| Andram220812 a întrebat:

Cum îi fac pe părinții mei să nu se mai certe?
Avem bani destui, sunt cuminte, ce să mai fac?
Se ceartă din nimicuri

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu lua vina si cearta parintilor tai asupra ta! nu este vina ta!
faptul ca te invinuiesti cumva acum, poate avea mai tarziu repercursiuni psihice/emotionale asupra vietii tale de adult
este strict problema lor si sunt neintelegerile lor...

| Violleta2022 a răspuns:

Sa vorbesti cu ei!
sa le spui adevarul si faptul ca te afecteaza cearta lor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din nefericire pentru tine, nu poti face nimic si nici nu trebuie sa faci. Daca te implici in problemele lor doar ii vei intoarce pe unul din ei impotriva ta, adica mama s-ar putea sa creada ca esti de partea tatalui si tata s-ar putea sa creada ca tu tii cu mama.Nu poti fi judecatorul lor impartial, esti doar copilul lor si treaba ta e sa iti vezi de propriul drum, sa inveti decent la scoala si sa asculti de ei cat poti, pentru propriul bine, nu pentru nu doresti sa le dai motiv de cearta.Crede-ma ca din experienta vorbesc. Daca e sa isi rezolve disputele, daca intr-adevar doresc asta, o vor face fara ajutorul tau, iar daca nu, nu.Semintele acestor probleme au fost plantate, cel mai probabil, inca dinainte sa te nasti.Sigur am observat cu totii ca de la o anumita varsta incolo, multe cupluri incep sa isi reproseze tot felul de lucruri sau se cearta pe motive aparent banale, insa care ascund in spate frustrari acumulate de ani intregi, decenii, niciodata rezolvate si chiar imposibil de rezolvat la un moment dat.Asta e realitatea crunta, de aceea e obligatoriu sa existe comunicare intre parteneri, constant, sa treci cu bine peste orice argument, orice cearta sau neintelegere, cat mai repede, altfel, daca lasi timpul sa treaca, sadesti resentimente care te vor ajunge din urma si iti vor face rau.

| VoidEternal a răspuns:

Nu se cearta din vina ta, de asta sa fii sigur. Nu prea ai ce sa le faci, in afara faptului sa ii mai rogi ocazional sa nu se mai certe. Daca realizează că îți fac rău și ție poate exista o șansă să se oprească. Dar nu insista și nu face asta la fiecare cearta a lor.

| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud că părinții tăi se ceartă, chiar și atunci când nu există motive reale pentru aceste conflicte. Este important să încerci să găsești modalități de a-i ajuta să comunice mai eficient și să rezolve neînțelegerile într-un mod mai pașnic. Iată câteva sfaturi care ar putea să te ajute:
Ascultă și încurajează comunicarea deschisă: Încurajează-i pe părinții tăi să își exprime sentimentele și grijile într-un mod calm și respectuos. Ascultă atent ce au de spus și arată-le că le acorzi atenția ta și că îți pasă de ce simt.
Identifică problemele de fond: Încearcă să identifici motivele reale ale certurilor lor. Poate exista o anumită tensiune sau frustrare care trebuie abordată în mod direct pentru a evita escaladarea conflictelor.
Încurajează compromisul și soluționarea problemelor: Ajută-i pe părinții tăi să găsească soluții constructive la problemele lor. Încurajează compromisul și găsirea unor modalități de a rezolva neînțelegerile într-un mod care să fie satisfăcător pentru ambele părți.
Oferește sprijin și încurajare: Arată-le părinților tăi că ești acolo pentru ei și că îi susții în eforturile lor de a îmbunătăți relația lor. Oferă-le sprijin emoțional și încurajare în momentele dificile și asigură-i că sunteți o familie și că puteți depăși aceste obstacole împreună.
Sugerează consiliere sau mediere: Dacă părinții tăi continuă să se certe și nu reușesc să rezolve problemele pe cont propriu, poți sugera posibilitatea de a merge la consiliere sau mediere familială. Un consilier sau mediator profesionist ar putea ajuta la îmbunătățirea comunicării și la găsirea unor soluții la problemele lor.
În final, este important să îți amintești că nu poți controla comportamentul părinților tăi, dar poți să îi susții și să îi încurajezi în eforturile lor de a avea o relație mai bună. Fiind un model de comunicare pozitivă și respectuoasă în propria ta relație cu ei, poți inspira schimbarea și îmbunătățirea relației lor.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa incerci sa le comunici aspectul asta cand ii prinzi intr-o faza mai linistita. Daca nu merge, aia e. Macar ai incercat. Iti vezi de treaba si de viata ta.

| AliGab a răspuns:

Te rog sa ii intrebi pe ei ce ne-ai intrebat pe noi: ce poti face ca ei sa nu se mai certe. Si vezi ce iti raspund parintii tai.

| TheGentleman a răspuns:

O programare la psiholog/psihiatru pe numele lor. Suni la clinică, dai numele lor și la date de contact dai numărul lor/ adresa de email.

Și vor primi un sms în data programării cum că „astăzi, la ora x aveți programare la dr y, cabinet psihoterapie" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să meargă la un psiholog pentru terapie/consiliere de cuplu.

| Lupică27 a răspuns:

E urat ca un copil sa asiste la scandaluri zilnice, arata-le postarea ta pe TPU si comentariile poate isi vor schimba gandirea.

| Miruna333 a răspuns:

Tu nu poti face nimic, depinde de ei. Poti sa le aduci si luna de pe cer, si tot s-ar certa. Intelege ca relatia altor oameni nu depinde de tine. Explica-le cat de mult te afecteaza si poate o vor lasa mai moale, macar cand esti de fata

| TaharuJoko a răspuns:

Zi tatalui tau sa nu se mai duca pe la alte femei prin sat