| leluc a întrebat:

Cum ti-ai petrece ultima zi alaturi de iubitul tau, daca ai sti ca urmeaza sa plece in strainatate pentru trei ani?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca ar fi vorba despre mine... S-a spus deja cam tot ce s-ar putea face in ultima zi impreuna - excursii, jocuri, dragoste, mese romantice, picnicuri. Este greu sa te gandesti ca trebuie sa indesi in ultima zi toate amintirile sa le ia cu el. Sunt convinsa ca amintirile il vor urmari si fara aceasta ultima zi. Iubirea noastra va avea un greu hop de trecut. S-ar putea sa nu reziste acestui test. S-ar putea ca aceasta ultima zi petrecuta impreuna sa fie ultima fericita, sau ultima impreuna ca si cuplu. Timpul este un inamic incredibil, iar distanta un altul. Deci sunt doi inamici care ar lupta contra noastra si a dragostei dintre noi. Este, desigur, foarte usor sa comunici, exista net, telefonie fixa si mobila - se ajunge usor dintr-un capat de lume intr-altul, daca sunt bani, dar toate presupun multa munca, sacrificii, frustrari. Poate ca n-as stii sa-mi aleg cel mai bine ultimele cuvinte si mi-ar parea rau, daca relatia s-ar termina, tocmai din cauza ca nu am rostit altele, ca nu am tacut cand eram nervoasa, ca nu am putut sa fiu langa el cand avea indoieli. Ochii care nu se vad se uita... Sau depinde cat de intensa este privirea lor?
Din pacate, desi cred sincer ca noi am fi perechea care ar reusi sa treaca peste acest obstacol, am si cateva exemple dintre prietenii nostri care au reusit sa amane inevitabilul aproape 3 ani ca apoi sa se desparta, fiecare urmand un alt curs al vietii. Probabil ca se iubesc, sau ca s-au iubit foarte mult, dar la nevoie nu au putut fi unul langa altul si incetul cu incetul s-au distantat unul de altul si sufleteste, nu doar geografic. El a gasit pe altcineva de care s-a atasat, care a avut nevoie de el...
Asta ar fi motivul pentru care eu, desi as privi cat mai senina si optimista problema si as incerca sa raman cat mai calma, totusi in suflet as privi aceasta zi ca pe ultima zi fericita. Daca as stii ca maine vine sfarsitul lumii ce as face? M-as distra la greu, as iubi profund, privind in ochii dragi, as pregati cele mai bune mancaruri si as asculta muzica de dragoste pentru ca de maine oricum nu mi-ar pasa sau n-as mai simti nimic. Nu inseamna ca as pune cruce relatiei, dar cred ca as simti ca ating o culme - iar dupa culme urmeaza o panta de coborare. Desigur ca exista si drumuri cu mai multe culmi si mai multe pante - depinde cat rezisti sa le strabati fara sa obosesti, fara sa te apuce dorul de un popas linistit, de un camin impreuna cu cineva. Mai exista si alt aspect - daca timpul este stabilit - ca e doar 3 ani inca este bine, dar odata ajuns si obisnuit cu viata acolo poate va vrea sa ramana acolo. Atunci s-ar pune problema daca suntem sau nu impreuna... Daca ma iubeste ar face tot ce poate sa fim impreuna si eu, desi mi-ar fi foarte greu, as accepta sa-l urmez. Asta, cred eu, ar fi singura rezolvare.
Poate ca nu ti-am raspuns la intrebare - m-as distra, as incerca sa disimulez ce simt, as rade si mi-as face planuri razand, as pune masa, as verifica daca sunt toate lucrurile in bagaje, as lacrima putin atunci cand el nu vede, as incerca sa fiu curajoasa si sa privesc optimist zicand ca mi-a trecut aproape jumate din viata si nici n-am simtit-o, deci cei trei ani vor fi floare la ureche... As face multe, multe poze... ca sa-i prind toate reactiile. As fi extrem de ingrijorata de ce ii se poate intampla pe drum, dar as avea grija sa nu-l obosesc cu asta, ca tot nu-l ajuta la nimic... M-as simti incredibil de singura si parasita cand as vedea geamantanele pregatite si pe el gata de drum. Si mi-as pastra marea majoritate a lacrimilor pentru cand va fi plecat...

519 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff...sincer nu as pleca. Dar nu asta era intrebarea.Cred ca m-as plimba toata ziua cu el, am iesi la un suc...am sta apoi in casa, in pat, la tv...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, eu cred ca m-as sinucide sa stiu ca imi pleaca iubitul si nu il mai vad 3 ani de zile sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pa dragul meu, sa ai o viata fericita. A fost misto." Dragoste la distanta nu se poate. 3 ani e imposibil de mentinut o relatie. Move on happy

| lilia_2632 a răspuns:

Da... bună întrebare...eu, cred că voi sta cu el non stop fără să închid un ochi depănînd amintirile noastre, doar ale noastre...dor eu şi el la lumina lumînărilor parfumate de dragostea sinceră şi pură care ne-a unit. După care o cină romantică în doi! şi în continuare... o noapte deneuitat... facem dragoste peste tot...pentru că el pleacă şi vreau să-mi amintesc de el defiecaredata cînd voi intra în fiecare cameră. Dragostea la distanţă este mai puternică, te face să crezi în infinit, contează ce simte inima, distanţa nu e un obstacol. Dragostea adevărată nu cunoaşte cuvîntul "nu"! Dragă, leluc, fii optimistă! dragostea, încrederea şi fidelitatea invinge orice distanţă!

Anna
| Anna a răspuns:

M-as trezi dis de dimineata pentru ca timpul ar fi mult prea pretios si clipele frumoase mult prea scurte; mi-as lega iubitul la ochi cu o basma obtuza, si l-as duce in locul unde ne-am cunoscut, l-as saruta patimas, m-as lipi de pieptul lui ca o meduza si nu as conteni sa-i spun cat de mult il iubesc. As trai intens fiecare clipa petrecuta alaturi de el, i-as asculta bataile inimii, as savura fiecare cuvant, fiecare privire, fiecare zambet, l-as privi staruitor in ochi si i-as promite ca nu-i voi uita niciodata. Pe urma as fugi din capitala, as lua primul tren si as merge la munte, la un picnic la iarba verde, la aer curat, as face multe poze si ne-am filma reciproc in timp ce ne facem declaratii de dragoste si promisiuni nestramutate.As face toate lucrurile comune care ne aduc bucurie, spre exemplu as merge la un club de echitatie si am calari impreuna, as comanda mancarea noastra preferata, i-as pune in portofel o poza draga lui (cu mine, evidentbig grin), as bea o bere si m-as imbata de dragostetongue...
Seara, as privi stelele, i-as cere iubitului sa-mi fredoneze melodia mea preferata si as adormi in bratele lui. Iar a doua zi, l-as conduce la aeroport, m-as agata de el ca o maimutica si l-as implora sa ma ia cu el(sa fiu bagajul lui de mana)...tongue
Iar daca va refuza, ii voi lasa toata dragostea mea si ii voi promite ca-l voi vizita cat mai curand posibilhappy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

As sta o zi intreaga cu el.

| zoolander a răspuns:

Am merge la munte si am face dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as tine in brate si i-as spune cat de mult il iubesc!

lolita
| lolita a răspuns:

Eu inainte sa plec in strainatate, aveam o relatie de 3 ani si am renuntat la ea. ultima noapte am petrecut- impreuna facand dragoste nebuneste. nu regret nimic, asa a fost sa fie.

| beba a răspuns:

Probabil ca as avea inima sfasiata de durere...ca nu imi mai pot rataci privirea in ochii lui verzi, ca nu ii mai pot vedea zambetul care ma facea sa imi doresc sa il iau in brate si sa il strang cu toata puterea...ca nu ma mai pot odihni in bratele lui dupa o zi istovitoare de munca...
Este foarte deprimant, sa recunoastemsadAs sta cred toata ziua holbandu-ma la el si incercand sa imi intiparesc pe retina fiecare zambet ...as pregati o baita relaxanta pentru amandoi, am sta de vorba asa cum obisnuiam despre orice nimic si am rade ca doi nebuni pana ne-ar da lacrimile, l-as saruta pana as simti ca inima imi iese afara din piept, m-as pierde in ochii lui atunci cand am face dragoste, l-as tine in brate ca pe un copil si l-as saruta neincetat...si cu siguranta am plange impreuna ...de dor, de teama, de furie ca nu ma mai pot trezi dimineata cu el langa mine, incercand sa ma gadile sa deschid ochisorii larg, l-as iubi cred in ziua aia cat pentru tot timpul petrecut impreuna...si as continua sa il iubesc si dupahappy

| annagabi a răspuns:

Carpe Diem! Si daca poti fii de trei ori femeie! In toate cele trei domenii lasa-i amintiri de neuitat si de ce nu de necomparat cu nici o alta! La despartire spune-i doar: Dragul meu pentru o relatie, sunt intotdeauna DOI, iar iubirea este ca o floare, de cate ori unul din noi va uita, ii va cadea cate o petala, de cate ori ne amintim de clipe dragi, va mai creste si inflori cate un boboc, daca asa ne este scris in stele o vom gasi pururi plina de boboci si peste 100 de ani, aici sau in alta galaxie, daca nu, nu...

| andreutz a răspuns:

E valabil si pentru iubita? happy

| onlyme_3202 a răspuns:

Eu sincer sunt de acord cu primul raspuns anonim: "Pa dragul meu, sa ai o viata fericita. A fost misto." Dragoste la distanta nu se poate. 3 ani e imposibil de mentinut o relatie. Move on happy. sincer eu nu as rezista sa stau nici o zi fara iubitul meu (sot acum), (nici macar o noaptelaughing. dar daca ar fi sa imi plece sotul 3 ani in strainatate in nici un caz eu nu as ramane acasalaughing stii, relatia la fara frecventa este o relatie moarta. nu stiu ce sa iti zic, doar k fa tot posibilul ca el sa nu plece sau daca pleaca mergi si tu cu el daca vrei k totul sa fie bine. cred ca o relatie oricat ar fi de puternica, daca e la distanta se raceste si in timp moare. apar multe probleme, ganduri, suspiciuni, indoieli si in timp...raceala. ai grija de iubirea tahappy

| alin88 a răspuns:

Pffff...nu vreau sa ma gandesc la asa ceva. Dupa 7 ani de relatie in care ne-am vazut zi de zi... NU! Nu vreau sa ma gandesc happy

| joy a răspuns:

L-as saruta toata ziua, i-as spune ca il iubesc si ca il astepttongue

| sergiu25bc a răspuns:

La mine nu exista iubita, dar de ar fi existat as fi facut tot posibilul sa o aduc alaturi de mine. Astefl stiu ca suntem amin2.Si mai este o vb si anume unde minica 2 oameni poate minca si al 3 om.Asta daca ar fi sa stau 3 ani in afara.

| loredanarotariu a răspuns:

Ultima zi inainte de o plecare in strainatate a sotului meu in mod sigur ar fi guvernata de o atmosfera de veselie si tandrete.
Ne-am incepe dimineata impreuna sub dus, dupa care am manca tartine personalizate de mine cu ochi facuti din masline si gurita facuta din gogosari. Ne-am ascunde sub asternuturi pana la amiaza si ne-am trezi din iubire spunandu-ne cuvinte de alint.
La plecare i-as reaminti ca il iubesc. El mi-ar reaminti ca la avion nu ma vor primi cu 30 de genti si mi-ar spune sa am mare grija pe drumul spre el.
Nu am rezista unul fara celalalt mai multe de o luna. Plecarea lui in strainatate ar insemna cu siguranta si plecarea mea intr-acolo unde merge el.

| CriSslsa3 a răspuns:

Ori as da ce-a mai frumoasa petrecere de,, la revedere'', ori, daca ar putea, i-as spune sa ma ia cu el. Daca nu poate l-as saruta, i-as spune cat de mult il iubesc si i-as spune sa ma sune in fiecare zi si noapte.Nu conteaza la ce ora.(Sper sa iti fi fost de ajutorbig grin)(bine eu am doar 11 ani)big grin si vb foarte serios.Nu imi este rusine sa spun asta.

| DenissaDeea a răspuns:

Sigur as plange intai cred. ultima zi as petrece-o cu el sarutandune in bratele lui si am discuta despre viitorul nostru cum se va schimba...
Am discuta daca intre timp sar pute face o chemare sa ma ia si mine dupa el... daca nu se poate las astepta cu siguranta atat de mult sunt dispusa sa fac orce sacrificiu numai sa fim fericiti in preuna ca acum...
Ias spune ca nu il voi insela niciodata cu numeni, ca ii voi fi fidela, te voi astepta cat va fi nevoie, te iubesc din tot sufletul, tu insemni totul pentru mine si nu ar mai avea sens viata fara tine ...Mergi cu toata increderea si sa ne revedem sanatosi si bucurosii ...Pana te intorci ma voi ruga pentru noi sa avem incredere unul in celalalt, sanatate si incredere deplina...

| psiholoaga a răspuns:

Eu mi-as lua liber, as pregati un picnic, am lua o carte de povesti din care citim cateodata impreuna, bicicletele si am merge in parc. Pe malul lacului, am face poze strambandu-ne in toate ipostazele si facand lucruri simple, care stiu ca imi vor lipsi, cum ar fi sa imi explice inca o data cum se pune lantul la bicicleta. Am citi povesti, ne-am tine in brate si ne-am bucura unul de prezenta celuilalt. Cam ca o zi obisnuita, dar acordandu-ne mai mult timp.

| christian a răspuns:

Daca as pleca eu, si ea ar ramane, as chema-o in vizita mereu, bineinteles ei i-as plati toate cheltuielile ce tin de transport, cazare si mancare.As face orice sa pastrez aceasta relatie vie, si cred ca depinde de amandoi.cat de mult isi doreste fiecare.Eu cred in iubire la distanta

| csintalan a răspuns:

... dragostea la distanta intareste relatia, ...deplasarea va fi un TEST pentru amandoi, ...in prezent exista multe cai de comunicare, de vizualizare, ...vei vedea ca daca va iubiti reciproc veti simti dragostea reciproc,... o vizita poate se va putea efectua, ...as incerca sa fac la fel precum nu ar pleca, ...va fi greu cateva zile, dar consolarea ca totul este pentru viitorul nostru, as incerca sa ma consolez din prima zi,...
...varsta ta, experienta vieti, dragostea, comunicarea va juca un rol important,...
...eu as lua ca de parca nu ar pleca,... aplecat dar o sint aproape,, E DRAGOSTE,,...,, DISTANTA NU DESPARTE DRAGOSTEA,,... fai difertie surprize, pune un biletel in capacul de la spuma de ras,, te simt,,... pune in ciorap un alt biletel,, nu fii murdar,,,... pune in buzunarul camasi un alt biletel,, nu te sifona,, ...scrie pe tapla papucilor de moapte,, sunt langa tine,, ...Hai ca mai ai si tu idei, ...gandeste-te la ceea ce va doriti cel mai mult din lume in afara de dragoste,, o casa, o masina...etc,...si gandeste-te ca va sacrificati pentru el,... A nu fii trist, e o teorie dar practic este de nedescris, ...MUNCA,TIMPUL,DRAGOSTEA, COMUNICAREA, INTELEGEREA, RESPECTUL... factor decisiv in VIITOR.
(nu esti singura care va trece, acre a trecut,, EU STIU,, suntem impreuna )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum mi-as petrece ultima zi? Simplu, daca consider ca el este viitorul meu si mi-a demonstrat ca ma merita, ca ma iubeste, ca ma respecta, as pleca cu el.Nu as face niciun picnic nici o despartire nimic. Daca voi considerati ca unul fara altul nu puteti, faceti bagajul si la aeroport cu voi. Poate ai obligatii in tara, dar le vei rezolva pe parcurs.Doar daca merita sa faci acest sacrificiu. Daca nu merita, nu te obosii.

PS: mai bine ai dona cartile unei scoli, unei familii sarace, care chiar intr-adevar are nevoie de ele.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce ar pleca in strainatate!
Trei ani sunt lungi si... "ochii care nu se vad, se uita".
Intrebarile la care as cauta raspuns, chiar inainte, ar fi:
1. Este neaparat nevoie sa plece si sa ma paraseasca? Sau doar sa plece si va reveni?
2. Nu am putea merge impreuna? Ar fi vreun impediment din partea lui sau a mea?
3. Cand va avea concedii / vacante anuale ne vom putea intalni? Va veni acasa sa ma viziteze sau sa ma duc eu la el in vizita?
4. Are de gand sa revina la mine dupa cei trei ani? Dar eu oare am de gand?
5. Doreste sa tinem legatura intre timp, prin mess, mail, telefon etc? Dar eu doresc?
Daca la intrebarile de mai sus asi avea min 7 raspunsuri "da", atunci as fi linistita: mai mult ca sigur MERITA sa astept dupa el 3 ani!
Daca s-ar cumula 5-6 raspunsuri "Da", as fi cu precautiunii, as astepta ce se va mai intampla pe parcurs.
Sub 5 raspunsuri "Da" as considera ca am petrecut o perioada frumoasa impreuna, dar... mai mult ca sigur: s-a terminat!
In toate cazurile, as aduna toate pozele si filmele ce le-am facut impreuna si le-as inregistra pe CD/DVD, ca amintire.
As petrece cat se poate de frumos intreaga zi cu el, dupa dorinta si placul lui, dar si al meu!
La despartire i-as inmana cadoul meu de "nu ma uita": dvd-ul cu amintirea vremurilor frumoase, petrecute impreuna...
Si vom vedea ce ne aduce Viitorul!

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am plecat pentru 3 luni in strainatate si tot ne-am despartit, chiar daca inainte de a pleca am petrecut fiecare secunda impreuna, de dimineata pana seara, promitandu-ne ca totul va fi bine, ca vom rezista testul timpului.
Eu as pleca cu el, mi-as lua adio de la viata de aici daca l-as iubi atat de mult si situatia ar permite. Nu as lasa distanta sa ne distruga iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as petrece-o facandu-mi bagajele, draga leluc.Sa stau sa sufar si sa astept 3 ani? E... o nebunie.As gasi eu ceva sa fac pentru inceput pe acolo dar, sunt cu iubirea vietii mele si nimic nu poate compensa asta.

| otypa a răspuns:

Daca nu m-as duce cu el l-as inchide in camera si nu la-s lasa sa plece de langa mine. din astea 2 una

| unuzero a răspuns:

Am sa raspund pentru ca cele 40 de carti imi fac cu ochiul happy
Ultima zi ar trebui sa fie normala. Ar trebui sa fie o zi senina si linistita, nu cu declaratii exagerate, nu cu imbratisari nesfarsite. Daca intr-adevar exista dragoste...atunci cei 3 ani nu vor fi decat 3 ani de dragoste la distanta, cu vacante scurte la el/ea si viceversa.

PS: interesanta intrebare, ar fi un pic trist sa fie adevarat!

| claudiu89 a răspuns:

Daca ar pleca iubita mea pentru 3 ani, in ultima zi in care mai sta in tara...as face dragoste nebuneste cu ea toata ziua 24 hlaughingbig grin:X

| Chion a răspuns:

In ultima zi mi-as face bagajele sa plec cu el