| noname2021 a întrebat:

De ce e pacat sa iti iubesti fratele/sora? Ma refer sa il/o iubesti in calitate de iubit/a.De ce? Va rog sa imi raspundeti, am nevoie de raspuns.Pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

Se numeste incest si pe langa faptul ca este pacat pentru ca este o regula religioasa ( Vechiul Testament interzice incestul ), este si nesanatos din punct de vedere medical si moral. Din punct de vedere medical pentru ca in urma a nenumarate studii s-a demonstrat ca daca cei doi au copii, in majoritatea cazurilor acestia se nasc cu diferite malformatii sau boli.
In afara de asta incestul este o infractiune care se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani ( in Romania ).

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Biologic vorbind, CONSANGVINIZÁRE s. f. (biol.) înrudire de sânge prin reproducerea a două organisme care au un strămoș comun. (< consangvin + -iza)este interzisa si de biserica deoarece riscul aparitiei bolilor genetice si a malformatiilor congenitale la urmasi este extrem de mare.

| mgtow a răspuns:

Fiindca face parte din neamul tau si numai lumea proasta se indragosteste de rude adica intre ele.

| aryana1991 a răspuns:

In afara de faptul ca religia nu admite asa ceva, e ilegal si contra firii e si o chestie care nu face bine mintal si poate distruge familii

| sabin89 a răspuns:

Daca esti o persoana religioasa, este pacat pentru ca asa scrie la "carte". Daca nu, atunci pur si simplu pentru ca iti dai si tu seama ca e contra firii.