Întrebare recomandată | EdiShadow a întrebat:

Caz mai DELICAT! Iubirea mea e insarcinata, sincer ma bucur foarte mult, chiar daca am o varsta mai frageda, dar imi place sa visez, ador copii, imi plac, ii iubesc, mai ales ai mei, mi se pare cel mai frumos cadou de pe pamantu' asta, propriul copil.

Eu am 18 ani, iar iubita mea are 24. Care este problema? Financiar, stam bine, dar ea este plecata intr-o tara straina, are facultatea acolo, si eu sunt a 12-a aici, ultimu' an.

Cum vom face in legatura cu asta si cu cresterea lui, pentru ca nu ma gandesc la nicio solutie benefica pentru noi.
Numai sa ma mut eu acolo, dar nu vreau sa cresc pe banii ei + ca nu stiu limba, ea avand si servici acolo, odata cu facultatea.

HELP, multumesc frumos?

Răspuns Câştigător
| LittleLady1 a răspuns:

Hei! M-a sensibilizat situatia ta, apoi am citit comentariile si, intr-adevar exista oameni mai rautaciosi; dar ce stii tu e sfant! Stiu cum e cu relatiile la distanta, e greu, e foarte greu.Trebuie multa rabdare, incredere si iubire. Momentan si eu am o asemenea relatie, de aceea pot sa iti spun cum ma simt si poate si tu te simti la fel.
Pff...Iti repet:ce stii tu e sfant! Daca voi va iubiti, iar asta e cel mai important, veti putea sa va cresteti copilul impreuna.Eu zic asa, sa termini si a 12-a si sa iei bacul, intre timp sa inveti limba respective.Pricepi si tu ca nu trebuie sa o stii la perfectie din prima, pe parcurs o sa o inveti. Iar ea zici ca e la facultate, oricum, daca poate sa si munceasca, sa mearga si la facultate si sa se ingrijeasca si pe sine si pe copil in acelasi timp e ok.Eu cred ca ar trebui sa ii atragi umva atentia...Adica,eu as zice sa renunte momentan la studii, sau cum decide ea.CHIAR NU VREAU SA SPUN CEVA RAU! Ar putea veni ea in tara, pentru ca v-ar fi mai usor amandurora.Tie, pentru ca ai putea sa faci liceul si sa fii langa ea si copil, si ei pentru ca ar avea atata sustinere cat ar avea nevoie in perioada asta.Chiar ca e greu pentru voi,va cred! sad Dar trebuie sa aveti si o sursa de venit.
Noi,restul' cam degaba ne dam cu parerea.Cel mai potrivit e sa comunicati, si impreuna cu familiile voastre sa gasiti o solutie. Daca ceea ce spun eu e relativ bun pentru tine, dar un detaliu nu se potriveste? Asta face diferenta dintre o solutie gasita si vazuta din exterior, iar alta din interior.
Iti urez multa bafta si sa va bucurati impreuna de copilul vostru! Sunt sigura ca veti gasi cea mai buna solutie, doar comunicati permanent.

76 răspunsuri:
| NameHarris a răspuns:

Tu esti sigur ca copilul este al tau?laughing

| EdiShadow explică (pentru NameHarris):

Daca ai chef de misto-uri poti sa iesi!

| NameHarris a răspuns (pentru EdiShadow):

Mai gandeste si tu un pic ea acolo tu aiciahappy toti 4 sunt fericiti in cazul tau 3winking

| anonim7091 a răspuns:

Sa vina ea la tine pana termini liceul, apoi incepi si tu sa inveti limba si va mutati impreuna acolo, daca considerati ca va e mai bine.

Dar pe timpul sarcinii ar fi bine sa se retraga ea la tine. Oricum nu poate pierde locul de munca pentru ca intra in prenatal, numai bine pana atunci termini si tu inveti limba si gasesti de munca acolo.

| mgtow a răspuns (pentru NameHarris):

Aia voiam sa zic si eu, mai umbra cel mai bine ar fi sa faci analizele ADN la copil ca sa fii ferm convins ca e al tau. Poti munci in strainatate dar nu te lua asa usor dupa muieri pentru ca sant complicate

| NameHarris a răspuns (pentru mgtow):

Genile gandesc la felwinking

| Laurentizyu a răspuns:

Pleca la ea! vei invata si limba si te vei angaja acolo.Nu o lasa la greu daca o iubesti. Daca ai multi bani cheam-o aici sa stea cu tine sau stati amandoi aici cei 2 ani de prenatal, dupa care plecati acolo impreuna!

| mgtow a răspuns (pentru NameHarris):

Ee?

| Mussette a răspuns:

Pai, pui mana si inveti si limba si la liceu si dupa BAC, pleci la ea. Te angajezi pe vara si dai si la facultate daca vrei si poti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Invatarea limbii e ultima ta problema.
Mamele voastre vor se implice? Ca fara ajutor din partea lor e mai greu.Mai ales in primul an.
O alta solutie ar fi sa plateasca pe cineva sa o ajute.
Tu iti termini scoala si te angajezi pe acolo. Intre timp, inveti limba.

Răspuns utilizator avertizat
| vocea a răspuns:

In primul rand sa iti traiasca, si sunt de acord cu tine cu copii si te respect, iar in al doilea rand varsta nu e nici o problema pentru ca nu conteaza cand e vorba de iubire, ca solutii ar fi sa ii trimiti banii cand poti pentru ingrijirea copilului, a 2 sa te muti acolo iti va fi greu dar daca vrei sa le fii arpoape trebuie sa te sacrifici si chiar daca nu vrei pe banii ei, nu este nici o problema sau o rusnie acum este foarte bine ca ea are de munca asa ca poti sta acolo pana iti gasesti si tu deci va ajutati reciproc, si ultima ar fi sa ramana ea aici cu tine si sa va escurcati in tara, dar este pacat daca acolo servici bun, alegerea este a ta din nou ma bucur pentru tine si mult succes

| CherryPie a răspuns:

Uite ce e, nu vreau să te superi sau să o jignesc pe iubita ta sau pe tine, dar eşti sigur că este copilul tău? Un copil e o responsabilitate enormă, iar dacă ea ți-a fost infidelă, cu siguranță că nu îl va creşte singură. Unele fete au un dar nativ de a face totul în aşa fel încât să iasă ele în avantaj. Trebuie să iei în calcul toate posibilitățile. Ideea e să te gândeşti bine, viitorul tău stă într-o singură decizie. Poate iei în calcul un test de paternitate înainte de a lua orice altă decizie legată de voi doi. Nu o să fie deloc uşor. Gândeşte-te când v-ați văzut ultima dată şi pune totul cap la cap, iar dacă eşti absolut sigur că este copilul tău mută-te la ea. Cu siguranță îți vei găsi un loc de muncă şi să fim realişti, NU pari a fi încuiat la minte încât să nu înveți o limbă străină. Sper să reuşeşti să iei o decizie. Multă baftă! :-)

| EdiShadow explică:

Baii oameni buni, cand va vad asa, nici nu imi mai vine sa citesc. In primul' rand stiu ce femeie am langa mine, in al doilea rand o cunosc pe ea mai mult decat pe mine si daca nu o cunosteam atat de bine, presupun ca nu faceam pasu' asta, tin sa spun ca am facut treaba asta, pentru ca ea a vrut, are 24 de ani si isi doreste un copil.

Relatia noastra este superba, vreti sa va povestesc acum? Suntem facuti unul pentru celalalt, ne iubim foarte mult, eu doar pe ea o vad si ea la randul ei la fel. ( doar nu ati vrea sa va povestesc toata istoria)

PS: Comentarii foarte rautacioase, mai mult nervi mi-ati facut, cand va vad asa.

Ar trebuii sa va bucurati ca mai sunt si femei si barbati de genu'.Nu va mai dati cu parerea si idei cretine, daca nici nu cunoasteti persoana/persoanele.
V-am pus o intrebare, iar voi imi dai un raspuns cu tot altu', inutil.
Mersii frumos inca odata si RUSINE!

| EdiShadow explică (pentru vocea):

Uite o persoana care gandeste ok, mersii frumos. O sa iau la socoteala tot, am vorbit si cu parintii.

Ma bucur ca mai sunt si oamnei calumea pe aici.

| EdiShadow explică (pentru TuDorEL96):

Esti prea imatur pentru subiectu' astia, poti sa pleci. Mai sunt si alte sectiuni, jocuri. Baga-te la o fifa sau un Cs, o sa-ti fie mai bine!

| EdiShadow explică (pentru TuDorEL96):

Esti prea imatur pentru' subiectu' asta, mai sunt alte multe sectiuni pe acest site, du-te la sectiunea jocuri, acolo o sa te descurci mult mai bine, eventual joaca un cs, o sa ai un randament mult mai mare!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Sa stii ca si mie mi se pare cam dubioasa treaba. Ea este in strainatate, tu in tara, nu prea vad legatura dintre voi. Pare o relatie la distanta si intr-o astfel de relatie nu are cum sa apara un copil. In cazul in care a fost in tara sau tu la ea, da se poate dar vezi tu, nu poti fii sigur ca este al tau. Si o intrebare: Esti sigur ca este insarcinata, ai fost cu ea la ecograf? In fine, sa spunem ca este copilul tau, acest copil are nevoie de ambii parinti, la fel cum si mama are nevoie de tatal copilului in timpul sarcinii( sprijin, incurajare, ajutor, etc). Eu totusi cred ca ea ar trebui sa vina in tara, sa isi gaseasca un loc de munca aici sau sa iti gasesti tu unul cu un program flexibil.Dar daca nu da impresia ca are nevoie de tine, inseamna ca nu este bebele tau. Sper sa judeci lucrurile cu cap. Multa bafta!

| Alcyon a răspuns:

Te-ai legat la cap fara sa te doara. Probabil ca tipa asta-si dorea: sa faca un copil, cu cine-o fi si sa-l creasca singura (mai ales ca-i in alta tara, iar tu esti mult mai mic).

| Alcyon a răspuns:

Nu te supara pe cei care ti-au raspuns. Dar multi dintre ei sunt adulti si s-au cam ars cu femeile... Asa ca stiu ei ce stiu. Nu trebuie sa te iei dupa aparente, ca-s inselatoare. O fata normala, nu s-ar gandi sa faca bebelusi cu baieti de 18 ani! Nici macar n-ar putea sa conceapa asa ceva. Dar ma rog, fiecare face cum ii place.

Răspuns utilizator avertizat
| vocea a răspuns (pentru EdiShadow):

Mult succes, edi si sa stii ca te-ai maturizat foarte bine gandesti ca un barbat adevarat care tine de familie, nu ca baietii iaia fricosi care daca fac un copil cu o fata o pareseste si isi abandoneaa copilul ori o pune sa faca avort, te respect si in loc sa te judece toti pe tine ca esti prea tanar sa faci copiii sa sa judece mai intai pe ei sa vada ei ce ar fi facut probabil ca niste baietei ar fi fost lasi, plus ca e minunat sa fii tata abia atunci poti sa spui ca ai pentru ce sa traiesti

NOname
| NOname a răspuns:

Felicitări pentru perspectiva de a deveni tătic şi pentru o atitudine optimistă. Pari un tânăr matur, inteligent, pozitiv şi am încredere că o să te descurci în viaţă.

Acest an probabil vă va fi mai greu, dar discutând - voi doi şi poate şi părinţii - ar trebui să găsiţi o soluţie.

Cert este că e necesar să-ţi termini liceul şi, necunoscând încă limba, nu o poţi face în ţara străină, nu acum.
Eventual, unul dintre voi îşi poate îngheţa studiile pentru un an, doi şi să le continue după, când lucrurile vor fi mai puţin complicate. Sau, dacă ea are un ajutor (în afară de tine) şi este de acord, puteţi să continuaţi pentru încă un an cu relaţia la distanţă. Voi decideţi. În orice caz, vă urez succes.

| SomewhereOverTheRainbow a răspuns:

Buna! Ca sa va fie bine la amandoi, poti face asa... Sa-ti termini scoala, ca tot omul, dupa sa dai Bac-ul si sa inveti usor-usor limba... Este destul de greu, dar daca stai bine sa te gandesti este insarcinata si totusi. Doar n-o sa stai pe banii ei. Iti iei un servici, si no, ce nu face omul din dragoste? Gandeste-te bine! Ai grija ce decizie iei. Pana atunci bye! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Toata postarea asta (incluzand cateva raspunsuri) de aici e o adevarata telenovela. Si una ridicola rau. Asta e. Sa le fie de bine. Mi se pare ciudat ca trebuie sa ne spuna noua pe TPU. Vrea o solutie? Dar parca nu e nicio problema in toata treaba, nu? Adora copiii si are doar 18 ani. Solutie la ce asadar? Din punct de vedere logic nu e nicio problema la cum se autocaracterizeaza.

Iar la incurajarea lui NOname nu stiu daca sa ma amuz o saptamana sau o luna. Dar ma rog, poate sunt eu prea Incuiat pentru acest deceniu. Prin anii 90 asa ceva era probabil chiar ceva clasic. Acum a devenit mai ciudat. Nu?

Nu de alta, dar nu mi se pare nimic de felicitat in toata treaba. A fi tatic (chiar unul fericit de asemenea) la 18 ani in ziua de azi denota orice in afara de maturitate si inteligenta. Dar poate asa gandesc eu.

La 18 ani toti facem alegerile noastre. Bacu' sau boracu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te acolo si creste copilul la altul. daca stai cateva luni pe banii ei sa inveti limba si sa gasesti de munca nu vad problema. majoritatea fetelor si toate panaramele stau pe baniii la altii daca sta sti un baiat pe banii lu una nu e armaghedon.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, e mai bine să-ţi descarci frustrările pe un om nevinovat, să-l încătuşezi în propriile tipare, prejudecăţi, să-l înjoseşti fără rost şi să-l demoralizezi complet (când şi aşa e derutat), în loc să-i urezi succes, să-i transmiţi o stare pozitivă şi să-i dai un sfat, aşa cum a cerut.

Aero, parcă aveam ceva pretenţii de la tine.

Să-l critici, chiar dacă ai avea vreun drept, oricum e prea târziu. Ce e făcut, e făcut. S-a grăbit sau nu, e treaba lui. Nu are nevoie de reproşuri, ci de o soluţie, eventual, de o încurajare.

Răspuns utilizator avertizat
| EdiShadow explică (pentru NOname):

Multumesc frumos! :*