| Michella97 a întrebat:

De ce sperma nu rămâne în vagin, curge înapoi?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca e lichidă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai unde ai vrea sa se duca? Sa se evapore?

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula sperma imediat dupa momentul ejacularii in vagin are loc procesul natural (si normal) de amestecare a spermei atat cu secretia vaginala (leucorea) cat si cu secretia lubrifianta, uneori si cu mucusul cervical daca acesta exista. Fiindca la terminarea sexului penisul este retras/scos din canalul vaginal, vaginul se aplatizeaza pe intreaga sa lungime ceea ce provoaca apropierea si ''lipirea'' una de alta a intregului peretelui ceea ce provoaca disparitia de facto a cavitatii vaginale. Astfel ca prin producerea acestui proces de ''strangere/pliere a peretelui vaginal'' intreaga cantitate de amestec de substante lichide existente in vagin, este presat si expulzat in exterior. SanatatE!

| mihai69 a răspuns:

Pentru că în natură, toate curg la vale, nu la deal.
sau...
Pentru că nu e superglue, să se lipească instant de vagin.

| relian a răspuns:

Curge dar nu toata, o parte se duce unde trebuie laughing de aia e asa de multa, da posibilitatea ca macar un singur individ sa ajunga unde trebuie la destinatie laughing
Cred nu-s sigur, ca sperma sa patrunda in uter trebuie sa ai orga...sm,atunci ala cum ii zice cevixu se deschide si sperma poate patrunde in uter,dar nu stiu sigur daca e asa,nici nu stau sa caut acu pe net, desi ar fi o idee buna, adica bine de stiut.O sa verific altadata.

Am vazut cineva da un raspuns ceva mai academic, nu stiu ce pori si etc, de parca tu ai pune sperma in afara vaginului iar sperma trebuie sa urce laughing dar e ok incerca si femeia sa zica ceva.
Cand faci se...x barbatu de regula eja...culeaza cat mai la interior,deci sperma ajunge chiar pe cervix laughing sau prin zona aia,acolo la poarta, deci ce pori ce mucus laughing, cred ca sigur cervixu se deschide, o parte din sperma intra, apoi cand poarta s-a inchis la revedere, curga la vale laughing

| Catrice a răspuns:

De ce dacă scapi ceva din mana ajunge jos?
De ce toate corpurile sunt atrase de sol?

| Hammurabi a răspuns:

Cum să nu rămână? Bineînțeles că rămâne.
Depinde doar în ce poziție stai.

| sofisis a răspuns:

Pentru ca....gravitatie? laughing))Doamne fereste ce intrebare. Cum sa ramana acolo. Unde sa ramana? Unde sa se duca? Normal ca trebuie sa iasa.

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca e umeda situatia nu stiu cum sa-ti explic.

| Georgexyz99 a răspuns:

Sunt sanse mari sa ramai gravida... sorry

| Vanesa87 a răspuns:

Gravitatie in primul rand, in al doilea vaginul este concav iar porii sunt indreptati spre exterior deci nu are cum sa urce in sus atata timp cat pori au rol si de curatare ""impingand" orice corp sau substanta straina in afara vaginului, pe langa mucus, si pori au rol de autoaparare

| EternalTsukuyomi a răspuns:

Pai unde vrei sa mearga?