| TedyMou a întrebat:

Cum as putea sa imi fac cati mai multi prieteni.Sunt prietenoasa insa m-i se pare ca atunci cand vreau sa discut cu cineva pe care nu cunosc...nu ma mai port normal...incerc sa ma comport in asa fel incat cel/cea cu care vorbesc sa ma accepte.Nu ma mai comport natural

Răspuns Câştigător
| roxanabye a răspuns:

Esti timida si putin rusinoasa, si s-ar putea sa nu ai mare incredere in tine, stiu cum e ...mai ales cand vorbesti cu strainii ai mereu senzatia ca nu te vor accepta. Daca ai un prieten/a mai indraznet/a stai cat mai mult in preajma lui ca sa prinzi de la el multe.Si eu eram ca tine, si mai sunt uneori asa dar incerc de fiecare data sa ma comport cu stainii ca si cu cel mai bun prieten/a.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este complet normal al avand in vedere ca nu il cunosti nu stii cum va reactiona.Insa nu trebuie sa te comporti altfel decat esti tu in realitate asta e un semn al nesigurantei si pentru persoana cu care vorbesti o sa fi doar,, colegul\coleaga rusinos\rusinoasa si sfios\sfioasa''.
Cine te accepta te accepta asa cum esti, daca tu vrei sa pari alta persoana crede-ma ca nu o sa-ti iasa si daca o sa-ti iasa pana la urma tot se afle.
Daca o persoana nu te accepta nu trebuie sa te injosesti decat 1000 de prieteni mai bine unul si bun, care atunci cand il suni la unu noaptea sa nu fie,, Ce dracu vrei ma?'' ci sa te intrebe el,, Ce ai patit?''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai comporta-te normal atunci. ti-e teama ca nu te vor placea? si daca nu te plac care e problema? eu am o gramada de "prietene" care nu ma inghit ca am plecat la scuba-diving cu prietenii lor si ca nu ma omor dupa machiaje, toale, coafuri etc. discutau ele despre cum au grija sa-si mentina barbatii interesati gen: sa nu miroasa a mancare, sa nu iasa in oras nedichisite, chiar daca boyfriendul e in pantaloni scurti si slapi, sa faca nu'sh ce contorsionari prin pat etc. Tzoampe cu alte cuvinte. si ma musca pe mine de tushi-ul meu ars de soare ca vor masculii lor sa mearga cu noi la scuba, sa stea nespalati cate o saptamana si sa manance peste cat mai imputit. Crede-ma, scapa de falsitaturi, fii cat mai naturala ca important este ca tu sa te simti bine. pentru inceput, daca nu stii ce sa faci, fa eye contact, zambeste si atat. nu vorbi prea mult daca nu ai ce sa spui, dar arata-le altora ca ii asculti si cu asta basta. Oricum cei mai multi vor sa se auda pe ei insisi vorbind, deci e o cauza pierduta din start happy.

| Said16 a răspuns:

Cum adica sa-ti faci prieteni?
iesi din casa!

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Comporta-te natural.Incearca sa fi comunicativa nu fi rusinoasa. Daca acea persoana nu te accepta cum esti tu, nu are dreptul sa iti fie prieten. Sfat big grinaca ai gasit acel prieten baga de seama comportamuntul ei, si nu ii spune toate secretele tale din prima cunoaste-o alegeti prieteni cu cap nu toti au un comportament adecvad.Uni au 2 fete, si profita de tine si bunatatea ta.Gaseste o persoana, buna las suflet, draguta si sa te aprectieze pentru ceea ce esti.Trebuie sa iti alegi prieteni cu cap si asa fie sinceri.Asta este sfatul meu mult noroc!