| Asdffd a întrebat:

Cum o conving pe maicamea sa ma lasa azi in Mall cu 2 colege?

Precizez ca am 12 ani anul acesta implinesc 13 si nu sunt genul de persoana care zice te rog frumos sau bag dulcegarii.Nu fac aceste lucruri.
Am intrebat`o si ieri si a facut o faza gen o_O si a spus :"Ce? La Mall! Nuu.`oh go on.
Eubig grinece?
Ea:Mi-e frica!
Deci uitati si voi ce parinti mai am si sa nu vorbesc de taicamiu care nu ma lasa nici pana la colt fara telefon.

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Uitati ce generatie urmeaza...imi pun mainile-n cap si-mi vine sa ma culc.

| PetreConstanta a răspuns:

Asa draga fii dur ca vezi tu mai incolo Nu te lasa fii tare in gura Ai si varsta necesara ca sa te impui Sa te impui cd o sa te bazezi pe tine Ascaulta-ti parintii

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Asa am patit si eu acum un an am 12 (fac anul asta) si pe mine nu ma lasau decat in fata blocului laughing deci poti sa le spui cat de trista esti ca pe lati copii ii lasa bla bla bla happy

| Denise_3997 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Probabil i se pare o varsta mult prea mica pentru a te lasa singura la Mall cu 2 colege. Plus, ii este frica sa nu cumva sa ai/sa intri intr-un anturaj nu prea bun. Incearca sa iti aduci prietenele acasa, sa le cunoasca si mama ta, sa vada cu cine mergi. Sau, depinde foarte mult si de cum pui problema. Daca la varsta ta cel putin, ii spun scurt si sec "Maine vreau in Mall cu prietenele", mama ta va intelege ca o pui in fata faptului implinit si ca ea nu mai are nici un cuvant de spus. Din cauza asta, nu trebuie sa bagi dulcegarii, dar macar poti sa o intrebi "mama, pot/as putea sa ma duc si eu maine in Mall cu doua prietene?". Crede-ma. felul in care pui problema si tonul folosit conteaza foarte mult...

| Ollykaa a răspuns:

Pai spune-le ca esti constienta de cele ce s-ar putea intampla, dar spune-le ca nu vei fii singura si nu vei sta pe intuneric, sau in locuri pustii.
Pai. Chiar daca nu esti genul de fata cara nu spune " te rog ", daca le-ai spune-o, probabil si-ar da seama ca iti doresti mult.
In orice caz, nu ridica tonul la ei, respecta-le deciziile si daca nu te vor lasa, nu fa scandal. Gandeste-te la fetele care stau in orase unde nu sunt malluri. Si gandeste-te ca poate intr-o zi vei putea merge cu prietenele tale.

Good luck!
Ciuz!

| ץtгє๓3๒гєคк๔คภςє a răspuns:

Comporta-te ca atare si fii tu insutiwinking sau...ii zici asa:Mama, daca nu ma lasi la mall cu fetele ma duc si ma spanzur in bucatarie, ai inteles?(aici trebuie sa fii mai autoritara) laughing

| MicaViolonista a răspuns:

In primul rand comporta-te frumos...In al doilea rand vorbeste cu o prietena sa vb cu mama ta si sa o convinga ca o sa fii bine...In al treilea rand daca tot nu te lasa spune-i sa te puna sa faci ceva in afara casei ca sa o convingi ca esti matura si sa te lase.big grinBafta!

| iStarry a răspuns:

Daca mall-ul e departe, e normal sa-i fie frica...doar esti copilul ei...dar o poti convinge ca esti in siguranta pentru ca nu esti singura si poti sa le pui pe colege sa vb cu mamele lor ca la randul lor sa o convinga pe mama ta sa va lase.asa ea va avea incredere ca va veti descurca

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Nu esti singura`crede`ma! Deci ai mei mai ales mama parca sunt disperati.Amenint`o ca pleci de acasa daca nu te lasa, sau zi ca te duci fara nici o discutie! Sau pune`o sa vorbeasca cu parintii unei colege care o lasa sa faca orice. happy

| naoko a răspuns:

Mituestio
cu un lucru(ca o ajuta la bla bla, ca i faci blabla)

| Emanuellaa a răspuns:

Nici pe mine nu prea ma lasa la petreceri.Fiindca,cu toate ca sunt fata, am prieteni numai "golani" (baieti), cum prefera maica-mea sa le spuna. Dar incearca si vei vedea ca daca le inviti mai des pe la tine pe-acasa vor observa si ei ca va intelegeti bine si ca pot avea incredere in ele si in parintii lor. Incearaca si vei reusi! Muuuuuuuuuuuuult succes!

| cathyrockthexes a răspuns:

Crede-ma ca te inteleg. Si ai mei erau asa acum un an.[eu am 14 ani]. Si eu sunt exact ca tine, nu imi place sa ma milogesc de ai mei dar sunt constienta ca e singura solutie pentru a obtine ce vreau. Roaga-te de ei si incearca sa ii convingi ca nu ai ce sa patesti rau si spune-le ca mergi cu o prietena in care au incredere :]