| Busuioc_Eduard_1998 a întrebat:

De 4 ani tatal meu este plecat in alta tara.
Eu am 14 ani iar el 49 dar de multe ori nu gasim subiecte de discutie adica ma suna ma intreaba ce fac eu raspund cu bine, mai vorbim 5 minute despre ce am facut in actuala zi si ma simt prost pentru ca nu gasesc niciun subiect de discutie prin care sa putem comunica si imi spune mereu ca ar trebui sa ma deschid si sa ii spune problemele mele, dar eu nu stiu ce sa zic. Pentru ca viata mea este destul de monotona
Idei despre ce putem discuta sau. cum sa,, ma deschid" in fata lui si sa avem discutii lungi care sa ma ajute si sa ne faca mai apropiati?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Povestestei ce faci la scoala

| sabin89 a răspuns:

Pai, mai, e cam greu cu relatiile astea la distanta. Adevaratele relatii sunt cele fata-in-fata, nu prin telefon. Insista pe ideea asta, ca vrei sa vina, da-i incolo de bani (aia pe care ii face el acolo in alta tara), sa vina acasa, mai bine mai sarac dar mai curat. Degeaba strange el niste bani acolo, cu scopuri bune (nu zic nu), iar acasa se destrama familia. Spune-i sa vina, insista; sa vina cu orice pret. Tu esti mai important decat banii pe care i-ar aduna el. Odata intors acasa, sa vezi cum se leaga discutiile si se leaga prietenia intre voi; fara niciun effort, fara nimic planificat sau studiat. Va decurge totul in mod natural, spre satisfactia amandoura; si a ta si a lui.

| ALGator a răspuns:

E normal pentru oricine sa nu mai aiba subiecte atunci cand nu mai sunt clipe comune.
Tu esti un baiat istet pentru ca ti-ai pus problema asta (chiar daca la indemnul tatalui). Dar chiar si adultii pot avea aceleasi probleme.
Te apasa faptul ca suna telefonul si nu stii ce sa spui. Pentru ca nu ai ce sa spui. Viata ta e monotona la fel ca a altor miliarde. Nu se moare din asta.
Pregateste cateva subiecte banale, simple, neambitioase. Nimeni nu iti pretinde tie, un adolescent de 14 ani, sa discuti Teoria Relativitatii cu tata.
Intreaba-l pe el ceviata sociala are pe acolo. Cum e sa-ti faci prieteni, cu ce echipa tine cu cea locala sau cea româneasca.
Spune-i daca ai vreun plan, cere-i parerea.
Nu e o indatorire sa te "deschizi", ci doar o manifestare care cere antrenament.
Relaxeaza-te si incearca cate un subiect mai marunt. Discutati de cum e limba in tara respectiva. Fa-i o surpriza invaind o fraza doua. Glumiti. Spune-i un banc bun. Orice ajuta sa spargi gheata.
Iti place ceva la tatal tau? Atuni adu discutia in acea directie.Nu te sfii sa vorbiti fleacuri. E la fel de important sa auziti vocea unul altuia.
El este cel care a trebuit sa plece si consecinta este si asta de care spui. Nu trebuie sa apese numai pe umerii tai.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

P.S. Desi adolescentii ma exaspereaza, cred ca as fi fericit sa am un baiat sau nepot ca tine. Esti simpatic si curajos. Multa bafta!

| GreenVoid a răspuns:

Vorbiti si voi despre viatalaughingCum vede el viata, intreaba l daca i place ce face ce ar fi vrut sa faca cu viata lui, dupa ii zici tu ce vrei sa faci cu viata ta, ii ceri parerea etc...subiecte d astea profundehee hee Stai linistit si eu treceam prin asta, la 20 de ani 5 minute pe luna o sa ti fie suficientlaughing