| anonim_4396 a întrebat:

Cand se sarbatoreste Ziua Mondiala a barbatului?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu exista o Zi Mondiala a Barbatului...ci doar o propunere a Zilei Barbatului la noi...pe 5 mai sau 9 martie...amandoua legate de pahare cu bautura(x pahare cu Bergenbeer sau cele 44 de pahare cu vin, care se beau pe 9 martie )
Toti barbatii merita o zi a lor, dar n-as lega-o doar de bautura... romanii nostri sunt buni numai la baut?

8 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pe 9 martie...adica AZI! big grin
-Cel mult zi nationala...sau doar locala.in anumite zone ale tarii! Sunt 44 de pahare...detalii in calendarul ortodox!

cristian
| cristian a răspuns:

Ziua barbatului este in fiecare zi.
Pe 9 Martie cand se sarbatoresc cei 40 de mucenici este (cunoscuta si 40 de pahare) cand sarbatoresc barbatii.
Este un proiect de lege care doreste ca data de 5 Mai sa fie declarata ziua barbatului.Pa cuvant.

| mami a răspuns:

03 Noiembrie cautatzi pe Google si veti afla mai multe despre acasta zi, a fost initziata de un Austriac in anul 2000

| andreutz a răspuns:

Exista asa ceva? happy

| LittleZyzy a răspuns:

9 martie probabil, dar nu e chiar "mondiala" big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9 martie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5mai

| parere a răspuns:

03 noi. 03mai sau 9 martie. dar cea din noi. este internationala, cea de p 3 e declarata si votata de cei care beau o anumita marca de bere siar cea de pe 9 martie este pur si simplu o traditie a ortodocx-ilor