| Sas a întrebat:

Cunostintele mele (fosti colegi, rude, prieteni de familie, parintii) au noroc in viata. Ma uit pe profile lor de pe Facebook si vad ca au un loc de munca, au prieteni si un partener si ma intristez. Am fost acum cateva zile cu colegul din liceu si varul lui la un biliard si erau cupluri tineri care se sarutau frantuzeste si iar m-am intristat. Ma bate gandul sa ma sinucid deoarece cei din jurul cred d espre mine ca sunt un ratat care nu are un loc de munca, n-are prieteni, n-are gasca si n-are iubita. Asta e parerea mea despre ce gandesc altii despre mine. De Revelion 2013-2014 ma duc cu parintii mei la un prieteni de familie, in loc sa fiu cu cei din varsta mea. Daca afla alti oamenii ca ma duc cu parintii de Revelion, rad de mine. Daca nu am prieteni, ce sa fac? Asta e. La petrecerea mamei mele, un prieten de familie imi zice ca ma duc la p***atuate. Sa inteleg ca dansul are o parere p***a despre mine. Ma gandesc ca singura solutie este sinuciderea. Alta solutie nu exista pentru o viata normala. Cred ca oamenii (angajatorii, cei de varsta mea etc.) cand afla ca am probleme de vorbire, o sa ma respinga. Asa cred eu. In curand o sa am 27 ani si n-am realizat nimic in viata. Parintii mei ma ajuta cu problema de vorbire si cand e nevoie.Ce parere aveti? Exista vreo solutie care sa ma ajuta? Multumesc!

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Nu baga in seama ce spun altii despre tine si problemele tale de vorbire! TOTI avem defecte, doar ca nu bagam in seama ironizarea altora, care se plictisesc dupa un timp.

2. Problema ta de vorbire se poate rezolva la un logoped, dar si tu te poti "repara" singur prin exersare: cititul unor articole, carti etc. cu voce tare. Inregistrandu-te si ascultand din nou inregistrarea iti poti da seama singur unde- si ce trebuie sa corectezi.

3. Urmareste ofertele /anunturile de locuri de munca din jurul localitatii tale! Este important sa-ti gasesti un alt colectiv/anturaj, unde nu conteaza ce defecte (de vorbire) ai, ci conteaza ce- si cum faci. Asemenea locuri de munca (bine patite) gasesti in constructii, unde poti invata diferite meserii, sa-ti faci experienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ba exista solutie pentru o viata normala, una pe care ti-o faci singur, la fel ca si norocul!

In loc sa te plangi mai bine iti cauti de munca si o fatuca pentru prietenie si posibil casatorie.

Nimeni in viata nu primeste nimic din cer, NOROCUL ti-l faci singur, daca inveti, daca muncesti, nu ca tine, asteptand sa-ti dea parintii ca nu ami este datoria lor sa intretina un puturos la 27 de ani.

| Sas explică (pentru Violleta2022):

Cum sa mi-o fac dacă nu am cum

| Sas explică (pentru Violleta2022):

Am job am glumit

| GambleR40792 a răspuns (pentru Sas):

E bine ca ai job, dar cam te f...e grija de ce fac fostii colegi, si asta te scade mult ca om, de ce ar trebui sa stii cu cine se f...e ramona de care erai indragostita in liceu? la partea cu femeile oricum trebuie sa iti iei gandul la varsta asta trebuia sa locuiesti si singur sa ai pe cineva

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate jumate. Dar nu poti sa tii-o faci ca depinde cu ce arme te-ai nascut, adica fizic, inteligenta, sanatate, mediu din familie. Nu e asa simplu cum se zice.
Norocul nu ti-l faci, ca altfel nu se numeste noroc, norocul e ceva ce nu depinde de tine.

Ba da! Pica din cer inteligenta, fizic, situatie financiara familie, sanatate, aceste arme pica din cer nativ.
Nu pica din cer ce faci cu ele, aia e treaba ta sa le folosesti ca sa realizezi ceva.

"daca inveti" "daca muncesti", pai la prima ai nevoie de inteligenta, la a doua ai nevoie sanatate si de inteligenta.
La a doua daca te vede cu un defect, nu esti acceptat! Dar sigur, i-am zis sa incerce, ca precis or fi si din aia care il accepta.
Omul vrea! Daca nu vroia nu mai punea problema, nu te-ai prins?

Si daca crede ca e respins desi inca n-a incercat, are probleme psihologice, se numeste anxietate sociala, nu e asa simplu cum vezi tu treaba.

Nu e frumos din partea ta ca zici ca e puturos fara sa ii cunosti problemele si viata.

Nu prea cunosti omul, psihologia omului, problemele omului. Tu condamni doar, si zici de pe bara "fa aia, fa aia, fa ailalta, esti puturos, stai drepti in fata parintilor", pai nu e chiar asa treaba.

Si pana la urma daca parintii vor sa-i dea bani si la 150 ani, unde e problema?
Tu te-ai luat doar de chestia cu munca! Nu te-ai atins de celelalte problema.

Aia cu fatuca, tu crezi ca e asa simplu? Mergem la Panasonic si zicem "ba astia, vreau si eu o fatuca".
Trebuie sa arati binisor, sa nu ai defecte, sa ai un job.
Cand vede aia ca are defecte, fuge cu racheta, nimeni nu are nevoie de cineva cu probleme.
De ce ar avea nevoie cand are de ales dintre destui sanatosi?!

Tu la varsta ta ar trebui sa cunosti toate astea. Tot ce am zis se verifica oricand in real.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sas):

Rusinos pentru ditami barbatul de 27 de ani sa se planga ca el nu are de nici unele, cand alti au.
Daca nu erai puturos si nu stateai pe spinarea parinilor, aveai si tu, ca munca face pe om si prin ea realizezi ceva in viata, nu sa-ti pice in gura din cer.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma gandesc ca singura solutie este sinuciderea.
Se vede că nu gândești. Știi de ce i se spune unei soluții că este soluție. Pentru că o soluție este ceva care solvă, adică re-solvă, adică rezolvă o problemă. Ori, sinuciderea este moarte, ea nu poate rezolva probleme ale vieții. Pentru problemele vieții, viața oferă nu o soluție ci un milion de soluții. Nu are rost să te grăbești, de murit, vei muri oricum, de asta nu scapă nimeni.

| Mosotti a răspuns:

Daca vrei sa te suicidezi ce sa zic, e alegerea ta democratica, nu e nici o problema, dar nu e cazul.
Si daca nu ai realizat nimic in viata ce?
Nici eu nu am realizat nimic si am 45 de ani, nu 27, si mi se rupe, stau linistit acasa si am n pasiuni, ma bucur de prezent, ma doare in motu de la basca de realizari, am si eu o problema de sanatate.

Nu am de munca dar nici nu prea mi-am dorit vreodata, mi-a placut sa fiu liber sa fac ce vreau, cand vreau si daca vreau.
Ce sa regret? Ca ceilalti vin acasa pe la 19-20 morti de oboseala psihica sau fizica? Iar dupa aia nici nu prea mai au chef de una si alta, nu imi trebuie.

Gagici poate voiam pana acum 10-12 ani, dupa aia cand am vazut in jur ce inseamna, nu am mai vrut. Ptr 10-15 secunde de orrgasm iti ie belea pe cap si obligatii.

Prieteni am trei f buni dar si ei cu probleme, nu am nevoie de altii de suprafata si falsi care-s cu mine doar la bine, daca tu de astia vrei, esti fraier. Dar inainte de 1998 nu aveam nici unul si nu aveam treaba, imi vedeam de ale mele.

Si daca te-ai dus cu parintii ce? Si eu ma duc cu parintii unde o fi, dar n-am greturi.
Ai probleme de vorbire, nu te accepta, aia e, duca-se dracu si angajatori, ori neangajatori, or sa fie care te accepta daca jobul permite, de ex agent de paza, e doar un exemplu, sau la calculator.

Desi daca vrei sa lucri incearca! Nu zi dinainte ca nu te accepta, sunt si joburi unde nu trebuie sa dai din cioc prea mult.

Asa ca ai doua solutii:

1 - Te sinucizi cum vrei, ca nu suporti situatia, degeaba iti zicem noi ca tu tot aia simti si nu poti schimba nimic, eu nu zic sa nu faci, daca vrei, vrei si gata.
2 - Realizezi ca ai o eroare uriasa de gandire si te uiti in curtea altora (plina de deseuri uneori), munca, relatii, prietenii (doar la bine), si deci iti vei schimba viziunea si iti vezi de treaba ta, si realizezi ca cea mai mare realizare este sa te bucuri de fiecare zi cat poti si atat, nu cont ce zic altii.

Tu alegi! Un om destept alege 2, unul putin mai neinteligent alege 1.
Depinde de tine cum te consideri.

Pana acum pari putin mai neinteligent pentru ca:

1 - Mori dupa niste "prieteni" care se stie ca majoritatea stau doar cat ii distrezi, si la o adica fug toti, deci mori dupa niste prosti si prefacuti. Desteptu stie asta si nu are nevoie de asa ceva, mai bine isi vede de ale lui ca ii e mai bine asa.
2 - Consideri ca daca mergi cu parintii e catastrofa si ca rade nu stiu cine, deci pentru tine conteaza parerea prostilor, ca un destept nu rade de tine. Iar pe un destept nu il atinge ce zic si ce parere au prostii despre el.
3 - Vrei gagica, in afara de un scurt timp de inceput, dupa aia nu e deloc asa cum vizezi tu, si asta poate sa-ti confirme multi oameni mai in varsta.

Aia cu munca e corecta, e normal sa vrei sa lucri, aici esti baiat destept.

Deci? Nu vrei sa fi inteligent?
Vrei sa le dai satisfacetie la prosti? Sa zice "ia uite prostu` ce face, noi daca eram asa ne vedeam de ale noastre".
Eu am ales 2 desi si eu am problema de sanatate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh linistit, ti-e rau? Mergi la un psiholog, discuta despre asta. Mai iesi din casa, mai fa miscare, socializeaza pe cit posibil. Intr-un final, chiar daca ai copii/partener(a) de viata, tot pentru tine traiesti!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Raspunsul meu nu era pentru op, puiut.

| Freya1 a răspuns:

Nu e o soluție sa te sinucizi, soluția e sa nu mai crezi ca tot ce zboară se mănâncă și ca toate sunt roz.
Oameni aia de pe Facebook ce se postează tot timpul fericiți și împliniți nu sunt mereu asa.In viata oricui și în familia oricui apar neînțelegeri, greutăți, probleme.Nu toți cei ce zâmbesc trăiesc ca în paradis.

La fel și cu acele cupluri tinere din bar.Si eu am fost la varsta în care îmi făceam relații și stăteam cu cineva în brate la un biliard sau o cafea, dar nu ne-am căsătorit. Poate ne-am despărțit maxim după o luna pentru ca asa e în tinerețe, în adolescenta.

Legat de locu de munca da, e nasol sa nu fi independent, sa nu fi pe picioarele tale și poți sa încerci totuși sa găsești ceva chiar dacă ai probleme de vorbire.Nu e rușine sa muncești ceva.
În orașul meu erau firme ce luau și oameni în cărucior cu rotile la munca,deci asa ca asta se poate.
Iar dacă ai anxietate sau ceva încearcă un psiholog,el te poate îndruma sau îți poate explica despre ce e vorba ca să depășești starea,dar pentru asta trebuie și tu sa lupți cu tine.
Iar de relațiile astea foarte fericite,căsătorii și tot restul crede-ma ca nu e ceva neapărat waw.Da,e frumos sa iubești,sa ai pe cineva alături,sa întemeieze o familie.Dar o data cu relațiile trebuie sa ști ca vin și greutăți,resposabilitati,suferințe mai ales dacă dai peste persoana nepotrivita, iar tu fiind un om vulnerabil te poți distruge în urma unei astfel de relatii.
Mai bine ai răbdare,îți găsești de munca, te ocupi un pic de tine, îți găsești un hobby, socializezi, cunoști oameni și pe urma în timp când găsești persoana potrivita îți faci o familie.Ca daca o iei pe prima venita și ai o viata de coșmar de îți e groaza sa ajungi acasă, te apuci de băut sau de droguri și te distrugi nu faci nimic.

PS.am 28 de ani și tot în familie petrec sărbătorile.Doar când eram mici ne era rușine cu asta, acum suntem adulți și trebuie sa stam într-e adulți.

| Frank51 a răspuns:

Ce vezi pe Facebook și Instagram nu e realitate, acolo se vede doar viața bună, în spate lucurile stau altfel.

E rău să se vadă doar lucrurile pozitive? Nu neapărat.

E benefic să credem ce vedem? Nu prea.

Problema ta este de natură psihologică, doar când realizezi că ești unic și că fiecare face ce poate și cât poate, atunci vei avea o viață liniștită.

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Stai că acum citesc jos

" Singura soluție pentru o viață normală este sinuciderea"

Păi dacă ești mort cum mai duci o viață normală?

| Emma30555 a răspuns:

De ce trebuie sa fii neapărat ca alții? Crezi ca ei sunt fericiți? Sunt oameni cu mai puține realizări care sunt fericiți și alții care aparent au totul dar nu sunt fericiți. E o chestie pe care ți o spun sigur. Sfatul meu este sa descoperi ce te ar face sa te simți bine, nu neapărat ce crezi ca te ar face sa fii bine văzut în societate ci real, sa descoperi ce ți place și sa încerci sa faci acele lucruri. Nu contează ce au ceilalți nu te compara cu ei. Dacă toți ar fi singuri, fără partener, fără prieteni și fără job, înțeleg ca nu ai avea nici o problema. Deci problema ta principala e ca te compari cu ceilalți, ca ti dorești validarea lor și ca îți faci griji cum te vad ceilalți. Despre tine, nu spui neapărat ce ți dorești poate te ar face fericit altceva, o pasiune anume o activitate pe care sa o descoperi și sa te axezi pe ea. Dacă vrei sa ai prieteni, asta nu e greu, nici ușor fiindcă prieteniile sunt trecătoare dar poți găsi un amic cu care sa mai ieși. Dacă vrei un job, poți încerca să cauți ceva care sa nu te pună în dificultate, ceva sa ți se potrivească, cât despre partea sentimentala la fel se poate rezolva. Dar pentru ce sa te sinucizi? Crezi ca nu sunt și alții care au probleme? Nu este o soluție, poți sa te bucuri de viata ta dar mai depinde și de tine

| Sas explică (pentru Emma30555):

Eu vreau urgent iubită

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Ai fost la interviuri si nu te-au angajat? Ai facut tot ce iti sta in putinta sa iesi cu oameni de varsta ta? Ai facut actiuni de voluntariat si nu ai avut nicio satisfatie? Problema nu este ce ai si ce nu ai, problema mare este atitudinea ta fata de tine. Ce iti pasa ce cred altii? Ai facut ceva sa vezi ca ai sau nu ai rezultate?
Sinuciderea este pentru lasi, nu pentru oameni curajosi si iesire din necazuri. Prin sinucidere, necazurile si frustrarile si tot ce traiesti urat in viata asta, le vei trai pe lumea cealalta de infinit de ori mai mult. Aici mai este iesire din astfel de probleme, te duci si iesi cu oameni care sa te accepte, pe lumea cealalta nu mai exista iesire dintr-o astfel de stare, asa ca mai gandeste-te si, daca rationezi corect, ai sa vezi ca sinuciderea este o amplificare infinita a problemelor de acum.
Sfaturi de iesire din starea ta: lasa egoismul, ocupa-te de facut bine in actiuni de voluntariat, si prietenii vor veni. Nu trebuie sa fii parte dintr-un cuplu ca sa fii fericit, ci trebuie sa fii fericit si impacat cu tine, cu singuratatea ta. Cand aveam varsta ta, credeam ca fericirea mea depinde de ceilalti si ghici ce, am o familie, copii, o casa, un job si nu sunt fericita. Dar iubesc singuratatea si as sta singura cu zilele, daca as putea, implicandu-ma in actiuni de voluntariat. Din pacate sau din fericire, acum prioritatea este familia mea, dar asta nu este fericirea deplina, crede-ma. Fericirea deplina este relatia cu Dumnezeu, in ceea ce ma priveste, si ma simt linistita si fericita cand ma pot ruga.
Succes!

| AdioTPU a răspuns:

Doar atât îți spun, reflectează la spusele mele "Sinuciderea e o soluție permanenta la o problema temporara".

| 120bulevard a răspuns:

Ai 27 de ani nu 67, iti poti schimba VIATA.

| 199onur7 a răspuns:

Nu există noroc. Asta sa nu uiti niciodată. Norocul ți-l faci singur.Muncește cinstit. Nu te mai uita in gura lumi lasăi sate vorbească cat vor pe la spate si sa râdă de tine cat vor ei săte considere cum vor ei. Muncește cinstit. Există un Dumnezeu asta sa nu uiți niciodată cine ce face pe pământului ăsta fără sa plătească nul va părăsi el aude el vede el știe cine cine este cine cine se da cine nu este ascunde cine este minte astea nu vor dura până la nesfârșit omul lacom omul cu răutate omul cu invidie omul cu minciuni si multe fețe nu va anunge nică ieri in viața se vor scufunda in propile lor minciuni.Vor ajunge sa fie folosiți de alți oamenii si bat jocoriți de alți oamenii toți care îți vor răul toți care te vor vinde și te vor minți pe față și te vor trăda si vinde pe nimic din nimic.Va veni o vreme in care viața o săle aducă aminte una câte una toate astea. Există un Dumnezeu el aude el vede el știe Adevărul tu țineți inima si sufletul curat nu te inhăita cu nenorociți drogați alcoliști nu te băga in prosti nu-ți băga capul la belele din nimic cu poliția si altele rahaturi de cartier nu te lua după toți terminați lumi făra sa fi muncit o zi in viața lor fi băiat cu capul pe umeri si muncește cinstit.

| GambleR40792 a răspuns:

Pentru angajare intr-un viitor loc de munca cu probleme de vorbire cel mult lucru in fabrici pe minim pe economie alaturi de persoane cu 5 clase si fara bac de varsta parintilor tai, mai ales ca nu ai niciun skill pana la varsta asta care sa iti confere un loc de munca decent de care sa nu iti fie rusine, iar de fete si relatii banuiesc ca nu ai facut s...x pana la 27 de ani, din varii motive, urat nu pari, dar acest handicap nu iti va permite sa iti mai gasesti una care sa te accepte asa! Sinuciderea poate fi chiar o solutie daca nu iti place nimic sa faci in viata asta gen mananci dormi si te culci, dar ma tem ca nu ai curajul asta sa iti iei viata! Legat de partea cu parintii si eu sunt in aceiasi situatie ca a ta dar ma duc pe 31 si m-am resemnat de mult, multumeste-le ca te tin in casa lor si bei pe banii lor aveau tot dreptul sa te arunce in strada sa iti iei viata in piept asa ca idee

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Sinuciderea este metoda de a rezolva probleme a oamenilor slabi, sunt unii care infloresc mai greu in viata, zic sa te angajezi si sa te imprietenesti cu lumea de acolo in ciuda defectelor tale de vorbire si ai sa vezi ca viata ta o sa inceapa incet incet sa ia o intorsatura, nu poti sa te nasti un zeu al comunicarii pentru ca omul cat traieste invata si ca orice skill comunicarea se ascute, o sa incepi sa articulezi cuvintele mai bine si o sa-ti vina subiecte de discutie intr-o clipita, asa ca iesi in p##a goala afara pe romaneste, cunoaste lume, nu te mai inhiba si totul o sa se schimbe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Iarasi apare un destept cu sinuciderea si oamenii slabi. C*&*e, iti trebuie determinare si curaj din belsug ca sa iti iasa o sinucidere, dar e asaaaaa de usor sa comentezi de pe margine, ceva de speriat!

| FilipSorin a răspuns:

Sfatul mei ca tot ce vezi pe Instagram, social media este multa munca sau fake
Ar trebuii sa te apuci sa iti schimbi stilul de viata, sa acționezi si sa nu te mai plangi
Munceşte bine si cinstit si o sa ajungi unde iti dorești
Sinuciderea este degeaba, mai mult iti faci rau ca ajungi in iad si acolo este suferință si mai multa si infinita
Alt sfat ar fi sa ii ceri Lui Dumnezeu ajutor, vorbește cu El tot ce ai pe suflet si spune-i sa te ajute iar El te va ajuta.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Cred ca ma sinucid si eu ca tot sunt curios ce se inatmpla dupa ce mori laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DEVdani a răspuns:

Ai preţ inaintea Lui Dumnezeu, EL iubeşte fiinţa ta şi sufletul tau.

Întoarcete la Mine, şi Mă voi întoarce şi Eu la tine, zice Domnul.
Căci Eu ştiu gândurile pe care le am cu privire la tine, zice Domnul,
gânduri de pace, şi nu de nenorocire, ca să iţi dau un viitor şi o nădejde.

Cheama-Ma, şi-ţi voi raspunde şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoşti, zice Domnul.

Apocalipsa 3:20
Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Deschide uşa de la inima ta, pentru Domnul Isus, ca EL sa intre acolo şi sa locuiasca.

Incepe sa citeşti Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu, incepe cu Noul Testament.
Domnul Isus, iti va vorbi in mod personal, inimii tale, mintii tale.
EL te va lumina, te va ajuta sa intelegi adevarul şi drumul pe care trebuie sa mergi.

Implineşte ce scrie in Cuvantul Lui Dumnezeu:

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire, pe tine si intreaga ta familie.
Cultul si religia nu mantuiesc (nu salveaza) sufletul omului.
Doar Fiul Lui Dumnezeu mantuieste, binecuvanteaza si vindeca.
Fiecare om, trebuie sa aiba o relatie personala cu Fiul Lui Dumnezeu si sa implineasca Cuvantul Lui Dumnezeu.

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire, pe tine si intreaga ta familie.
In cazul in care vrei sa vorbim, imi trimiti mesaj privat.

| pacatosu a răspuns:

Salut. Stai usor, nu dispera. Nu pune presiune pe viata ta din cauza unor probleme mai mult sau mai putin relevante. Fa un pas in spate si priveste la tine ca si cum ai fi un observator din afara corpului. Gandeste-te ca noi in esenta noastra nu suntem corpul si nici mintea. Acestea sunt un vehicul, cu mai putine dotari in cazul tau. Cea ce nu e rau. E perfect normal. tu iti continui drumul si intampina tot cu rabdare, calm si bucurie, asta fiind experienta vetii tale. Nu e ne uitam la vietile altora care doar par perfecte si nici nu diperam ca nu avem un partener. Lasa lucrurile sa curga lin, lucreaza la tine si va veni si partenerul. Stai linistit ca partenerul nu iti va aduce implinirea vetii, ci alte provocari, suferinte si bucurii. Sinuciderea nu e solutia, ci o cale de scapare rapida, si care te va duce in acelasi punct unde va trebui sa lucri cu tine intr-o alta viata. Curaj. Nu uita, noi nu suntem trupul, noi nu suntem mintea!

| dddddddddddfffffdfd a răspuns:

Cum esti fratie? esti mai bine?