| Brunette23 a întrebat:

Bună ziua oameni dragi, As avea si eu o problemă cu care ma confrunt de ceva vreme. Eu împreună cu actualul meu iubit o sa ne mutăm in curând in orașul nostru actual. Problema este ca in cartierul in care ne vom mută locuiește și fostul meu prieten care a vrut sa ne impacam acum aproximativ 2 ani și jumătate, timp în care deja aveam 2 luni împreună cu actualul meu prieten. L-am refuzat deoarece nu doream să reiau relația cu el. Problema este ca iubitul meu actual este cu " ce spune lumea si asculta de bârfe și orice zice lumea ". Imi este teamă că fostul meu sa nu împrăștie vreo bârfă cu scopul sa ne despartă iar actualul meu fiind cu " barfele" ar vrea sa ne despartim deoarece el crede mai mult in "lume. Cum ar trebui sa procedez in acest caz? Mă adresez dumneavoastră pentru ajutor, cu mulțumirile de rigoare pentru fiecare raspuns primit. O zi bună tuturor ❤ Mentionez că îmi doresc nespus de mult o familie împreună cu actualul și nu aș dori să ne certam din pricina faptului că ne mutăm in acelasi cartier cu fostul meu prieten.

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Problema e la iubitul tau nu la cartier sau la faptul ca tu ai mai avut o relatie.
Daca el te iubeste nu asculta de gura lumii,ci are incredere in tine altfel ce iubire e asta? Si cred ca asa va trebui sa ii spui si lui.
Acuma poate ca nu esti nici tu atat de speciala incat sa iti scoata fostul povesti dupa vreo doi ani in care poate si-a facut si el alte relatii, a iubit pe altcineva doar daca ai mai tinut tu legatura cu el si atunci are de ce sa iti scoata vorbe.
Sunt multe necunoscute la mijloc din punctul meu de vedere, pentru ca altfel nu ti-ai face atatea probleme.
Si eu am avut o problema de genul asta cu un fost, dar eu am avut motive intemeiate sa imi fac griji pentru ca cu respectivul am avut niste tangente si ma cauta atunci in perioada aceia, dar daca iubitul meu auzea sau afla ceva vorbea cu mine sa afle care e faza si imi lua apararea indiferent de situatie.

| Brunette23 explică:

Bună. Nu am ascuns niciodata faptul că el a vrut sa ne impacam si eu nu am mai vrut. Doar că iubitul meu e foarte orgolios si incapatanat și foarte impulsiv, întotdeauna interpretează lucrurile doar cum vrea el, niciodata nu dă atenție si la parerile altora in afara de ale lui, iar pe lângă asta traieste cu convingerea că toate femeile sunt c***e și proaste si perverse si profitoare. Iar oricat as incerca sa i arăt că nu este adevărat nu înțelege nimic. In vremea in care el era adolescent a fost înșelat de o tipă iar de atunci asta e moto-ul lui legat de femei. Este genul de om căruia i poti aduce luna de pe cer și argumente pentru o viață și niciodată nu o sa spuna ca ai dreptate.

| Brunette23 explică:

Iar cu fostul nu am mai avut nicio discuție din momentul în care am vorbit omenește și i am explicat că a greșit prea mult si ca nu mai poate fi nimic intre noi. Această discuție având loc acum mai bine de 2 ani și jumătate.

| Freya1 a răspuns:

Pai scuza-ma da tu ce mai cauti langa un misogin notoriu si irecuperabil? Cum poti trai si iubi un om ce te desconsidera, te jigneste si nu are incredere in tine? Cum poti sa accepti sa creada de tine ca esti o cu.r.va profitoare si proasta? In conditiile astea draga tu ai o problema si scuza-ma ca iti zic da iti meriti soarta de a sta cu frica, cred ca esti sado maso.
Daca tu chiar vrei sa faci ceva cu viata asta si relatia asta spune-i in fata ca daca nu isi revine din copilariile astea ura si la gara.

| Brunette23 explică:

Bună, tot ce iti pot spune este ca ai totală dreptate. La inceput am crezut ca il pot face sa isi schimbe percepțiile. Dar cu trecerea timpului nu mai sunt atat de sigură.

| Freya1 a răspuns:

Pai si ce te mai face sa stai cu un om de genul asta?

2 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Cel mai bine e sa ai o discutie despre asta sa stie ca l-ai refuzat si ca el locuieste acolo.
Apoi daca te iubeste nu-l va interesa prea mult cat are incredere in tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întradevăr, este o problemă dificilă și eu încerc să o tratez cu seriozitate, dar nu prea reușesc.
Așa că o să emit câteva glume slabe ca să te mai de stresez.
Imediat cum v-ați mutat. închiriați o sală la școala din cartier, unde să invitați pe președinții d bloc la o ședință de bârfe, ca să explicați situația.
Comandați la tipografie fluturași și postați în cartier.
Noi acum ne-am mutat, vă invităm la emisiunea tv cablu local de bârfe din cartier azi la ora 19. Voi fi acolo cu actualul și fostul și vom dezbate fără perdea.
În ziua mutării, pavoazați intrarea la bloc, la casă cu baloane pe care scrieți,
locatari noi, treceți azi pe la noi, la o mică bârfă.