| Lyanna a întrebat:

Ciao TPU! Am si eu o intrebare...Cum sa-i spun mamei ca am un prieten? Mi-e rusine!

Răspuns Câştigător
| teotaur a răspuns:

Salut!
Conteaza cati ani ai:
1) 9-12 Spune mai intai tatalui tau, dar cumva in gluma. Mama ta s-ar putea sa creada ca ai facut ceva mai mult decat un pupic.
2)12-14 incearca sa nu spui relatia nu va tine mult
3)15-18 Poti sa-i spui usor dar complimenteaza-l si alege momentul potrivit ea va intelege.
Pa, pa! Sper sa te ajut!

15 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Deci in primul rand cati ani ai?
Spune-i,o iei incet cu incet,si o introduci in poveste, etc, si pe urma ii zici ca cunosti un baiat care este foarte de treaba va intelegeti bine, te place, si te-ai indragostit de el.Si el este acum prietenul tau! Frumos, cam in genul acesta!

| ombladon a răspuns:

O lasi sa te intrebe ea...

| XxAlexandruxX a răspuns:

Pai o iei usor, incepi sa ii spui ca ai cunoscut un baiat de cateva zile si am ai inceput sa iesi cu el ..si ea va inteleg happy si va fi posibil sa intrebe, exista ceva intre voi doi? Si tu o sa zici da

| neutrino a răspuns:

Mama ta te va ierta, dar increderea in tine s-a dus.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Atunci, nu-i spune. Astepti până prinzi curaj sau până se va ivi momentul potrivit.

| Iulian03 a răspuns:

Strangi pumni si ii spuilaughing

| xBya a răspuns:

Pai incepe prin a`i povesti momente mai speciale petrecute cu el, ia`o ceva gen 'azi cand am fost afara, era sa`mi sparg nasul, dar era un prieten care m`a prins fix in momentul ala'. Ea probabil ca va intreba despre prietenul care te-a prins si spune`i cum l`ai cunoscut, evidentiaza`i calitatile si faptele care ar face`o pe mama ta sa il placa si sa il agreeze. Parerea mamei tale are o influenta mare pentru parerea tatalui, deci parerile trebuie sa fie pozitive ca sa nu aveti probleme mai incolo. Apoi povesteste`i cum ati ajuns sa fiti impreuna, daca te-a intrebat el, daca l`ai intrebat tu, etc.

| RaduMD a răspuns:

Eu nu înţeleg de ce îţi este ruşine. Are sens şi e foarte de dorit şi OK să ne fie ruşine de lucrurile rele pe care le facem. Îmi este ruşine de mor că am băut de am căzut sub masă. Îmi este o teribilă ruşine că am avut relaţii sexuale înainte de căsătorie. Mă simt ruşinat şi când îmi aduc aminte că de destule ori am vorbit porcos.
Dar, să-mi fie ruşine că iubesc, sau că lucrez, sau că învăţ, mie mi se pare absurd.

| Lyanna explică (pentru RaduMD):

Eu am pus aici o intrebare. Tu nu ai fact decat sa comentezi o propozitie.

| SkizoMetal a răspuns:

Şi eu am avut aceeaşi problemă prima oară şi m-am dus la ea, am stat o grămadă şi până laurmă mi-am făcut curaj şi i-am zis.

| hkr a răspuns:

O sa afle ea pana la urma! Stai linistita! :]]

| bybyshor18 a răspuns:

Pai trebuie sa gasesti un moment in care e bine dispusa si ii spui ca ai cunoscut un baiat super de care iti place si ca te-ai hotarat sa iti fie prieten...eu cred ca va intelege...si nu trebuie sa iti fie rusine...pentru ca mama e singura capabila sa iti dea cele mai bune sfaturi si nu iti vrea niciodata raul... sper ca te-am ajutatwinking

| uguugu a răspuns:

Depinde ce varsta ai...primaoara cand am avut un prieten aveam doar 11 ani deci iti dai seama ca a fost ceva inocent si copilaresc, apoi pe la 14 ani am avut prima mea relatie serioasa si sincer imi era jena sa incep o astfelde discutie cu mama, desi ea era deschisa si intelegatoare. Sa iti spun cum a fost:el era un amic pe care mama il cunostea si dandu.ne noi in vorba de amicii mei i-am spus mamei ca am auzit ca el m.ar placea si ca il plac si eu. De aici mama a inteles si nu a trebui sa ii dau prea multe detalii totul a decurs de la sine cu glumite si discutii mai serioase. Sper sa te ajute raspunsul meu! Bafta oricum:*

| GabehAle a răspuns:

Prefa-te ca ii scrii mesaje, iar mama ta te vede si daca te intreaba ceva explica-i cum sta treaba sau chiar si mai simplu...trebuie sa stie neaparat?straight face

| Madalina_7770 a răspuns:

Buna, daca vrei o poti luape ocolite adica ii spui ca ai iesit cu nu stiu ce prieteni sau ai vorbit cu ei si ai cunoscut pe cineva dacare iti place si acum sunteti impreuna, sau ii poti spune direct, acum depinde si de tine cum vrei sa ii spui, mult succes si sa va tina! Funda?batting eyelashes