| Xenoverse1 a întrebat:

De 3 săptămâni, i-am dat unui prieten împrumut de 100 lei ca să cumpere de la cineva o față de paletă.

Dar de atunci când îi zic că are de la mine o datorie și el îmi tot spune că nu i-a intrat bani pe card, că el e pe Banca Transilvania și îmi zice că îi dă eroare și nu poate scoate din bancă, eu cred că nu vrea să îmi mai dea bani înapoi.

Ce credeți, mie îmi miroase deja a țeapă.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei sa scapi de un prieten, da-i bani imprumut. happy

| Sara2 a răspuns:

Eu nu dau nimic. Sunt considerată zgârcită, da știu că dacă îi dau nu-i mai văd înapoi

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca ai nevoie de banii aia si ca-i datoria lui sa-ti dea banii inapoi.
Intratul bainolor pe card sau imprumutatul la parinti este problema lui.
Personal cred ca ti-ai luat teapa si ca asta nu-ti este prieten adevarat ci profitor.

| Legion7X a răspuns:

Zii că mai bine. Că este un nesimțit, și o rupi cu el.

| zilog a răspuns:

Mergi la banca impreuna cu el

daca e nesimtit atunci va cauta motive sa nu mearga la banca

asa ca i-as cere un obiect imprumut care la amanet face 100 lei

asa ca i-as spune ca ii inapoiez obiectul cand imi da suta de lei

DAR ASA TE-AI ASIGURAT CA NU ITI MAI CERE NICI UN BAN NICIODATA

POTI SA DAI PETRECERE

| Sophieka a răspuns:

Este teapa, te minte fiindca nu vrea sa iti dea banii inapoi.

Da-l naibii, tu valorezi mai mult de 100 lei...E pierderea lui / ei.

| Sophieka a răspuns:

Ii poti scrie sau spune : "Auzi, eu valorez mai mult de 100 lei... Daca nu vrei sa imi dai banii inapoi si atat te duce capul si atat valorezi, ramai cu suta de lei si in fata mea tu nu mai ai ce cauta. Ciao "

| dinaprilie a răspuns:

Daca ai in vocabular cuvantul ..cam sti despre ce e vorba

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ia-ți gândul de la ei, dar nici pe el nu purta pică. Își face universul treaba laughing, bineînțeles, evită-l / rupe orice legătură de 'prietenie'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare poate îți vine mintea la cap și o sa realizezi ca tu nu ai prieteni, doar se folosesc de bunătatea /naivitatea ta.
Sa nu mai repeți aceeasi greșeală data viitoare, sa îți fie o învățătură de minte.
3 săptămâni e foarte mult, putea lua în datorie de la cineva și ți dădea, din 2 în 2 saptamani ii vine salariu, asta e pretext ca nu ia întrat banii.
Învață din greșeli.

Răspuns utilizator avertizat
| morfeo a răspuns:

Mai bine sa am un dusman decat un asa prieten

| anonim_4396 a răspuns (pentru morfeo):

De multe ori "prietenii" ne sunt cei mai mari dușmani, dar unii își dau seama prea târziu de acest lucru.

| DenqOO a răspuns:

E lege universala, orice ban dat cu imprumut nu o sa il mai vezi. Cred ca toti avem povesti cu persoane pe care le-am imprumutat si nu ne-au mai bat banii inapoi. Si chiar mai rau, ne-au considerat si nesimtiti pentru ca am avut tupeul sa le cerem banii inapoi

| SLexuS a răspuns:

N-are ce eroare sa-i dea, cel mai probabil nu vrea sa-ti dea, daca chiar avea o eroare, suna la banca si rezolva.

| sunmetal11 a răspuns:

Tocmai ieri ma uitam la o emisiune despre numerologie si numerologul zicea ca niciodata sa nu dam imprumut 1, 100, 1000lei, euro etc pentru ca nu vom mai vedea niciodata acei bani! asa ca...sa ne spui daca ai rezolvat ceva...