| lovestoryy a întrebat:

De la un timp nu ma mai inteleg cu parintii mei...ma cearta din orice chiar daca n-am nici o vina si comenteaza la orice fac. Daca vorbesc cu ei despre asta nu ma inteleg.Va rog spuneti-mi ce sa fac?crying((

4 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Sigur esti adolescenta!happyAsta e varsta,, celor neintelesi"! Varsta cand crezi ca sti mai bine decat oricine, ceea ce e mai bine! Dar ce nu intelegi TU e ca asta e numai in inchipuirea ta! Acum e varsta cand vrei sa te descurci singur, si sa faci in felul tau tot pentru ca esti mare, dar ce nu intelegi, e ca mai trebuie sa treci prin multe in viata, ca sa poti intelege ceea ce e bine pentru tine! Parintii tai stiu ce e mai bine, si asta vor, sa-ti deschida mai larg ochii, nu sa te certe fara motiv! Vor sa te faca sa pricepi, si tu esti cea care nu intelegi! Incearca sa-i asculti, pana la capat inainte de a crede ca nu ai nici o vina! Sigur i-ti vor binele, ca altfel te-ar lasa de capul tau, pana ai da tu singura cu capul in gard, si nici asta nu ti-ar placea! Acum e vremea sa te maturizezi! bafta!

| BlueBroom a răspuns:

Am si eu o prietena cu parinti ca ai tai. sfatul meu este sa incerci pe cat posibil sa le faci pe plac.adica sa-i asculti(daca te roaga sa duci gunoiul il duci sau daca ai o cearta cu ei mai intai incearca sa le spui cu calm parerea ta. daca nu inteleg aproba tot ce spun)poate asa o sa vada ca n-au de ce sa fie impotriva ta cand pot fi cu tine si poate apele se vor mai calma

| Vanesa_6267 a răspuns:

Pai e un lucru sigur de stiut: parintii te iubesc. Si digur ai facut tu ceva daca se comporta in felul asta sau problemele lor personale...trebuie sa ii intelegi si daca ai facut ceva trebuie sa ai o discutie cu ei, sa nu se ajunga la lucruri drastice.(urmariri.etc.)happy