| adiuca a întrebat:

Cum sa fac sa imi recapt increderea in mine? Sa ma simt bine in pielea mea asa cum sunt? Sa imi gasesc calitati nu defecte ... si sa nu ma mai simt atat de singura si trista asa?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, nu stiu care sunt motivele pentru care suferi atat de mult, dar oricare ar fi ele, trebuie sa stii ca esti unica in felul tau si ca sigur Dumnezeu ti-a dat ceva special...si trebuie sa gasesti aceasta calitate si s-o dezvolti. Nu trebuie sa suferi pentru nimeni...ci sa gasesti persoana potrivita caracterului tau, chiar daca asta te va costa ceva timp. De ce nu ai incredere in tine? Eu cred ca cineva te-a dezamagit si vina o gasesti la tine...Nu gandi asa...Trebuie mereu sa gandesti pozitiv...sa-ti faci visuri si sa le urmezi...Cauta sa-ti faci prieteni apropiati caracterului tau, sau chiar mai expansivi, care sa te scoata din "amorteala"...Esti tanara, distreaza-te in limita bunului simt...vei descoperi oameni noi... locuri noi...si poate si persoana pe care o astepti si care iti va arata cat esti de deosebita...Viata trebuie traita decent si frumos...nu trebuie sa fim posaci...la fiecare poticnire sa exageram si sa cadem in melancolie sau mai rau... Orice esec este o experienta din care inveti si mergi mai departe...Dezvoltati calitatile si te vei simti sigura pe tine... Apropie-te de parinti si frati... ei sunt cei mai aproape de tine si de sufletul tau...asculta de sfatul mamei... ea te iubeste cel mai mult pe lumea asta! Spune-i ce te doare si impreuna veti gasi cele mai bune solutii, dar nu uita si de prietenii de varsta ta... ei iti aduc veselie si exuberanta!

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Te inteleg pentru ca am si eu pe cineva care se simte la fel gaseste ti pe cineva care sa te inteleaga asa l am sfatuit si pe el dar e deprimat deceptionat datorita relatiei pe care a avut-o si care la tradat la mintit. lupta pentru ea si acum dar nu vede ca se simte folosit poate va reusi asta iti doresc si tie

| monyk a răspuns:

Buna, in primul rand gandeste-te ca nimeni nu e perfect cauta-ti calitati fizice dar si intelectuale, fa ceea ce iti place, nu te lasa influientata si nu asculta vb rele la adresa ta... apreciaza-te si multumeste-i lui DUMNEZEU pentru toate.

| Cryssy a răspuns:

Toti avem si calitati si defecte, nimeni nu-i perfect. Dar nu trebuie sa te simti trista, adina, viata e frumoasa! Cu bune si rele, viata e frumoasa! Nu fi trista! trebuie sa mai iesi, impreuna cu prietenele tale, cu iubitul tau, daca ai, sa te distrezi, sa te simti bine! Fii fericita azi, maine s-ar putea sa fie prea tarziu!

| Betty18 a răspuns:

In aceeasi situatie ma aflu si eusad

| jedi_7867 a răspuns:

Cauta feedback din actiune. Adica... actioneaza si apoi analizeaza cum ai actionat. In felul acesta iti vei putea imbunatati actiunile.

O data cu trecerea timpului si acumularea reusitelor, vei intelege ca esti capabila sa produci rezultate, rezultatele pe care TU le vrei.

La fel cum forta musculara se obtine in urma exercitiilor fizice, si increderea in propria persoana se obtine in urma abordarii problemelor, in urma ACTIUNI!

Nu te crampona prea mult despre calitatea rezultatelor, nimeni nu se naste campion. Campionii se fac prin munca asidua, prin sudoare si efort.

Esti dispusa sa depui efortul, capeti roadele efortului... roade pe care nimeni, repet, NIMENI nu ti le poate face cadou.

| kathessa a răspuns:

Fericirea ne-o construim noi, dar multi nu stim asta si o asteptam de la altii!
Daca tu nu te placi, asta se vede de la o posta. In viata trebuie sa te comporti ca la un interviu pentru job: iti vinzi imaginea. Daca tu arati ca nu iti place de tine, cum sa te placa altii?
Defectele se pot transforma in calitati. Cele pe care nu le poti transforma, accepta-le. Vezi si tu partea plina a paharului. Nimeni nu e perfect. Tocmai imperfectiunea ne face unici si deosebiti.
Mai mult optimism! Crezi in tine cu sinceritate si vei vedea ce schimbari se produc. Curaj!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta cel mai bine. Dar, in principiu, fiecare om e valoros, are calitati si e vital pentru altii. Trebuie doar sa-ti pui in valoare punctele forte, pe care sigur le ai. Trista? De ce sa fii? Depresia e o optiune personala. Poti vedea si jumatatea plina a paharului, dacavrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te iubesti, sa te accepti si sa te ierti.
A te iubi inseamna:
a-ti acorda dreptul de a-ti simti si de a-ti exprima adevaratele nevoi;
a fi raspunzatoare - dar nu in sensul de a fi vinovata - pentru tot ceea ce esti, pentru tot ceea ce traiesti, pentru tot ceea ce simti, pentru tot ceea ce crezi;
a refuza sa-ti asumi responsabilitatea pentru tot ceea ce traiesc altii;
a fi sincera - a gandi, a spune si a face ceea ce simti cu adevarat inlauntrul tau.

A te acepta inseamna:
a recunoaste ca tot ceea ce ti se intampla a fost inregistrat, in mod constient sau nu, in "agenda" experientei tale de viata;
a-ti acorda timpul necesar pentru a parcurge etapele vietii, fara a judeca sau critica;
a te vedea asa cum esti, in fiecare moment, cu toate calitatile, slabiciunile si limitele tale;
a-ti aprecia puterea si a-ti folosi capacitatile la maximum, pentru binele tuturor.
Stii foarte bine ca perfectiunea nu exista. Nicio fiinta de pe pamant nu este perfecta. Trebuie sa inveti sa te iubesti si sa te accepti, pe tine, dar si pe ceilalti. Iubirea este o energie extrem de puternica. Pentru a primi iubire, trebuie sa daruiesti iubire, neconditionat. Cu cat vei semana mai multa iubire pentru tine si in jurul tau, cu atat te vei simti mai iubita, mai valorizata si imbogatita sufleteste.

A te ierta inseamna:
a intelege ca nu exista greseli, ci numai experiente tipice unor perioade de acomodare sau de inceput;
a inceta sa te critici sau "sa-ti dai cu pumnii in cap";
a inceta sa te mai simti vinovata atunci cand nu esti, deoarece a fi vinovata inseamna a face un lucru dinadins, pentru a provoca un rau cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu stiu pentru ca si eu ma simt la fel ca u hai sa comunicam mai mult cu unele persoane?