Întrebare recomandată | EdiShadow a întrebat:

Caz mai DELICAT! Iubirea mea e insarcinata, sincer ma bucur foarte mult, chiar daca am o varsta mai frageda, dar imi place sa visez, ador copii, imi plac, ii iubesc, mai ales ai mei, mi se pare cel mai frumos cadou de pe pamantu' asta, propriul copil.

Eu am 18 ani, iar iubita mea are 24. Care este problema? Financiar, stam bine, dar ea este plecata intr-o tara straina, are facultatea acolo, si eu sunt a 12-a aici, ultimu' an.

Cum vom face in legatura cu asta si cu cresterea lui, pentru ca nu ma gandesc la nicio solutie benefica pentru noi.
Numai sa ma mut eu acolo, dar nu vreau sa cresc pe banii ei + ca nu stiu limba, ea avand si servici acolo, odata cu facultatea.

HELP, multumesc frumos?

Răspuns Câştigător
| LittleLady1 a răspuns:

Hei! M-a sensibilizat situatia ta, apoi am citit comentariile si, intr-adevar exista oameni mai rautaciosi; dar ce stii tu e sfant! Stiu cum e cu relatiile la distanta, e greu, e foarte greu.Trebuie multa rabdare, incredere si iubire. Momentan si eu am o asemenea relatie, de aceea pot sa iti spun cum ma simt si poate si tu te simti la fel.
Pff...Iti repet:ce stii tu e sfant! Daca voi va iubiti, iar asta e cel mai important, veti putea sa va cresteti copilul impreuna.Eu zic asa, sa termini si a 12-a si sa iei bacul, intre timp sa inveti limba respective.Pricepi si tu ca nu trebuie sa o stii la perfectie din prima, pe parcurs o sa o inveti. Iar ea zici ca e la facultate, oricum, daca poate sa si munceasca, sa mearga si la facultate si sa se ingrijeasca si pe sine si pe copil in acelasi timp e ok.Eu cred ca ar trebui sa ii atragi umva atentia...Adica,eu as zice sa renunte momentan la studii, sau cum decide ea.CHIAR NU VREAU SA SPUN CEVA RAU! Ar putea veni ea in tara, pentru ca v-ar fi mai usor amandurora.Tie, pentru ca ai putea sa faci liceul si sa fii langa ea si copil, si ei pentru ca ar avea atata sustinere cat ar avea nevoie in perioada asta.Chiar ca e greu pentru voi,va cred! sad Dar trebuie sa aveti si o sursa de venit.
Noi,restul' cam degaba ne dam cu parerea.Cel mai potrivit e sa comunicati, si impreuna cu familiile voastre sa gasiti o solutie. Daca ceea ce spun eu e relativ bun pentru tine, dar un detaliu nu se potriveste? Asta face diferenta dintre o solutie gasita si vazuta din exterior, iar alta din interior.
Iti urez multa bafta si sa va bucurati impreuna de copilul vostru! Sunt sigura ca veti gasi cea mai buna solutie, doar comunicati permanent.

| Λndrei a răspuns (pentru LittleLady1):

Daca e o relatie de genul celor "virtuale" chiar ca iti trebuie multa rabdare si incredere.

76 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Felicitări pentru perspectiva de a deveni tătic şi pentru o atitudine optimistă. Pari un tânăr matur, inteligent, pozitiv şi am încredere că o să te descurci în viaţă.

Acest an probabil vă va fi mai greu, dar discutând - voi doi şi poate şi părinţii - ar trebui să găsiţi o soluţie.

Cert este că e necesar să-ţi termini liceul şi, necunoscând încă limba, nu o poţi face în ţara străină, nu acum.
Eventual, unul dintre voi îşi poate îngheţa studiile pentru un an, doi şi să le continue după, când lucrurile vor fi mai puţin complicate. Sau, dacă ea are un ajutor (în afară de tine) şi este de acord, puteţi să continuaţi pentru încă un an cu relaţia la distanţă. Voi decideţi. În orice caz, vă urez succes.

| EdiShadow explică (pentru NOname):

Multumesc frumos! :*

| EdiShadow explică (pentru NOname):

Multumesc! Apreciez :*

| NOname a răspuns (pentru EdiShadow):

Cu drag. : )

| Filip23 a răspuns:

In unele tari UE sunt legi protective privind cresterea copilului.
Adica indemnizatie, conditionata poate de rezidenta sau vechime in munca.
In altele e atat de protectiva (prin tarile nordice), ca daca n-ai conditii ti-l umfla protectia copilului pana se remediaza treaba.
Sa se intereseze iubita ta. Poate gaseste servici unde e legea buna pentru copil, poate e bine si acolo unde e.

| ALGator a răspuns (pentru Filip23):

Filip23, serios? Chiar asa, ti-l "umfla" in tarile nordice daca nu ai conditii?
Ti-l umfla daca il maltratezi, la fel ca orisiunde. In tarile nordice primesti ajutor social (completarea chiriei plus bani pentru cheltuielile lunare) daca "nu ai conditii". In plus, alocatia pentru copil e progresiva si incepe cam de la 80-90 euro lunar la primul copil.
Dar sistemul social din tarile nordice in prezent, desi generos, incurajeaza si indeamna persoana sa inceapa sa lucreze in primul rind.

| Filip23 a răspuns (pentru ALGator):

Cu respect.
Nu cred ca omul a postat sa ii faci morala. Daca stii ceva despre legislatia privind protectia copilului in unele tari UE intra in dialog cu el.
Alocatia nu este suficienta. Cred ca si in alte tari, ca si la noi se ofera o indemnizatie pentru crestere copil pana la o anumita varsta. La noi este pana la 2 ani, si stiu ca mai demult era conditionata de o vechima in munca a mamei (6 sau 12 luni, prin 2006). Cu o astfel de indemnazatie poate fi platita o bona, in caz ca mama vrea sa lucreze in cei doi ani.
Un copil are nevoie de spalat fecalele zi si noapte primele 7 luni, si de o grija speciala primii 2-3 ani pana poate merge la o gradinita.

Acum la noi poate lua concediu paternal tatal, insa nu mai stiu conditonarea de vechime.
In tarile UE poate fi o conditionare in functie de cetatenie sau de perioada anterioara de rezidenta. Cred ca nici la noi nu s-ar plati indemnizatie de crestere copil unui bulgar care s-a mutat in Romania de 3 luni.
Asta e interesant pentru om nu hau-hau.

| ALGator a răspuns (pentru Filip23):

Filip, da si nu. Nu cred ca avem chiar pareri diferite.
Legislatia difera de la tara la tara in UE. Eu nu am spus ca te intretii din alocatia de copil, ci doar ca in tarile nordice e o alocatie consistenta comparat cu Romania. Si se da pina la 18 ani.
Daca te mai uiti odata pe raspunsul meu vei vedea ca am scris ca a) mama singura nu face fata b) tatal trebuie sa se mute acolo, sa invete limba urgent si sa lucreze ca sa o sprijine pe mama si sa-si creasca copilul.
Toata situatia e cam aiurea, pentru ca amicul nostrum vede obstacole acolo unde nu sint (invatatul limbii si "traiul sub tutela nevestei") in schimb trece peste obstacolele serioase: ca sa cresti singur un copil, sa lucrezi si studiezi in acelasi timp te da pe spate indiferent unde ai fi in lume.

Ce hau-au, ce morala!? E o situatie serioasa in fata careia sint pusi niste tineri... prea tineri. In situatii similare sau chiar mai simple cupluri mai mature aleg sa nu pastreze copilul.
Eu pot sa fac pe dragalasul dar asta nu e film de hollywood, e viata, care te trozneste de nu te vezi. Numai ca de obicei trozneala o ia cine nu trebuie.

| ALGator a răspuns (pentru Filip23):

Am I eligible for child allowance?

You get child allowance if you
•have children who are younger than 16 years old and live in Sweden. In some situations, you can receive child allowance for children who live in another EU/EEA country or Switzerland.
•You are insured in Sweden. If you live here, you are. There are some exceptions to this rule.
115 euro lunar pina la 16 ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

Invatarea limbii e ultima ta problema.
Mamele voastre vor se implice? Ca fara ajutor din partea lor e mai greu.Mai ales in primul an.
O alta solutie ar fi sa plateasca pe cineva sa o ajute.
Tu iti termini scoala si te angajezi pe acolo. Intre timp, inveti limba.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Uite o intrebare pertinenta, venita de la cineva mai trecut prin viata decat tine :
Cum ai de gand sa-l cresti? Din ce o sa-l intretii?
Inteleg din ce ai scris ca numai prietena ta are o sursa de venit. Practic, ati mai aruncat o gura de hranit in spatele parintilor vostri.
Un copil este o mare gaura in buget, inca din momentul in care a fost conceput (vizite la ginecolog, ecografii, spagi pe la spitale ca sa te bage cineva in seama) nu mai vorbim de momentul in care se naste (haine, patut, carucior, mancare, iar medici) sau de momentul in care trebuie sa-l dai la gradinita. O intreaga viata ai responsabilitatea lui iar tu nu poti nici macar sa te intretii pe tine.
Unde ti se pare tie ca ai o situatie materiala buna? Poate parintii vostri au. Un singur salariu nu ajunge la trei persoane, indiferent cat de mare ar fi ala. Intr-o tara straina si cheltuileile sunt mai mari. Iar daca parintii vostri au de gand sa va sustina in proiectul asta dpdv financiar mai rau va vor face decat bine... Ca doar n-o sa va sustina toata viata.
Normal, logic si firesc este mai intai sa fii tu independent financiar la casa ta si mai apoi sa te gandesti la copii.
Sa presupunem ca parintii tai sau ai ei sunt instariti si au posibilitatea sa va puna un acoperis deasupra capului (desi n-au nicio obligatie). Acoperisu ala trebuie la randu lui intretinut, si nu cu bani putini. Daca stai in chirie este chiar mai trist (chiriile sunt foarte mari in strainatate)
Stii care sunt variantele de salarizare a unui debutant in campul muncii?
Parerea mea personala e ca te-ai grabit sa te legi la cap desi nu te durea. Ti-ai terminat prima tinerete la o varsta mult prea frageda, cred ca nici nu intelegi in ce te-ai bagat.

| EdiShadow explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Legat de bani, nu este o problema, venitu' ei poate intretine 2-3 familii, crede-ma. Nu stau sa spun acum, mi-am facut o idee, dupa terminarea liceului, o sa ma duc acolo si o sa fac niste cursuri. Singura problema era distanta, eu fiind ultimu' an si nu puteam sa renunt, dar s-a gasit si o rezolvare in asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru EdiShadow):

Eu cred ca tu raportezi venitul ei la preturile din Romania. Daca ma insel atunci nu pot decat sa ma bucur pentru tine.

| Alcyon a răspuns:

Te-ai legat la cap fara sa te doara. Probabil ca tipa asta-si dorea: sa faca un copil, cu cine-o fi si sa-l creasca singura (mai ales ca-i in alta tara, iar tu esti mult mai mic).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Toata postarea asta (incluzand cateva raspunsuri) de aici e o adevarata telenovela. Si una ridicola rau. Asta e. Sa le fie de bine. Mi se pare ciudat ca trebuie sa ne spuna noua pe TPU. Vrea o solutie? Dar parca nu e nicio problema in toata treaba, nu? Adora copiii si are doar 18 ani. Solutie la ce asadar? Din punct de vedere logic nu e nicio problema la cum se autocaracterizeaza.

Iar la incurajarea lui NOname nu stiu daca sa ma amuz o saptamana sau o luna. Dar ma rog, poate sunt eu prea Incuiat pentru acest deceniu. Prin anii 90 asa ceva era probabil chiar ceva clasic. Acum a devenit mai ciudat. Nu?

Nu de alta, dar nu mi se pare nimic de felicitat in toata treaba. A fi tatic (chiar unul fericit de asemenea) la 18 ani in ziua de azi denota orice in afara de maturitate si inteligenta. Dar poate asa gandesc eu.

La 18 ani toti facem alegerile noastre. Bacu' sau boracu'.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, e mai bine să-ţi descarci frustrările pe un om nevinovat, să-l încătuşezi în propriile tipare, prejudecăţi, să-l înjoseşti fără rost şi să-l demoralizezi complet (când şi aşa e derutat), în loc să-i urezi succes, să-i transmiţi o stare pozitivă şi să-i dai un sfat, aşa cum a cerut.

Aero, parcă aveam ceva pretenţii de la tine.

Să-l critici, chiar dacă ai avea vreun drept, oricum e prea târziu. Ce e făcut, e făcut. S-a grăbit sau nu, e treaba lui. Nu are nevoie de reproşuri, ci de o soluţie, eventual, de o încurajare.

| EdiShadow explică (pentru anonim_4396):

Nu te contrazic, asa e. Dar pot spune ca ea m-a schimbat si vad lumea intr-un alt fel, am realizat ca trebuie sa realizezi ceva in viata, sa construiesti, nu ceea ce am facut pana acum, cluburi, bautura si sa zbor din femei in femei. Ce-i drept cam asta face barbatul pana la varsta de 23-24 de ani. Insa eu am ales sa termin viciile astea si sa nu ajung la varsta asta, considerand ca ar fi mai bine sa inchei acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

NOname, vezi ca intinzi coarda. Rau de tot de la o vreme. Nu cred ca am venit aici ca sa imi arunc frustrari, prejudecati si tipare (de parca ar fi). Dar evident ca tu asta vezi in toata lumea de pe site care nu se conformeaza rationamentului tau (uneori doar de moment fiindca tu te schimbi ca vremea pe site) probabil ireprosabil, dupa cum vrei sa te faci inteleasa.

Succes pentru ce sa-i urez? Sa se nasca copilul mai tarziu cand va fi el pregatit sa fie tata de-a binelea?

Sa-i transmit o stare pozitiva? Pai de ce? Nu e deja intr-o stare de euforie avansata fiindca o sa fie tatic?

Care e logica, NOname? Un individ posteaza o intrebare in care arata fericit, iar eu, un random stranger, sa-l fac mai fericit pentru ce? Daca toti de aici il incurajam ce lucru bun crezi ca facem la modul general? Trebuia sa se gandeasca si el la potentiale directii in viitor inainte sa decida ca prezervativul e naspa si poate si cam scump. Dar habar n-am ce o fi gandit si partenera lui mai mare in varsta. Iar noi acum sa facem pe parintii virtuali intelepti si sa-l indrumam. No, madam!

Realitatea nu e asa fericita, iar tu fiind la varsta la care multe femei devin mamici ar trebui sa stii ca a creste un copil nu e o joaca pe calculator in The Sims cum o vede el acum!

N-am venit sa-l critic si nici cu vreun drept. El a postat pe un site de random strangers, iar eu, un random stranger am analizat si eu putin din punctul meu de vedere euforia pe care chiar n-o pot impartasi cu ipocrizie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EdiShadow):

Da, felicitari! Oricine altcineva pana in 23-24 de ani (ca mine din intamplare la varsta asta) se sparge prin cluburi, in loc sa faca copii la 18 ani, iar la ce vreme ploioasa a fost anul acesta...cred si eu ca n-a fost prilej mai bun de a sta in casa sa faci copii! sad

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai cu omul! E problema lui ca vrea acel copil.E MAJOR, deci se presupune ca stie ce face.Si ce ai vrut sa faca? Sa abandoneze copilul? Sa nu il recunoasca? Sau doamne fereste sa o puna sa avorteze?
Si daca prin absurd nu ar fi a lui nu vad ar problema!
Faptul ca e prea tanar, nici aici nu vad problema.Tori parintii aflati la primul copil invata, chiar daca au trecut de 30 de ani.
Sunt o gramada de surse, oricum acum e mult mai simplu sa cresti un copil.
Si sa-ti mai spun cevabig grine multe ori statutul de parinte schimba omul.
Acel copil se va naste oricum, si sper ca va creste intr-o familie si va i fericit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Se presupune. Sa subliniezi.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Si sa fii frustat se,, presupune''!

| EdiShadow explică (pentru Fatamuntilor):

Apreciez! :*

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aero, tu eşti virgin la douăzeci-şi de ani (şi probabil vei rămâne încă mult timp de acum încolo) şi este treaba ta, nu te sâcâie nimeni pentru asta.

EdiShadow până la 18 ani a trecut deja prin mai multe relaţii, s-a maturizat mai repede decât majoritatea celor de vârsta lui, iar când iubita lui s-a întâmplat să rămână însărcinată, au decis să păstreze copilul şi să-l crească împreună...şi, la fel, este alegerea lui, viaţa lui, treaba lui. Tu nu ai niciun cuvânt de spus aici. Mai ales că vorbeşti prin prisma prejudecăţilor, ideilor ce ţi s-au implantat de societate despre ce ar trebui şi ce nu ar trebui să facă un tânăr român al secolului XXI la 18 ani - iată un tipar.

Cu ce îl ajută răbufnirile şi miştourile tale? Cu ce îl ajută analiza ta subiectivă a trecutului lui, când viitorul îi bate - vrea, nu vrea - la uşa şi are o nevoie urgentă de soluţii şi de optimism cât cuprinde (să reziste psihic), nu de morale stupid-inutile ale unui virgin îngâmfat şi răutăcios, care se frustrează că alţii devin bărbaţi de tineri şi îşi asumă toate responsabilităţile unui adult?

...şi parcă n-ar fi suficient, trebuia să-i agăţi şi pe cei care i-au răspuns în mod civilizat, amical, încercând să-l ajute, fără să satisfacă jalnicele tale frustrări transformate în agresivităţi gratuite.

Nu provoca, fără să fii pregătit să ţi se răspundă cu aceeaşi monedă, Aero! Dacă lucrurile ies urât, este numai vina ta.

| EdiShadow explică (pentru NOname):

Multumesc frumos! :* Inca ma mai uit la comentarii. :*

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Individul care a postat întrebarea a făcut-o cu riscul de a primi răspunsuri de orice fel. Dacă vroia numai răspunsuri optimiste, trebuia să intre la lumea poveștilor. Realitatea e că probabil va ieși nașpa, dar tu poate trăiești într-o realitate paralelă.

Mi se pare de prost gust că aduci în discuție viața sexuală a lui Dogling, care chiar nu te privește.

Ceea ce faci tu aici e că iei apărarea individului care a postat întrebarea, nu știu din ce motive, bănuiesc că are și el degete să tasteze vreo replică tăioasă, nu cred că are nevoie de mămică virtuală care să-i ia apărarea.

Mă miră că după atâta timp mai faci greșeli d-astea.

| NOname a răspuns (pentru EdiShadow):

Nu ai pentru ce, Edi.

| NOname a răspuns (pentru a3e6u9):

Poate nu ai observat, a3e6u9, dar eu am fost atacată prima, deci doar am răspuns la provocare - am luat atitudine - mi-am apărat părerea luată de Aero/Dogling peste picior în mod gratuit şi impertinent.

...şi da, Edi nu a cerut numai răspunsuri pozitive, dar a cerut soluţii pentru viitor, nu critici inutile ale trecutului şi lucrurilor care oricum nu se mai pot schimba... ceea ce în primul tău răspuns, apropo, ai încercat să-i oferi; deci nu văd de ce te simţi vizat şi mă ataci ca să te aperi. Eu aveam ce aveam doar cu Aero, care, dacă nu dorea discuţii, nu s-ar fi luat de mine.

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Am urmărit de curiozitate discuția și tot ce am punctat e valid.

Individul care a postat întrebarea a făcut-o într-un mod greșit. Nicăieri nu vezi vreo mențiune asupra viziunii femeii cu pricina. Un subiect bine scris ar fi fost ceva de genul:

"Prietena mea a rămas însărcinată, noi am decis să păstrăm copilul și să formăm o familie, în ciuda tuturor problemelor, dar ea trăiește singură într-o țară străină (lucrând și studiind) și eu nu am terminat încă liceul, oare ce să facem?"

Eu i-aș fi răspuns că prietena lui ar trebui să amâne studiile și să se întoarcă în țară, unde familiile amandorura pot să ajute. După o perioadă, pot să meargă amândoi în țara cu pricina, el cu liceul terminat, ea continuând studiile și lucrând. Totuși, a scris mult fără să dea detalii importante.

| NOname a răspuns (pentru a3e6u9):

A mai completat din goluri în comentariile de la întrebare.
Mă rog, nu contează. Ideea de "sfaturi utile şi solicitate vs. critici inutile şi nesolicitate" rămâne valabilă.
O zi bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Hmm...nici acum nu-mi vine sa cred ca pentru un user din umbra site-ului(dupa numele oportun pe care-l are) te consumi asa mult pe TPU(cu toate ca la ce caz de telenovela avem aici nici nu are rost in halul acesta) dar cu useri pe care-i cunosti de la inceputurile tale pe site(in sensul ca v-ati intersectat cu placere) esti comoda sa maturi cu ei oricand pe jos din cauza altor useri mai maturi si inteligenti, cica. Ignorance is bliss... si cred ca ti s-a mai spus asta SI ignorance is still better.

Am facut doar o observatie asupra comentariului tau initial ce se voia a fi incurajator si probabil o fi fost, pana la urma guvidul e multumit de toti cei care-l sustin. Nu era un atac. De fapt, nici nu ma asteptam sa-mi fi dat reply, sau nu in halul ala.

Dar ma rog. E ridicol si absurd si in toate felurile sa afirmi ca un tanar, la 18 ani, ca cel de fata, e matur si inteligent si asta NU pentru ca asa mi-a impus mie un tipar societatea secolului XXI sa am o parere, ci pentru ca tipul in cauza chiar e contrariul celor afirmate de tine dupa cum se vede in modul in care s-a prezentat, a comentat si a multumit atent/selectiv pe la intrebarea sa.
De fapt, cam astfel sunt majoritatea celor de varsta lui care ar genera asa ceva, dar desigur ca ceea ce afirm acum e doar o viziune subiectiva si foarte plina de rautate, dupa cum te-ai asigura tu sa ma contrazici. Statistica e statistica, NOname, iar el nu se indeparteaza de la aceasta.

Avand in vedere cum cresc majoritatea in puf in ziua de azi, la 18 ani inca sunt destui copii, nu tineri adulti cum "se presupune", iar el cu siguranta inca e la cat de putin gandeste. Dar tu ramai la a interpreta dupa confortul tau psihic citatul lui Socrate referitor la generatii. Pacat ca ceva din el nu-ti ridica un semnal de alarma cu trecerea timpului si lipsa tot mai mare a educatiei, desi vremurile sunt cica mai bune, tu utilizezi acest citat numai ca arma de aparare a categoriilor mediocre din fiecare generatie.

Cum ziceam, am facut o observatie. N-am venit pe aici doar ca sa gasesc eu un prilej si o placere in a te ataca pe tine (personal) fara motiv, spre deosebire de tine.

Matur si inteligent nu este individul EdiUmbra, pana cand vei gasi tu proba contrarie, si da, n-o vei gasi. Nu e nimeni matur doar pentru ca-si propune sa fie matur sau vrea sa arate asta, mai ales pentru ca restul indivizilor de varsta lui se sparg prin cluburi, alta categorie mai comuna neavand loc in perspectiva lui matura asupra vietii in care se complace cu propria sa evolutie avansata. Sau cam asa ceva.

Si as mai recomanda in final sa invatati(valabil si pentru tine si pentru mamaia Angycut) sa utilizati "frustrat" in contexte potrivite. Daca tu crezi ca eu am parerea pe care o am la postarea de fata fiindca as parea de fapt frustat pentru ca inca sunt virgin inseamna ca tu ai o problema si probabil multi altii care de fapt tot niste tipare urmariti, nu? straight face

Oricum, urat din partea ta. Nu ma asteptam. La modul in care ai dat ultimul reply, nici n-am impresia ca am discutat cu cineva matur trecut de 30 de ani, ci cu o pustoaica sub 18 ani.
Adica ma tratezi chiar mai rau ca pe Sofer, gen el o sa ramana sa si-o traga cu tirurile, iar eu cu telefoane, tablete sau mai stiu eu ce.
Iar asta imi aprinde un beculet, NOname. Consider ca gandul asta il pastrai de mai multa vreme. Ai gasit momentul sa-l lansezi din arsenalul tau de frustrari reale pe care le rezervi talica in tacere pe site, pe masura ce trece timpul. Bineinteles, s-ar presupune ca eu intind coarda acum numai ca sa ripostez, ar zice unele guri rele.hee hee
Pacat, NOname! sad Si tu aveai pretentii in privinta mea, dar si eu pot spune acelasi lucru in privinta ta cu mai multa lejeritate!

In fine, te-am lasat. N-o sa uit ce ai spus la postarea aceasta, chiar si daca va disparea, eu oricum tin minte cam tot ce s-a petrecut pe TPU, eu chiar fiind un Oracol autentic al site-ului, fara a incerca sa ma flatez. Poate pe la alte postari ne vom intelege mai bine in viitor, ne facem ca am uitat, vom mai glumi, dar n-o sa uit ce s-a intamplat astazi/ieri. Chiar n-am mai fost de multa vreme dezamagit aici pe site, mai ales din cauza unor useri la care vorba ta, ai pretentii. Ne-am dezamagit reciproc, ai zice tu, dar eu zic ca nu, fiindca eu m-am luat de ceea ce consider eu ca era o perla scrisa de tine, chipurile, pentru a incuraja pe cineva care oricum va face de capul lui in viata, dar tu pe mine m-ai atacat direct personal, desi, vorba multora, cine pe cine cunoaste personal pe aici? Si, totusi, ti-ai permis sa mergi departe.

Cat despre individul in cauza. Sa-i fie de bine. N-am zis eu sa faca avort partenera lui, daca asa s-a inteles gresit, fiindca la 24 de ani e numai buna pentru a naste. Fata n-are nicio problema in a avea copii. Nici el, exceptand unele criterii pentru care altii isi pun mainile in cap. Daca tipul ne promite ca o sa fie bine, atunci sa-i fie de bine.

Inca ceva, NOname, atentie si la mania ta cu voturile. Si nu ca ma deranjeaza, dar e ridicol cand pretinzi ca ar fi altii frustrati, iar tu utilizezi jucaria asta intr-un mod atat de evident.

Pe curand in ipostaze mai relaxate si decente!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai început, complet nemotivat, inclusiv cu atingerile personale, aşa că nu te victimiza - cum faci mereu, când eşti depăşit de situaţie -, încercând să creezi o tragedie, din care să ieşi marele neîndreptăţit (doar ţi-am arătat de unde psihologic şi inconştient ţi se trag frustrările - existenţa cărora o negi, insultându-mi inteligenţa, iar la cât te oftici, doar îmi confirmi că am avut dreptate - şi că ceea ce faci altora poate fi făcut şi ţie, căci nici tu nu te încadrezi în anumite tipare sociale) şi reciteşte-ţi primul tău paragraf, numai în oglindă! Este hilar de ipocrit, iar restul e penibil.

De la bun început nu am avut nevoie de atenţiile şi romanele tale, nici de aprecierile şi consideraţiile (care oricum au fost predominant false).

Am spus ce am avut de spus şi rămâne valabil, oricât mi-ai răstălmăci afirmaţiile, ca să le faci să pară în favoarea ta şi oricâte idei mi-ai atribui, care nu-mi aparţin. Nu mai am nimic de adăugat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Eram sigur ca vei incepe iar cu "victimizarea". Asa le zici tuturor dupa ce chiar ii ataci personal. Ce tipar comun ai in conflicte. Ma iei tu pe mine cu "psihologia". Proasta incercare!

Da, sigur, ai perfecta dreptate, ciudat ca nu vezi de fapt ca ultimul tau reply de acum e chiar o dovada a lipsei unor contraargumente mai bune. Pacat. Puteai mai mult de atat. Sa-ti insult inteligenta? Nici n-am mai vazut urma de ea, mai ales de cand cu aceasta postare. Nu credeam ca poti decadea atat in niste divergente de opinii. Dar vad ca tie iti place ostilitatea cu cine indrazneste sa iti insulte inteligenta, dom'le(aflandu-se in imposibilitatea de a-ti da dreptate). Regret, dar mie nu imi place! Singurul motiv pentru care te-am agreat o buna perioada pe site a fost ca de fapt nu te credeam din categoria asta de internauti.

O sa fac tot posibilul sa te evit pe site de aici incolo. N-are rost sa mai interactionez cu cineva care isi face propria imagine alterata si corupta despre mine si asa doreste sa ramana pentru propriul confort psihic. Sa-ti fie de bine si tie si micului inteligent si matur de aici!

Pa pa! Ca s-o citez pe cealalta zeita albastra a TPU-ului.

| Alcyon a răspuns:

Nu te supara pe cei care ti-au raspuns. Dar multi dintre ei sunt adulti si s-au cam ars cu femeile... Asa ca stiu ei ce stiu. Nu trebuie sa te iei dupa aparente, ca-s inselatoare. O fata normala, nu s-ar gandi sa faca bebelusi cu baieti de 18 ani! Nici macar n-ar putea sa conceapa asa ceva. Dar ma rog, fiecare face cum ii place.

| vocea a răspuns:

In primul rand sa iti traiasca, si sunt de acord cu tine cu copii si te respect, iar in al doilea rand varsta nu e nici o problema pentru ca nu conteaza cand e vorba de iubire, ca solutii ar fi sa ii trimiti banii cand poti pentru ingrijirea copilului, a 2 sa te muti acolo iti va fi greu dar daca vrei sa le fii arpoape trebuie sa te sacrifici si chiar daca nu vrei pe banii ei, nu este nici o problema sau o rusnie acum este foarte bine ca ea are de munca asa ca poti sta acolo pana iti gasesti si tu deci va ajutati reciproc, si ultima ar fi sa ramana ea aici cu tine si sa va escurcati in tara, dar este pacat daca acolo servici bun, alegerea este a ta din nou ma bucur pentru tine si mult succes

| EdiShadow explică (pentru vocea):

Uite o persoana care gandeste ok, mersii frumos. O sa iau la socoteala tot, am vorbit si cu parintii.

Ma bucur ca mai sunt si oamnei calumea pe aici.

| vocea a răspuns (pentru EdiShadow):

Mult succes, edi si sa stii ca te-ai maturizat foarte bine gandesti ca un barbat adevarat care tine de familie, nu ca baietii iaia fricosi care daca fac un copil cu o fata o pareseste si isi abandoneaa copilul ori o pune sa faca avort, te respect si in loc sa te judece toti pe tine ca esti prea tanar sa faci copiii sa sa judece mai intai pe ei sa vada ei ce ar fi facut probabil ca niste baietei ar fi fost lasi, plus ca e minunat sa fii tata abia atunci poti sa spui ca ai pentru ce sa traiesti

| EdiShadow explică (pentru vocea):

Multumesc frumos!

| EdiShadow explică (pentru vocea):

De ce am ales sa fac asta si asta e ultimu' mesaj.

Sincer, ea e persoana care m-a schimbat si mi-a deschis ochii sa vad lumea alcumva, chiar daca am luat o de la o varsta mai..., eu am zis sa ma opresc aici si nu la 23-24 de ani, cluburi, femei, bautura, ceea ce am facut si eu la randu' meu. Asa ca am zis sa ma opresc aici, vreau sa va zic si pot spune ca mi-a fost de ajuns.

| Latinmoon a răspuns:

Felicitari, incearca sa nu iti mai faci atatea probleme.
In acest moment conteaza ca tu si fata asta sa tineti legatura si sa va mutati impreuna.
Te pup si good luck! :*

| ALGator a răspuns:

EdiShadow, trec peste faptul (implinit) ca aveti un copil la un moment total nepotrivit (potrivit ar fi fost macar cu un an mai tirziu). No more comments.
Apropo, spui ca adori copiii. Bravo, dar nu e sufficient. La 18 ani habar nu ai ce e sa cresti un copil, daca iei in calcul toata logistica. Dar asta e, te-ai inhamat, trage inainte, vei reusi, nu esti primul.
Referitor la stratgia ta (sau la lipsa ei).
Zici ca esti in ultimul an. Pai asta e bine!
Termina-ti liceul daca poti.
Apoi muta-te IMEDIAT cu "iubirea ta". Poate ar fi potrivit la un moment dat, nu prea tirziu, sa consolidezi viitorul copilului si al vostru prin casatorie.
Nu stii limba? Asta e un moft. Limba o inveti in 6 saptamini. Ai 18, nu 88 de ani, esti in deplinatatea virtoseniei. Daca nu acum, cind?
"Cresc pe banii ei". Alt moft, alta prostie. Nu-ti imaginezi ca femeia asta fiind singura, cu un copil, cu studenta si cu serviciu, va fi in cel mai scurt timp prabusita la pamint din cauza efortului. Din nou, habar n-ai.
Baiatule, asuma-ti calitatea de BARBAT si du-te acolo sa tragi caruta alaturi de ea si de copilul tau. Poti! Se aplica principiul "toti pentru unul" adica fiecare contribuie cu ce poate, mult sau putin.
Incepi sa lucrezi bineinteles si orice munca pentru inceput. La nevoie, fii pregatit sa intrerupi liceul si sa-l reiei altadata daca ea nu face fata. In strainatate exista mult mai multa flexibilitate pentru studii din partea autoritatilor decit in România.
Gindeste-te.
Si nu in ultimul rind. Situatia voastra pledeaza pentru faptul ca nu ar trebui sa pastrati copilul. Nu te amagi ca ea are cu 6 ani mai mult. In privinta logisticii cresterii unui copil la 24 de ani esti la fel de pe dinafara ca la 18.
Succes, si mai ales trezeste-te. Asta e viata adevarata, nu film.

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Pai, pui mana si inveti si limba si la liceu si dupa BAC, pleci la ea. Te angajezi pe vara si dai si la facultate daca vrei si poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te acolo si creste copilul la altul. daca stai cateva luni pe banii ei sa inveti limba si sa gasesti de munca nu vad problema. majoritatea fetelor si toate panaramele stau pe baniii la altii daca sta sti un baiat pe banii lu una nu e armaghedon.

| NameHarris a răspuns:

Tu esti sigur ca copilul este al tau?laughing

| EdiShadow explică (pentru NameHarris):

Daca ai chef de misto-uri poti sa iesi!

| NameHarris a răspuns (pentru EdiShadow):

Mai gandeste si tu un pic ea acolo tu aiciahappy toti 4 sunt fericiti in cazul tau 3winking

| mgtow a răspuns (pentru NameHarris):

Aia voiam sa zic si eu, mai umbra cel mai bine ar fi sa faci analizele ADN la copil ca sa fii ferm convins ca e al tau. Poti munci in strainatate dar nu te lua asa usor dupa muieri pentru ca sant complicate

| NameHarris a răspuns (pentru mgtow):

Genile gandesc la felwinking

| mgtow a răspuns (pentru NameHarris):

Ee?

| BiuL a răspuns (pentru NameHarris):

Geniile* stiu sa scrie corect.

| NameHarris a răspuns (pentru BiuL):

Si daca nu-mi spuneai tu muream prostlaughing se mai intampla sa si gresimwinking

Răspuns utilizator avertizat
| buzeduulci a răspuns (pentru NameHarris):

laughing)))))))00

Răspuns utilizator avertizat
| a3e6u9 a răspuns:

Nu-mi place să zic lucruri evidente, dar hai că mă bag și eu în seamă.

Nu știu cum e treaba în relația voastră, dar ea ia deciziile, tu poți doar să-ți zici părerea. Dacă ea ar vrea să avorteze, spre exemplu, tu poți să-i zici orice, dar e decizia ei.

Bun, presupunem că ea vrea să păstreze copilul, aici iarăși totul depinde de ea, tu ești doar donatorul de spermă, scuză-mi expresia. Dacă ea nu are chef să aibă o relație serioasă cu tine, nu poți să faci nimic. Dacă ea vrea să aibă o relație serioasă cu tine, se vor găsi soluții, dar îți recomand cu căldură să termini școala înainte de a face tâmpenii.

În cele din urmă, felicitări că ai reușit s-o însămânțezi la vârsta ta, deși eu aș fi folosit prezervativ în locul tău. Vă urez casă de piatră în caz că va ieși bine, ceea ce mă îndoiesc zdravăn datorită condițiilor potrivnice și a vârstei nepotrivite. Ți-ar prinde bine un test de paternitate, pentru orice eventualitate. Succesuri! :-)

| CorneliaC a răspuns:

Tu o sa cresti un copil, dar mai intai trebuie sa cresti tu!

| EdiShadow explică (pentru CorneliaC):

Trebuie sa fii pregatit, maturitatea vine odata cu experienta, nu cu varsta. Sunt in stare sa fac orice, sa stau sa schimb scutece toata noaptea, ma intereseaza doar sa fim noi ok si bine, atata tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EdiShadow):

Maturitatea vine odata cu numarul de responsabilitati...care de regula vine cu varsta. Dar tu ai ales sa-ti consumi tineretea si multe alte oportunitati prea devreme. Mira-m-as sa poti face mai departe de toate in viata la cata ambitie ti-ar trebui.

| CorneliaC a răspuns:

Da nu mai bine iti una de varsta ta?

| CorneliaC a răspuns:

Sincer nu am mai auzit baieti de varsta ta sa zica chestiile astea, sa stii ca e de apreciat. De obicei, baietii vor sa-si traiasca tineretea fara sa si-o complice, fara copiii etc. Bravo, felicitari, o sa fii tata tanar!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Sa stii ca si mie mi se pare cam dubioasa treaba. Ea este in strainatate, tu in tara, nu prea vad legatura dintre voi. Pare o relatie la distanta si intr-o astfel de relatie nu are cum sa apara un copil. In cazul in care a fost in tara sau tu la ea, da se poate dar vezi tu, nu poti fii sigur ca este al tau. Si o intrebare: Esti sigur ca este insarcinata, ai fost cu ea la ecograf? In fine, sa spunem ca este copilul tau, acest copil are nevoie de ambii parinti, la fel cum si mama are nevoie de tatal copilului in timpul sarcinii( sprijin, incurajare, ajutor, etc). Eu totusi cred ca ea ar trebui sa vina in tara, sa isi gaseasca un loc de munca aici sau sa iti gasesti tu unul cu un program flexibil.Dar daca nu da impresia ca are nevoie de tine, inseamna ca nu este bebele tau. Sper sa judeci lucrurile cu cap. Multa bafta!

| Laurentizyu a răspuns:

Pleca la ea! vei invata si limba si te vei angaja acolo.Nu o lasa la greu daca o iubesti. Daca ai multi bani cheam-o aici sa stea cu tine sau stati amandoi aici cei 2 ani de prenatal, dupa care plecati acolo impreuna!

| EdiShadow explică:

Baii oameni buni, cand va vad asa, nici nu imi mai vine sa citesc. In primul' rand stiu ce femeie am langa mine, in al doilea rand o cunosc pe ea mai mult decat pe mine si daca nu o cunosteam atat de bine, presupun ca nu faceam pasu' asta, tin sa spun ca am facut treaba asta, pentru ca ea a vrut, are 24 de ani si isi doreste un copil.

Relatia noastra este superba, vreti sa va povestesc acum? Suntem facuti unul pentru celalalt, ne iubim foarte mult, eu doar pe ea o vad si ea la randul ei la fel. ( doar nu ati vrea sa va povestesc toata istoria)

PS: Comentarii foarte rautacioase, mai mult nervi mi-ati facut, cand va vad asa.

Ar trebuii sa va bucurati ca mai sunt si femei si barbati de genu'.Nu va mai dati cu parerea si idei cretine, daca nici nu cunoasteti persoana/persoanele.
V-am pus o intrebare, iar voi imi dai un raspuns cu tot altu', inutil.
Mersii frumos inca odata si RUSINE!

| SorinelCopilu a răspuns:

Frate nu vreau sa fiu rau dar cred ca dupa ce se naste copilul sa-i faci analize ADN sa vezi daca copilu e al tau frate fara suparare

| anonim7091 a răspuns:

Sa vina ea la tine pana termini liceul, apoi incepi si tu sa inveti limba si va mutati impreuna acolo, daca considerati ca va e mai bine.

Dar pe timpul sarcinii ar fi bine sa se retraga ea la tine. Oricum nu poate pierde locul de munca pentru ca intra in prenatal, numai bine pana atunci termini si tu inveti limba si gasesti de munca acolo.

| SomewhereOverTheRainbow a răspuns:

Buna! Ca sa va fie bine la amandoi, poti face asa... Sa-ti termini scoala, ca tot omul, dupa sa dai Bac-ul si sa inveti usor-usor limba... Este destul de greu, dar daca stai bine sa te gandesti este insarcinata si totusi. Doar n-o sa stai pe banii ei. Iti iei un servici, si no, ce nu face omul din dragoste? Gandeste-te bine! Ai grija ce decizie iei. Pana atunci bye! :*

| 2low4us a răspuns:

Pai as zice sa te muti acolo la ea, sa inveti limba etc.

| CherryPie a răspuns:

Uite ce e, nu vreau să te superi sau să o jignesc pe iubita ta sau pe tine, dar eşti sigur că este copilul tău? Un copil e o responsabilitate enormă, iar dacă ea ți-a fost infidelă, cu siguranță că nu îl va creşte singură. Unele fete au un dar nativ de a face totul în aşa fel încât să iasă ele în avantaj. Trebuie să iei în calcul toate posibilitățile. Ideea e să te gândeşti bine, viitorul tău stă într-o singură decizie. Poate iei în calcul un test de paternitate înainte de a lua orice altă decizie legată de voi doi. Nu o să fie deloc uşor. Gândeşte-te când v-ați văzut ultima dată şi pune totul cap la cap, iar dacă eşti absolut sigur că este copilul tău mută-te la ea. Cu siguranță îți vei găsi un loc de muncă şi să fim realişti, NU pari a fi încuiat la minte încât să nu înveți o limbă străină. Sper să reuşeşti să iei o decizie. Multă baftă! :-)

| Sorin01 a răspuns:

Dai bacu(si presupunand ca il iei) inveti o meserie in tara sau faci o facultate si cauti un job in tara cu ea, apoi te muti cu ea si munciti amandoi si cresteti si copilul happy.

| ALGator a răspuns (pentru Sorin01):

Sorin, crezi ca copilul si Ea asteapta sa-si dea Edi baculetul, sa faca o facultate si sa caute un job?
Viata deja a intrat pe usa casei lui Edi. E graba!