| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi castig increderea in mine si cum fac sa ma simt bine in pielea mea?

7 răspunsuri:
| Diva a răspuns:

. Cat de mult te respecti pe tine depinde de cat de mari sunt
OBIECTIVELE tale!
E aproape contraintuitiva aceasta observatie.
Ca sa iti cresti increderea in tine, indrazneste mai mult.
Impinge limitele zonei tale de comfort.
Simplul fapt de a-ti face planuri detaliate in legatura cu obiectivele
tale ambitioase, va genera o energie interna (un "foc" interior) care
iti va creste si modul in care te percepi.

2. E important sa iti fie clare VALORILE si STANDARDELE la care aderi.
Increderea in sine depinde foarte mult de modul in care tu traiesti
si lucrezi in concordanta cu valorile si standardele tale.
Esti congruent cu acestea?
Te simti motivat sa faci acele lucruri necesare sau
ai conflicte interne?
Uita-te la orice persoana energica si increzatoare: e imposibil sa fie
asa daca ceea ce face si ceea ce crede nu se potrivesc ca o manusa.

Evalueaza in ce masura ceea ce crezi si este important pentru tine
se regaseste in ceea ce faci. Daca nu exista congruenta, tocmai ti-ai
gasit cel mai mare factor demotivator din viata ta!

3. Simte gustul succesului!
Poti obtine asta din impartirea obiectivelor in etape masurabile.
Ramai focusat pe prima etapa, du-o la capat cu succes, opreste-te
si sarbatoreste!
Incarca-te cu senzatia data de reusita si cu doza de energie aferenta.
Lasa-ti mintea si corpul sa afle ca sunt pe drumul cel bun.
In aceasta etapa, entuziasmul este BONUS!

4. Compara-te cu ceilalti!
Dar, vei zice, adevaratii performeri se compara doar cu ei insisi!
Foarte adevarat!
Insa pana ajungi in varf, ai nevoie sa pleci din locul in care esti si
sa urci treapta cu treapta.
Incepe prin a te compara cu alte persoane de succes, care deja sunt
pe acest drum si au rezultate deosebite. Asta te va motiva sa ajungi
in apropierea lor.
Dupa ce ai ajuns la un nivel inalt, sa zicem in primii 10% din domeniu,
este momentul sa incepi sa te compari doar cu potentialul tau inca
nefolosit.

5. Recunoasterea performantelor tale de persoane pe care le respecti.
E cu siguranta un "confidence booster" sa primesti aprecieri de la
persoane care deja au succes si sa fii astfel "recunoscut" ca un
jucator important in domeniu.
Ceea ce se intampla dupa ce primesti aceste recunoasteri
din partea sefilor, colegilor, competitorilor, clientilor sau furnizorilor
este ca ai dorinta sa faci o treaba si mai buna!

6. Recompensele pe care le primesti pentru realizarile tale
E posibil sa lucrezi in domenii care premiaza performanta prin bonusuri,
masina de serviciu, vacante, diplome, etc. Aceste elemente exterioare
pot constitui stimulente foarte bune sa ramai motivat si dedicat
obiectivelor tale. Foloseste-te de ele!

Asa ca,
TU ce ai de gand sa faci azi pentru a-ti creste INCREDEREA in TINE?

| Silvia_6960 a răspuns:

Trebuie mai intai sa te analizezi bine, sa vezi partile bune, si cele rele, la ce te pricepi, la ce nu. Trebuie sa te respecti tu in primul rand. Sa te gandesti ca nu esti nici perfecta, fiindca nimeni nu este perfect dar orice om are partile lui extraordinar de bune, pe car e poate tu nu le-ai descoperit inca.

| LCD a răspuns:

Imbraca-te intodeauna cum iti place, si cum te simti bine.Imbraca haine in care sti ca iti sta bine, si iti pun in valoare fizicul.Cu siguranta te vei simtii bine in fata lumii, stiind cat de bine arati big grin
Fa lucruri pe care nu le-ai mai facut pana acum, din cauza fricii sau a timiditatii.
Vorbeste deschis, si prinde curaj atunci cand trebuie sa iti spui punctul de vedere happy
o sa treci peste asta!
bafta:*

| xdodolicix a răspuns:

Nu stiu...si eu am nevoie de raspuns la intrebarea asta straight face

| marry_7650 a răspuns:

Sunt foarte multe modalitati de a face asta, de exemplu ajuta o batranica care sti ca nu are pe nimeni si are novoie de ajutor, un catel abandonat dai un pic de mancare si apa, fa complimente prietenelor verisoarelor sau celor care nu se asteapta asta din partea ta si atunci vei castiga increderea in tine si te vei simti bine in pielea ta.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea cel mai usor mod este sa incepi sa t machiezi, dar sa incerci sa-ti gasesti machiaje dragute, care sa iti puna trasaturile in evidenta ( vezi ca sunt foarte multe tutoriale pe youtube, de la cum sa aplici fondul de ten pana la cum sa te machiezi ca un makeup artist) sa incerci sa le executi cat mai curat si sa arate cat mai impecabil si sa incepi sa te coafezi, sa folosesti placa de par sau ondulatorul, cum iti place tie mai mult. O sa vezi ca asta o sa te faca sa arati mult mai bine decat daca ti-ai fi reinnoit toata garderoba si ca o sa atragi multe priviri si o sa te indragostesti si tu de tine cand o sa te vezi atat de schimbata. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata ne opreaza caracterul.asa zic unii.insa sunt oameni care au ramas cu nenumarete cicatrici.acestea.presupunand ca ar fi caracterul format in lupta cu noi insine. dar acesti oameni tot nu au incredere in ei.Parerea mea e ca increderea e ca si fericirea! F.ciprian