| tonyc7 a întrebat:

Ce parere aveti de cuplurile mixte roman-tiganca sau tigan-romanca? Care din aceste doua variante credeti ca e mai de succes si se adapteaza mai bine in societate?

12 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Sunt si Români țiganizați
Și țigani Romanizați
Am întâlnit români care se purtau ca țiganii
Și țigani cu facultăți joburi responsabilități gigantice
De exemplu director responsabil de miliarde de euro și de sute de angajați.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu au viitor fericit sau lung, fiindca religiile astea sunt ca apa si uleiul si nu se pot amesteca niciodata.

| RandomJ a răspuns (pentru Violleta2022):

Pot confirma că nu, rromii și cei de altă etnie față de a noastră se pot acomoda și să trăiască fericiți, nu vorbesc din perspectiva mea de țigan, cei din Europa de Vest sunt mult mai deschiși și acceptă relațiile mixte, dar nu înseamnă că în România nu se poate întâmpla la fel. Despre ce ziceți este vorba despre un sau o româncă și o persoană care aparține unei șatre, acolo chiar nu au cum să fie împreună, indiferent cât de bine s-ar comporta cu ei

| Brizbriz a răspuns:

Lul, pui o intrebare care infrunta discriminarea
dar in acelasi timp... DISCRIMINEZI

CARE SOCIETATE?!? romana sau rroma? ca tu insinuezi implicit O SINGURA SOCIETATE si cred sincer ca vorbesti de aia romana

| Miruna333 a răspuns:

Sincer, as paria mai mult pe cuplul roman-tiganca decat invers, din cauza stereotipurilor.
Dar, daca femeile sunt respectate si nu au o relatie de genul subordonata barbatului in cadrul cuplului tigan-romanca, relatia functioneaza si cuplul se adapteaza bine in societate. Dar nu cum mai apar unele cupluri pe TikTok, pun femeile la cratita, injura si le striga adresandu-se cu:,, Fă!" Sau romancele mandre care promoveaza inselatul cu replica:,, Tot la mine se intoarce". Depinde de oameni si de educatie.

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu va merge niciodata relatia fiecare e cu ideile lui si rasa lui

| OmBanal33 a răspuns:

Din perspectiva mea o intrebare proasta, daca persoanele respective se inteleg si exista respect reciproc nu conteaza nationalitatea sau imaginea in societate, nu societatea iti da sa mananci...

| sparklingqueen a răspuns:

Nu am nicio parere despre asta, indiferent de ce rasa esti te adaptezi cum ai fost educat in societate, indiferent daca esti rrom sau roman, dar daca ma pui sa iti raspund la intrebare, cred ca un rrom si o romanca s-ar potrivi mai bine deoarece daca esti fata de etnie rroma si te combini cu un baiat roman eu cred ca familia ar fi mai revoltata decat un rrom cu o romanca.

| sparklingqueen a răspuns:

Si despre ce a zis colegul 3MHz care mi-a dat ignor, nu exista romanii tiganizati sau tigani romanizati, si exemplul care il da el e foarte prost, deoarece asocieaza rromi cu cel mai intalnit stereotip despre ei.

| Larianiel a răspuns:

Nicio părere. Dacă se înțeleg și au o relație stabilă, care nu deranjează pe nimeni, este ok.

| RandomJ a răspuns:

Eu sunt țigan, mama e rromă, deși nu dorește să spună, fiind din neam de ursari după pozele vechi, iar tata e rrom, șofer de tir. Există certuri sau neînțelegeri, dar se iubesc și chiar arată asta. La cuplurile român/româncă-rom/romă sunt populare azi, dacă a studiat la școală ai șanse să fii cu el/ea. Nu îți recomand să fii cu cineva dintr-o șatră, relațiile mixte sunt cele mai imorale lucuri din ea

| Antorus a răspuns:

In obiceiurile rrome, femeia este cam desconsiderata iar o fata romanca e si mai si. Aceleasi obiceiuri ingreuneaza aparitia cuplurilor ea rroma si el roman.
Daca nu sunt parinti rromi traditionalisti e mai bine... daca nu, cuplul va ajunge sa fie izolat daca ei vor chiar sa fie impreuna.