| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva s-ar gandi sa isi caute parintii biologici eventual rude biologice, credeti ca ar fi o idee buna? Daca da, cum ar putea proceda? Daca nu, de ce nu? E mai bine sa lasi trecutul ingropat? Voi cum ati reactiona?

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Depinde,știu cazuri în care părinții au fost bucuroși să-și revadă copii după zeci de ani si cazuri in care nu.

| Maeve a răspuns (pentru Catrice):

Ne referim la o situatie in care copilul a fost dat la orfelinat de catre mama iar tatal era necunoscut.

| Catrice a răspuns (pentru Maeve):

Pai si eu la ce m-am referit?!

| Maeve a răspuns (pentru Catrice):

Mi se parea ca va referiti la altceva. Scuzele mele happy Deci dupa parerea dvs. e o chestiune subiectiva. Pot fi reactii bune sau reactii proaste.

| Catrice a răspuns (pentru Maeve):

Persoana greșită.
Depinde și de motivele pentru care a fost lăsat la orfelinat.

| Maeve a răspuns (pentru Catrice):

Da, raman necunoscute.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu nu i-as cauta.
Un abandon este un abandon. Parintii actuali au dus greul si te-au crescut.

| blairelovesmusic a răspuns:

Eu am intrebat-o pe strabunica mea unde sunt ingropati stra-strabunicii mei...mi-a raspuns dar a spus sa nu ma duc dupa ei deoarece nici cruci nu mai au! sad ....Foarte multe dintre rudele de pe tata sunt decedate. Stiu deja familia de pe mama. Du-te si cauta-i, nu-i supara! Ei te privesc!

| blairelovesmusic a răspuns:

Ce varsta ai? Depinde daca parintii tai mai sunt in viata.

| Maeve a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Ne referim la o situatie mai complexa. Doamna in cauza a lasat copilul la orfelinat iar tatal avea identitate necunoscuta. Asta fiind prin 1988.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Maeve):

Am inteles. E vorba despre un viol. Vezi ce ADN are persoana respectiva. Poate il veti gasi.

| Maeve a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu e vorba de niciun viol. Pur si simplu, a fost facut in mod nepremeditat pe vremea comunismului. Ma rog, motivele abandonului raman necunoscute.

| Gigi777 a răspuns:

Daca nu ii cauti, nu vei sti niciodata cum vor reactiona, nu vei cunoaste radacinile tale, trecutul tau. Vei putea afla raspunsul la intrebarile tale, vei fi fericit, vei fi trist, dar asta daca incerci.