| ghitza2 a întrebat:

Cum pot sa imi intaresc increderea in mine? Am fost umilit urat de niste persoane cu care ma vad in fiecare zi (suntem colegi), isi bat joc de mine si automat ma simt inferior...(sunt la liceu)

17 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Recastigarea increderii in sine incepe cu o autoevaluare a comportamentului propriu( stii vorba aia : " ce dai atata primesti "!)
Ai aici rezumate 6 modalitati de a deveni agreabil din cartea "Secretele succesului" a lui Dale Carnegie : http://www.scribd.com/doc/42046805/SECRETELE-SUCCESULUI

| lovegirl15 a răspuns:

Si eu am mai patit lucruri de genul acesta,dar am trecut peste.M-am convins ca asemenea persoane trebuie tratate cu indiferenta? De ce trebuie sa le dai atentie?
Incearca sa te gandesti la persoanele care chiar merita sa te gandesti la ele, nu la ultimele,, jigodii''(scuzati-mi exprimarea).Si nu te mai simti inferior doar pentru ca isi bat joc de tine.Cumva persoanele respective sunt perfecte astfel incat tu sa te consideri mai prejos decat ele?
Tu singur stii cat valorezi ca persoana si vorbele celor din jur nu trebuie sa te faca sa-ti pierzi increderea in sine.
Succes si sper ca te-am ajutat.

| Eღilia62 a răspuns:

Incearca sa le dai replici prin care sa opresti atacurile la persoana ta.

| venusdoom a răspuns:

In cazuri de genu violenta nu cred ca ar ajuta dar poti incearca sa fi stapan pe tine si de fiecare data cand ii vezi nu le spui nimic si mergi cu privirea inainte
P.S. poate ti ar fi de folos niste lectii de karatebig grin poate te ajuta happy

| Ancajende a răspuns:

Buna Ghitza big grin. Am trecut si eu prin aceleasi probleme dar dupa multi multi ani de citit si am studiat psihologie cea mai buna maniera e sa nu te lasi intimidat de ei si nu ii lasa sa vada ca te doare ce spun ei, mai in plus concentreazate pe multe alte lucruri ca intr-adevar sa nu te afecteze ce zic ei. De exemplu cand ei iti spun ca parul tau arata haios. tu daca nu te-ai indoi de tine insuti nu te-ar deranja ce zic ei, daca tu ai fi sigur pe tine ca parul tau arata bine. Analizeazate si vezi tot ce spun ei si te doare doar te doare cand tu nu esti sigur de calitatile tale. Trebuie sa iei o frustratie pe rand nu le poti rezolva pe toate deodata, rezolvati punctele slabe ca tu sa te simti sigur pe tine nu ca sa le dovedesti lor ceva. Cum am dat exemplu cu parul daca te-a durut exemplul asta inseamna ca in adancut sufletului tau chiar crezi ca parul tau arata urat. Incearca sa schimbi asta pentru tine. Sau alt exemplu daca tu ai pe tine o camasa si e curata si calcata esti sigur ca camasa e in regula si te simti sigur pe asta dar unul vine si zice Baaaa camasa ta e sifonata tu il asculti dar nu te deranjeaza deodata tu stii ca ai calcat-o si arata bine. Atunci stii ca el doar vroia sa te raneasca si nu o sa te doara ce zice. Astea sant doar exemple. Stiu ca este greu dar te rog tine minte ca aici problema nu esti tu, sant ei pentru ca incearca sa te domineze si sa isi creasca egoul pe seama ta. E ca in lumea animalelor tinerii aia din scoala din clasa ta incearca sa isi marcheze teritoriul prin a te domina ei dintotdeauna aleg o victima usoara. In lumea animalelor se urineaza pe teritoriu tongue. In lumea noastra nu se pot urina lol in schimb se comporta ca maimutele care sare mai tare in schema. Si cu ce ai spus tu ca te simti mai inferior, eu cred ca toti avem asta chiar daca tu crezi ca unii arata foarte mandri si ca au incredere in ei insusi. Adanc in suflet cam toti santem la fel. Dar e bine ca te-ai gandit cum sa te imbunatatesti tu insuti si sa nu te razbuni pe ei din cauza ca ei nu sant prea inteligenti de o data ce se comporta asa cu tine. Daca ei spun ca esti prost tu raspundele calm.Si eu va iubesc fara sa te alterezi. asta ii deranjeaza. Ei cand te ataca vor ca tu sa contra ataci. Fa cu totul in putinta sa nu le platesti cu aceeasi moneda. Ei vorbesc urat tu continua sa vorbesti frumos asta dovedeste ca ai incredere in tine si ca nu te deranjeaza ce spun ei. Pe subiectul tau este mult de discutat sper ca exemplele au ajutat putin. Scuze daca am facut greseli gramaticale am motivele mele big grin. Sper sa iti rezolvi problemele si daca vrei sa discutam adauga-ma pe yahoo caiaanca sau cauta Caia Anca pe facebook si adauga-ma,, multa bafta in toate

| RicăPăturică a răspuns:

Incearca sa nu iei in seama acele persoane deoarece sunt retardate,evita-le.
In viata vei intilnii tot felul de oameni cu care trebuie sa te comporti ca atare.
Arata-le ca nu iti pasa parerea lor, si asa si trebuie sa fie.
Pentru orice eventualitate ca sa nu te lasi umilit fa-ti un bagaj de vorbe cu care sa ii dai pe spate.
Fa-ti noi prieteni care te respecta si in care poti avea incredere
Practica un sport de contact, vezi-ti de invatatura, gaseste-ti o prietena cu care sa te intelegi foarte bine.

| RicăPăturică a răspuns:

Da-mi add la ID-ul buxpaypal71@yahoo.com pentru ca vreau sa te ajut happy

| RicăPăturică a răspuns:

Marius ofticatule care asculti parazitii si dubstep vrei sa ne slabesti?
continuati activitatile de pueril. mersi

| вяυηηєттα a răspuns:

Si ar trebui sa ii bagi in seama?
Daca ii bagi in seama sau daca tii capu in jos ei vad asta si isi bat joc mai tare de tine...pentru ca te cred ''inferior''...ar trebui sa le faci si tu la fel cu aceeasi moneda!
Chiar daca e greu la inceput!

| KinoAndreea a răspuns:

Nui lasa sa te umileasca si pentru ca vad ca le merge, continua. iar daca vad ca nu le merge, vor inceta. daca spui ca iti sunt colegi, atunci nu sunt niste colegi adevarati.gasesteti alti prieteni.iar daca te mai umilesc spune-le "ajunge! n-aveti decat sa credeti ce vreti despre mine pentru ca niciodata nati vrut sa credeti ce sunt cu adevarat si n-aveti decat pentru voi sa fiu cum vreti voi, doar prietenii mei adevarati stiu cine sunt".eeh...cam asta imi spune si my bff laughing odata mo fost invitat la patinoar si eu nu vroiam sa merg pentru ca stiam ca acolo merg de fiecare data baietii din clasa mea si imi fac piedica...pana la urma mo convins si cum spuneam ei imi faceau piedica, dar prietena mea ma tine ade mana strans si nu cadeam cand ei imi faceau piedica pana cand la un moment dat am cazut ia s-a enervat si leo spus"gata ajunge! incetati odata! a inteles ideea! vreti so trantiti jos gata! ati facut-o! bun! felicitari ai castigat!"si apoi nu mai mau trantit doar patinau pe langa mine ca sa ma sperie.

| MariusMarius96 a răspuns:

La ce nume ai asa o sa fii toata viata laughing

| MariusMarius96 a răspuns:

Vreau sa-mi cer scuze pentru ce am scris, imi pare rau, si scuze si colectivului TPU!

| mady007 a răspuns:

Si ce daca esti la liceu.si eu sunt la liceu dar asta nu inseamna ca trebuie sa se comporte cu mine in felul asta

Eu zic sa nu ii mai bagi in seama si sa ii tratezi cu indiferenta pe toti si apoi vei vedea cum ei incearca sa se apropie de tine considerandu-te un prietenbig grin

| catalin1997 a răspuns:

Un briceag e 10 leilaughing

| anamaria93 a răspuns:

Nu ii baga in seama, si fa-le si tu ceea ce iti fac si ei tiehappy

| Jonnykan a răspuns:

Frate... Am fost in situatia ta, lucrurile astea precum increderea si respectul nu le poti avea peste noapte, eu dupa ce am fost umilit cam un semestru am mers la judo; m-a ajutat; mi-a dat incredere in mine incearca si tu poate te ajuta. Multa bafta