| Hope a întrebat:

De la un timp ma simt prost. Am inceput sa nu ma mai suport cateodata. Cateodata simt ca nu semnific nimic si ca sunt doar o proasta si singura. Am prieteni, dar nici pe ei simt ca nu-i ajut.
O prietena are o problema de sanatate si eu nu am stiut cum s-o incurajez. Am incercat sa vorbesc cu ea, dar era occupata sau bolnava. Simt ca ea crede ca am dezamagit-o si nu am fost alaturi de ea.
La scoala nu mai vreau sa ies pe hol, pentru ca daca ii vad pe ceilalti copii, ma simt cat mai nesimnificativa. Nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu esti deloc proasta, nu vad in mesajul tau nicio greseala de ortografie iar cuvintele folosite dovedesc un vocabular ingrijit si deloc sarac. Te simti singura si neinsemnata dar te asigur ca ai motive sa crezi mai mult in calitatile pe care, fara indoiala le ai.In micul tau mesaj descopar urmatoarele lucruri despre tine:esti o fiinta modesta, dar generoasa si buna la suflet. Te gandesti la prietenii pe care nu stii cum sa-i ajuti in loc sa te intrebi daca ei te ajuta cu ceva pe tine.Aceasta calitate de a pune interesul celorlalti inaintea interesului propriu altruism se numeste si nu oricine escte capabil de asta, doar sufletele nobile. Te-ai gandit la prietena ta, ai incercat chiar sa vorbesti cu ea dar nu ti-a raspuns si daca ar fi fost bolnava ar fi fost de inteles dar adaugi ca putea fi doar ocupata; deduc de aici ca nu esti suparata pe ea ci tot tie iti faci imputarea ca ai dezamagit-o.Nu crezi ca ai tendinta de a te invinui singura pentriu vini imaginare? As vrea din toata inima sa gasesc cele mai potrivite cuvinte pentru a te convinge ca esti importanta asa cum fiecare om e important pentru existenta, si ca, de multe ori, din cel mai modest boboc infloreste o splendida floare.Cu conditia ca bobocul sa aiba rabdare si incredere in destinul sau.La scoala nu trebuie sa faci nimic pentru a fi bagata in seama; bine faci ca nu mai iesi pe hol daca asta te face sa te simti si mai singura. Ia-ti o carte si, in pauze, citeste ceva, deseneaza.Ar fi bine daca ti-ai face un jurnal in care sa-ti notezi gandurile sau intamplarile fiecarei zile. Uneori jurnalul ne poate deveni un bun prieten.Si ca sa te incurajez am sa-ti spun ca un baietel nefericit, ironizat de colegii sai cu porecla Morcoveata fiindca avea parul rosu, a ajuns un mare scriitor tocmai datorita unui jurnal.Ai incredere si mai scrie-ne.

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Stima de sine e sub nivelul marii in cazul tau. Tu ai cele mai bune intentii cand vrei sa ajuti dar datorita circumstantelor se mai lezeaza pe drum si nu mai iese nimic.Nu ti-ai dezamagit prietena nu iti face griji, poate ca are nevoie de o perioada in care sa fie singura, sa se odihneascawinking
Si nu e vorba de cat de nesemnificativa esti ci de cat de importanta poti deveni pentru tinewinking

| zorialbi a răspuns:

Imi place numele pe care ti l-ai ales, Hope. Asa ca sfatul meu e sa ai speranta si sa nu te lasi doborata de gandurile astea negative. O sa-ti spun ceva si sper sa ma asculti: gandurile astea negative vin de la cel rau, chiar daca tu nu iti dai seama. O persoana cu credinta in Dumnezeu este vesela, bucuroasa, are nadejde ca toate se vor rezolva cu ajutorul Lui. Cere-I ajutorul si vei vedea! Numai bine!

| adyth a răspuns:

Daca vrei ca ceilalti sa te considere "buna" trebuie sa le arati ca esti. Totul porneste din interiorul tau. Depinde de mesajele pe care le transmiti tu, fie prin limbajul corpului, al comportamentului, sau felul cum abordezi anumite situatii.
Am observat, ca multi copii asteapta de la tine reactia, ca sa stie daca indraznesc sa te bage in seama/grup sau nu. Daca tu esti retrasa si te consideri de nimic, asta le transmiti si lor.si'atunci... are rost? happy
Orice persoana trebuie sa aiba incredere in sine. Pentru ca daca nici in tine nu ai, la ce sa te astepti de la altii?

| florin_7920 a răspuns:

Fii optimista asta e in mintea ta, fiecare are valoarea lui in cercul de prieteni pe care ii are nu-i dezamagi. Eu de exemplu eram cu glumele si de fiecare data chând ne vedem am rolu de a descreti atmosfera. Deci fii optimista.

| paulthe1 a răspuns:

Iti recomanda programarea neuro lingvisitca si autohipnozam iti vor schimba viata!
O sa gasesti articole aici http://master-brainpower.com
Cauta la bibilioteci programare neuro lingvistica.
Sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma simt mai mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te ajuti pe tine si anume sa nu mai fii singura iar daca vrei sa realizezi acest lucru trebuie sa incepi prin a trece la fapte. Daca zici ca ai prieteni de ce spui ca esti singura? ai incercat sa vorbesti cu prietena ta si nu ai reusit sa iti dai seama daca era ocupata sau bolnava? hmmm trebuie sa iti clarifici mai intai bunele intentii fata de prietenii tai. Vorbeste-le deschis si incearca sa te faci placuta si utila prin calitatile tale. Ca sa reusesti sa iti ajuti prietenii trebuie sa te accepti pe tine insuti si sa nu mai spui "nu ma mai suport cateodata" daca tu nu reusesti sa te suporti cum o sa reuseasca ceilalti din jur? curaj, fii mai optimista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incredere in tine! Nu te mai gandi asa. Tu te simti prost pentru ca te gandesti asa! Cand te simti prost fata de cineva, raspunsul meu este sa vorbesti cu acea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capul sus, esti ce- a mai tare... Dumnezeu e raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilarii. Nu stii ce inseamna sa te simt prost pana nu faci o prostie pentru care sa iti dai palme: sa pierzi niste bani, sa ramai gravida cand n-ai bani nici sa treci strada, sa iei o boala venerica, sa iti pierzi cumpatul si sa pocnesti pe careva si sa platesti sa il repari inca 10 ani etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare se simte cum e!

| Catalin_6539 a răspuns:

Dai draq de prieni greu se gasesc in ziua de azio:-)

| Hope explică:

Acum sunt din ce in ce mai indepartata de prietena de care v-am povestit. Numai comunicam deloc si numai e deschisa cu mine.straight face

| roxy1 a răspuns:

Nu este asa fii curajoasa si nu uita fii puternica nu este asa cum spui tu ca esti proasta nu este asa