| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica nelamurire in privinta comportamentului meu fata de o persoana.
Sa incep prin a spune ca perintii mei sunt plecati de aproape 8 ani din tara, iar eu am ramas impreuna cu fratele mai mic cu bunicii.
Tin minte ca bunica imi zicea de vremurile cand eram toti acasa si ca eram mai apropiata de tata. Ei bine, acum e exact la fel. Vorbesc cu ei de vreo 2 ori pe saptamana prin apel video, uneori insa nu vorbim aproape o luna.
De obicei discut cu mama, insa simt ca e departe de mine intru` totul.Cu tata e mult mai diferit, stiu de la bunica ca el m`a iubit foarte mult, extrem de mult, si cred ca la fel e si acum, insa nu prea vrea sa arate, cum nici eu, fiind in acelasi caz, nu prea am de gand sa`mi marturisesc vreun sentiment fata de el.Cu el nu vorbesc prin apel video, prefera sa`mi vorbeasca prin scris, numai o singura data am vorbit mai deschis vazandu`ne si i`au dat lacrimile.De atunci continuam sa vorbim numai prin mesaje, bineinteles pe internet.Pe mama intotdeauna am dat`o deoparte, nu stiu de ce insa cred ca nu`si are locul langa mine si`mi vorbeste mai mult superficial, de aceea cu tata discut despre tot, absolut tot.
Sper ca pana acum n`am plictisit pe nimeni, am vrut doar sa va introduc putin in lumea mea.
Si acum mica mea nelamurire in privinta comportamentului fata de tata.Cum am zis, vorbim despre orice, in principal despre viata, el povestindu`mi greselile enorme pe care le-a facut.Cand vorbeste despre el plang, nu stiu de ce, eu rad de obicei de naivitatea oamenilor, dar tata ma face sa plang, plang si acum cand scriu.
As avea si eu nevoie de o parere, indiferent daca tin sau nu cont de ea, despre felul meu de a ma manifesta cand discut cu tata.
Multumesc anticipat pentru orice contributie, chiar daca ma jigneste sau nu![Asta nu inseamna ca nu atac]

Răspuns Câştigător
| morena a răspuns:

E de apreciat ca parintii tai stau acolo, si as vrea sa intelegi ca amandoi te iubesc in egala masura! Ca mama te asigur ca si a ta mama te iubeste, daca nu vezi asta, e pentru ca nu stie sa se exprime, sau poate nu reuseste sa stabileasca acea legatura de la distanta! Sau poate tu nu reusesti sa o intelegi! Crede-ma ca stiu pentru ca si eu mi-am lasat fiica, de multe ori fiind plecata, dar legatura prin tele si net i-mi ingreuna sufletul ca nu puteam sa ne spunem tot! E greu pentru voi, e greu pentru ei! Cred ca tatal tau vrea sa ti transmita experientele lui, greutatile lui, asta ca sa intelegi ca vrea sa nu treci si tu prin greselile ce le-a facut el! Trebuie sa fi atent la toate povestile lui si sa iei de bun exemplele ce ti le da! Sa fi natural, si sa le spui ca i iubesti, pentru ca asta la da puterea sa reziste, pentru voi, si pentru un viitor mai bun, al famliei! Mult noroc!

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Parintii tai sunt plecati din tara de 8 ani! e destul de mult, si numai tu stii cum te-ai adaptat in acesti ani, si ce relatie mai pastrezi cu parintii tai! vrei o parere despre cum sa te manifesti cand vb cu tatal tau? ...frate pana la urma e tatal tau! vb din inima cu el!

| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu :nestor_aav, asa te pot ajuta.

| MynameisRallu a răspuns:

Mi se pare f emotionant dar ar trebui sai sp ce simti ca iti e dor...sunt sigura ca si mama ta te iubeste mult chiar daca te intelegi mai bine cu tatal tauwinking

| mihaelutzamy a răspuns:

Tatal tau este mai special in viata ta. Si la mine tot la fel, chiar daca o iubesc pe mama, tot tata este totul...nu stiu esti mai,, tatoasa"big grin. Si poate ca nu l-ai mai strans in brate de mult timp si simti nevoia, si asta te face sa plangi. Vrei sa il simti aproape de inimioara ta