| SilentRain a întrebat:

Ce este o mama toxica?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Una geloasa,ce vrea continu sa isi controleze copilul, ce nu ii ofera libertate, ce exagereaza din orce, ce sta pe capul copilului, ce vrea sa il educe si tina sub fusta ei si la 30 40 de ani.

| PersonajFictiv a răspuns:

O *** proasta, mai pe scurt.

| PersonajFictiv a răspuns:

Stelutele alea...acolo e un sinonim pentru vagin.

| JackR a răspuns:

Ca sa poti intelege conceptul, in toata complexitatea, ar trebui sa citesti o carte aparuta prin anii '80: "Infernul tandretei", de Alain Bosquet. Se mai gaseste pe la anticariatele online, daca ai rabdare sa o cauti. Dar trebuie sa te avertizez ca este, cel putin, "incomoda". Ar trebui sa ai o anumita maturitate intelectuala ca sa o poti citi pana la capat.

| Lupică27 a răspuns:

O femeie care isi blameaza copilul pentru nerealizarile si frustrarile ei. Ba mai mult, ii scoate ochii copilului ca ea i-a dat sa manance, sa se imbrace, un acoperis, etc. ca si cum ar fi fost o obligatie nu o datorie biologica.
O femeie care se lasa condusa de frustrari si traume si care si le varsa pe copil si familie.

| Bernardus a răspuns:

Depinde, cuvantul "toxic" are mai multe conotatii. Poate fi o mama abuziva, care isi bate copii, sau ii pedepseste in alte feluri inumane, cum ar fi umilirea publica, sau alte lucruri de genul asta. O mama toxica mai poate fi o mama care isi supravegheaza copii mult prea mult, se implica mult prea mult in vietile lor, fara sa aiba vreun fel de incredere in ei, care le controleaza fiecare aspect al vietii. Un alt exemplu este o mama care este mult prea exigenta, si isi santajeaza emotional copii sa ia note bune la scoala, de exemplu.