| Miruna0909 a întrebat:

Daca esti nascut/a intr-o familie de oameni care nu au avut un rost in viata (nu i-au dus capul cu nimic), iar pe langa asta mai sunt si divortati, inseamna că asa vei deveni si tu, nu vei sti sa te descurci in viata si că vei ajunge exact ca ei?
Cel putin asa cred unele neamuri despre mine. Îmi bat atata capul, că de ce sa ma gandesc la ce facultate vreau, oricum voi ajunge ca mama, care o facut facultate degeaba si ca voi ajunge să lucrez la lidl ca ea, ceva de genu zic rudele mele, ca semeni cu care te-a crescut, cel care iti dă viata, ca doar e "sange din sangele tău". "Maica-ta aia o divortat de tactu pe motiv că s-o saturat de el, nu îl ducea capul, dar ea e exact ca el, doar că se crede ea inteligentă, doar cu vorbele", "oricum erau de același nivel, nu stiu ce voia ea mai mult, voia lux creca". Si despre tata chestii de genu "e usor de manevrat/manipulat"(ca e fraier).
Bine, vorbele astea nu sunt doar barfe ale neamurilor, sunt si puțin adevarate din păcate.
De ce unii oameni presupun destinul copilului in functie de ce studii/aptitudini au parintii lor?

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nici marele genii ale istoriei nu au fost bogati toti din familie
dau iarasi ca si exemplu pe preferatul meu si anume George Stephenson-parintele cailor ferate, provenea dintr-o familie atat de saraca incat nu avea cu ce se incalta sau bani sa isi cumpere o carte, s-a angajat de tanar ca sa isi cumpere carti, a studiat autodidact si a devenit un mare inventator inca de adolescent!
dupa ani si ani de inventii si munca, a lasat un mic imperiu familiei lui... ceea ce parintii lui nu i-au lasat, ca nu au avut nimic!

deci chestia asta cu daca parintii tai au fost saraci neaparat si tu vei fi, este un cliseu fara o baza solida!

si daca ne raportam la bogatii lumii, marea lor majoritate nu-s din familii foarte bogate...decat unii, dar nu toti!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu inseamna nimic. Inseamna ca va fi cu atit mai surprinzator pentru circotasi faptul ca tu VEI REUSI. Si pana la urma nu te intereseaza ce cred diversi comentaci de pe margine. Adevarate sau nu, cand neamurile iti vin cu astfel de replici, alea ar fi bine sa fie ultimele cuvinte pe care ti le adreseaza. Blackout total si gata. Nu ai nevoie sa auzi din nou ceea ce stii deja, ceea ce e destul de nasol si nu te ajuta cu absolut nimic sa iti amintesti de chestia respectiva in mod repetat.

| Catrice a răspuns:

Uită-te in jur, dacă n-ar fi adevărat n-ar mai fi saracie

| Miruna0909 explică (pentru Catrice):

Dezvoltă

| missunderstoodx a răspuns (pentru Catrice):

E un mod ipocrit de a gandi... sunt atatia milionari care au pornit de la 0... trebuie sa ti doresti cu adevarat si sa muncesti ca altfel nu ajungi nicaieri

| alina2k18 a răspuns:

Eu stiu familie de la sat cu 4 copii, 2 au fost f buni la invatatura si au reusit sa vina in Bucuresti sa faca liceul, au stat la camin, s-au chinuit, au facut si facultate : unul a ajuns procuror, altul inginer.
Parintii oameni amarati de la tara, maxim 4 clase.
Nu te descuraja.
Important e sa fii buna pe ceva, ambitioasa si muncitoare.
Te poti angaja inca din facultate daca iti permite timpul, un part time cu training asigurat de firma, indiferent ca vei castiga putin important e sa incepi sa te adaptezi la nou si sa tintesti cat mai sus.
Ce facultate vrei sa faci?

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt doar niste presupuneri eronate care au ca scop sa te demoralizeze,nimic mai mult.
Faptul că părinții tăi sunt "de nimic",asta nu înseamnă că tu nu îți poți depăși condiția daca te duce capul și,daca e vorba că vrei se mergi la o facultate,deja e un pas înainte.
De obicei rudele așa vorbesc copiilor lăsați în grija altor rude,dar nu că au ceva cu tine personal, ci pentru că ei văd în tine faptul că ai potențial,spre deosebire de rudele înseși sau copiii acestora.
Ce vreau sa zic prun asta,e că te descurajează in așa fel încât tu să nu poți înainta,sa nu le fii superioara rudelor acelea în vreun fel (toxic daca mă întrebi pe mine)
Așa că dacă tu crezi că ai potențial, încearcă pe cât de mult sa eviți părerile acestor persoane și vezi-ti de drum, o să fii mult mai câștigată atunci când tu vei reuși ceva in viața pe munca ta!
Și tine minte! Doar pentru că îți sunt rude, asta nu înseamnă că te vor mai bine decât ele, in cel mai bun caz te vor doar la fel de bine ca ele! Tu demonstrează-le că poți mai mult!

| StoicAnalysis a răspuns:

E o vorba: "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia". Tu fa ce stii tu mai bine, continua sa evoluezi in ce directie vrei tu, si lasa gura lumii sa vorbeasca cat vrea ea. oricum toata energia lor va fi axata pe mancarea de rahat si in final daca te chinui destul, ai sa ajungi cu mult peste nivelul lor.

| AliGab a răspuns:

In primul rand nu lasa pe nimeni sa iti vorbeasca parintii de rau. Ce conteaza cati bani au/n-au (ca presupun ca la asta se refera "rostul in viata") sau ce meserii profeseaza ai tai atata vreme cat te iubesc si te-au crescut (chiar si asa, divortati). Nu te face nici mai bun nici mai rau daca ai parinti cu " rost". Foarte bine ca te gandesti sa faci o facultate, fa-o, dar sa fie intr-un domeniu in care ti-ar placea sa profesezi. Mult succes!

| ioana748 a răspuns:

Din pacate in Romania se foloseste destul de des descurajarea, mai ales din partea celor care ar trebui sa te ajute macar cu o vorba buna.Si sa lucrezi la Lidl este vreo rusine? Bravo mamei tale ca lucreaza si te ajuta. Cine stie cum a fost relatia cu tatal tau. Posibil se simțea foarte singura si nu era comunicare intre ei. Au descoperit incompatibilitate pe multe planuri si au preferat sa mearga fiecare pe drumul lui. Din relatia lor ai rezultat tu, care se pare ca esti un om decent si cu educatie. Sunt convinsa ca parintii tai sunt oameni civilizați.
Acum tu trebuie sa le multumesti ca ti au dat viață, te au adus pana la etapa aceasta de viata. Mai departe incepe responsabilitatea personală. Poti lucra si studia la facultate cu frecventa redusa sau cum te intelegi cu parintii.
In rest despre toxicii din jur, nici nu cred ca trebuie sa stie planurile tale, caci iti vor transmite energie nu tocmai benefica, niste invidioși.
Mergi inainte cu dorintele tale si implineste le una cate una.
Restul nesemnificativ, bazaconii, cantitati neglijabile, oameni mici si frustrati.
Mult succesc si drum cu lumina in viata sa ai.❤️

| adryang78 a răspuns:

Pentru că au o gândire limitată. Tu vezi-ți de treaba ta, croiește-ți propriul drum în viață. Câinii latră, ursul merge. big grin
Nu contează de ce au divorțat ai tăi, adevărul este mereu undeva la mijloc. Ca să te cerți este nevoie de doi.
Tu mergi pe drumul tău, fă-ți propriile greșeli și învață din ele, propriile alegeri, repurtează-ți propriile succese. Astea te vor defini în viață, nu părerea neamurilor sau experiența nefericită a părinților.

| Miruna333 a răspuns:

Pentru ca sunt inchisi la minte. Tu ce le raspunzi rudelor? Inteleg ca lucrurile astea sunt si adevarate, dar nu ii lasa sa fie atat de nesimtiti. Cand taci, ii dai voie prostului sa devina nesimtit. Sunt atatia oameni care n-au facut ceva cu viata lor pentru ca nu si-au dorit, n-au avut ambitie, insa, sunt o gramada de oameni de succes care vin din familii sarace. Sa cresti intr-o familie plina de lipsuri te poate ambitiona si mai tare sa reusesti in viata. Iar cu divortul e subiect senisibil, foarte bine a ales fericirea decat sa se complaca in situatia respectiva. Numai mama ta stie prin ce a trecut si ce este in sufletul ei.
Parintii nu te definesc cumva, tu alegi ce vrei sa faci cu viata ta. Ambitie, multa munca si le vei inchide gura intr-o zi rudelor.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu e adevărat,oricine îți spune ca tu trebuie sa devii ca parinti,sau ca nu știu cine te minte,tu ai destinul tău, nu trebuie ca tu sa plătești pentru greșelile părinților sau a celorlalți,nici nu e obligatoriu sa ai aceaași soartă ca a părinților tăi,nu te mai lua după neamuri sau după gura lumii, vezi-ți de viitorul tău, dacă ai o pasiune sau o aptitudine muncește
tot mai multpentru aceea pasiune sau aptitudine, ai absolut tot dreptul sa gândești și sa-ti faci cum vrei tu viitorul, nu te mai lasa influențat de nimeni care te descurajează care îți spune ca nu poți face nu știu ce, tu poți face ce vrei atâta timp cât ai ambiție și dorința sa te ridici tot mai sus

| jaqtoo a răspuns:

Știi vorba aia, așa mamă, așa fiică. Nu văd cum ai fi tu mai presus decât ei, doar dacă dai de unul cu bani.

| Miruna0909 explică (pentru jaqtoo):

Dar nu in toate cazurile e asa

| jaqtoo a răspuns (pentru Miruna0909):

Mai toate fetele pe care le cunosc, nu au făcut mai nimic în viață fie lurcrează la supermarket-uri, fie caută pe unul cu bani. Nu e o rușine, nici acolo să lucrezi dacă nu ai încotro, dar să judeci un bărbat care ar lucra acolo, în condițiile în care tu nu ești mai sus decât el, cam nasol.

| Miruna0909 explică (pentru jaqtoo):

Mna eu nu am zis nimic despre tata, mama spunea. Tata e mecanic, mama a facut facultate, si tot in comert lucreaza, deci na

| jaqtoo a răspuns (pentru Miruna0909):

Cam aiurea, nici nu mă mir că au divorțat, avea prea mari așteptări pentru ce face.

| Miruna0909 explică (pentru jaqtoo):

Ea mi-a zis ca a divortat de tata, din cauza că nu se intelegeau asa bine. El era la lucru 24/7, venea seara tarziu de la service ul auto. Cică nu era descurcăret, era ușor de manipulat, era un barbat asa mai tăcut, mai moale, intelegi tu, eu nu inteleg frate, bine eu il iubesc pe tatal meu si mi o parut foarte rau ca au divortat, dar tot nu am inteles o pe mama, daca el e asa cum e, de ce o mai fost cu el? Asta nu inteleg. Putea sa ramana cu el pana la capat si sa lupte impreună, eu cred că imi era bine și asa cu amandoi impreuna, dar na totul e din vina mamei, de asta nici nu o suporta rudele de pe tată, si nici pe mine nu prea mă plac, ca na, locuiesc cu mama si ea m-a crescut, de asta nu prea ma cauta rudele alea

| jaqtoo a răspuns (pentru Miruna0909):

Ea a ales să îl părăseacă pentru că îî s-a urât cu binele, nu este singura femeie de care aud că îl părăsește pe bărbat că este prea tăcut și moale. Nu am înțeles niciodată de ce femeile îl preferă pe cel rău și care vorbește mult și aiurea... cică ăla nu ar fi plictisitor și mai provocator... o gândire absolut ilogică, oricum e clar că nu l-a iubit cu adevărat. Mi se par amuzante persoanele care se uită în mâinile altora, dar ele nu fac nimic să își depășească condiția, așteaptă doar de la altcineva să vină totul.

| Miruna0909 explică (pentru jaqtoo):

Din pacate asa este, și rudele cred ca de asta nu prea ma cauta, din cauza ei, daca m o crescut ea, creca de asta, ca nu m-am dus cu tata

| jaqtoo a răspuns (pentru Miruna0909):

Lumea cam judecă aiurea, asta se poate repara, dar destul de greu, poate dacă nu ai mai sta cu mama ta așa mult, poate le-ai dovedi că tu nu ți cu ea.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Nu trecutul îți determină destinul, ci alegerile pe care le faci!