa ceva.

Astfel de intramplari au loc... din pacate, pentru a te face pe tine mai puternica, ceea ce s-a si intamplat, pentru a-ti forma tie o parere despre viata si despre aceste lucruri. Asa se nasc titanii. Sunt sigur ca o sa reusesti sa traiesti viata pe care o vrei si pe care o meriti.

Mult succes in continuare!

| Catrice a răspuns:

Facultatea n-are cămin?

| Yuoia a răspuns:

Da, tu vrei sa te muti cu iubitul. Nu cred ca iti este doar prieten. Dar in conditiile astea tatal poate sa nu te mai intretina la facultate, sa nu-ti mai plateasca nimic. Ai 19 ani, poti munci!
Si vei schimba sclavia de acasa (dar oare cine vrei sa- faca treburile casei?) cu cea de la iubit. Si acolo va trebui sa faci curat, sa gatesti, sa speli, etc. Mai mult, va trebui sa-i satisfaci si lui poftele oricat de obosita ai fi. Dar esti majora si faci ce vrei.

| Legion7X a răspuns:

Cam naspa, situația ta. Singura soluție este sa stai la prietenul tau, dacă este un băiat serios pe sufletul tău și va înțelegeți este foarte bine. numai să nu fie vreun destrăbălat neserios cu aere, că atunci degeaba ai iubit, mai bine stai singură până găsesti pe altcineva. Până la urmă este vârsta când trebuie să te desprinzi din cuibul părintesc. Problema este că trebuie să te angajezi dacă faci pasul acesta, ca să mergi în ritm și cu facultatea.

Tatăl tău merită să stea singur, dacă este cam tolomac și nu își dă seama ce face. Nu trebuie să îi explici unui om "motivul plecări" care, vine beat acasa și te lovește cu bocanci poți să fii curva curvelor, așa ceva este inacceptabil și imoral. Oare ce mai urmează?

| Clytia a răspuns:

Îmi pare rău pentru tot ceea ce ai trecut și ești nevoită să treci în continuare!
Sfatul meu ar fi să te debarasezi complet de tatăl tău, mergi la iubitul tău fără să-i oferi lui vreo explicație, gândindu-te că ai pornit spre un nou început. Axează-te pe viitorul tău și încearcă tot ceea ce reprezintă trecut în urmă. Sunt convinsă că traumele acestea din copilărie te-au întărit, maturizat și o vor face în continuare, așa că nu trebuie sa cedezi cum a făcut-o fratele tău...
Mult succes îți doresc!

| Balalau95 a răspuns:

"am incercat sa ii explic si m-am ales doar cu vanatai"
PLEACA
legal nu iti poate face nimic, eventual te poti duce preemptiv la politie si sa depui declaratie ca pleci de acasa si daca babacu' vine sa urle ca isi vrea sclava inapoi sa il trimita la plimbare cu felicitarile de rigoare ca e imbecil!

insa ne-legal, poate sa te gaseasca, sa te bata, sa iti bata iubitul, etc. nu iti cunosc tatal dar cand e vorba de rahaturi naspa mintea umana nu are limite, totusi, PLEACA! nu ai viata in casa aia, ai numai rahat, si asa o viata NU merita!

| Dobrinx a răspuns:

Sunt multe lucruri complicate aici big grin

Decizia de a te muta cu o alta persoana, respectiv iubit/a cred ca este cea mai coplicata si controversta decizie.

Nu vreau sa te descurajez dar daca te muti la el, involuntar o sa depinzi de el si nu este cel mai fericit sentiment.
Depinde si cum faci facultatea, daca o faci la zi si iti gasesti un job part-time ...castigi maxim 1.000 lei.

Daca o faci la distanta si iti permiti un job full-time te poti descurca si singura. Gasesti garsoniere si la 700 lei/

Revenind la tatal tau. Nu are nici un drept asupra ta. Esti majora, poate sa se duca la politie si unde vrea el, poate sa faca pact si cu dracu si tot nu are ce sa iti faca big grin

De un lucru pot fi sigur, invata si trage tare, in orice conditii, ca o sa ajungi sa scapi din acest "infern" si intr-o buna zi o sa stai singurica pe picioarele tale.

Trebuie sa decizi singura, nu pe baza a ceea ce se scrie pe aici.

De exemplu, daca vrei sa te muti la prietenul tau. Nu este decat "Ma mut la prietenul meu", mai sunto multime de factori de care sa ti cont. Sunt plati de facut, o sa traiti in aceeasi casa si poate o sa cunosti lucruri despre el pe care nu le stiai.

Sunt foarte multe aspecte. De cat timp sunteti impreuna, cum este el ca si persoana. Se poate schimba orice intr-o secunda big grin

Gandeste-te ca daca te muti la el si ceva merge prost, o sa te afli intr-o situatie mult mai grea decat acum.

Varianta mea : Intra pe Facebook, olx si alte site-uri. Cauta o chirie la comun cu cineva, sunt persoane care cauta colege de apartament.
Dupa asta, in functie de facultatea ta cauta si un job.
Pentru cativa bani un plus poti incerca 1-2 ore sa livrezi cu foodpanda sau glovo.

Poti sa devi partenera cu avon sau oriflame si sa le promovezi produsele si primesti si tu un comision in bani.

Iti doresc mult succes! big grin Te asteptam cu un update dupa cateva luni sa vedem ce ai facut si cum te descurci big grin

| Onlyme3991 a răspuns:

Off Doamne Corina și care eu credeam că am o viață foarte tristă dar cand am citit ce ai scris m-a tulburat!
Vreau să te ajut! Da-mi te rog un mesaj privat! Vorbim acolo!