| unvecin a întrebat:

E bine când un copil (clasa a IV-A, a V-a) e foarte curios să vadă peste tot ce e în casa altuia? Ce înseamnă treaba asta și cum se poate corecta?

Cum ar trebui să te porți ca adult cu un copil de genul ăsta când îți vine în gospodărie?

Ca să înțelegeți mai detaliat:
- stă cam la 1 m de tine, unde mergi vine și el ca o umbră
- dacă-i dai ceva de făcut la câțiva pași mai încolo, nu se poate concentra pe treabă - mereu își face vorbe cu tine și motive să (re)vină
- dacă vede un geam se uită pe el să vadă ce e înăuntru în casă
- dacă se deschide o ușă vrea să intre și acolo
- dacă începi să ieși din câmpul lui vizual pune mereu întrebări unde mergi și cât stai, ca și cum ar fi în nesiguranță fără tine
- își caută tot felul de pretexte ca să descopere ce n-a văzut încă din casa ta (gen: vreau să beau apă - OK poți să bei de la robinetul din curte. Nu, că nu beau apă rece. OK... atunci poți să mergi până acasă să bei de aia bună. După un timp: totuși beau de la robinetul din curte. Bine: bea. Nu-mi dai un pahar? Și în momentul când mergi după pahar vine după tine chiar dacă aproape că îi închizi ușa în nas.)
- îți cere ajutorul la lucruri pe care le poate face ușor și singur, pune întrebări stupide doar să te audă vorbind.

Ați întânit așa ceva? happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Copilul probabil s-a atasat de tine sau incearca sa se apropie, simtind ca il ajuti mult mai mult decat cei de-ai lui, de acasa. Probabil esti mai intelegator cu el, iar el doreste sa te ocupi cat mai mult de el (acasa poate nu se ocupa nimeni de el).

In acest caz, cumpara-i o inghetata, asezati-va unul langa celalalt si incearca sa scoti de la el ce-l framanta. Sigur va povesti doleantele si durerile sale (intai poate nu va spune chiar si pe cele mai dureroase). Vorbiti prieteneste, de la egal la egal. In 2-3 asemenea ocazii vei putea afla multe lucruri care-l framanta pe copil.

Copiii de la 8-10 ani in sus au nevoie de un reper (barbat), care ar trebui sa fie tatal, pe care sa-l copieze in mentalitate si comportament. In lipsa tatalui se pare ca tu esti "alesul" lui. happy
Daca-l refuzi sau pierde increderea, copilul s-ar putea sa se ia dupa gastile de cartier, unde va fi prada sigura.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ai mare dreptate

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta fac toti copii. Sunt curiosi

| Lioana a răspuns:

E o curiozitate de copil si probabil nu-i place sa ramana singur. Ai putea sa-i spui tu: "Asteapta-ma aici!" ca sa nu mai vina dupa tine. Eventual da-i ceva revista de citit sau orice care-l ajuta sa nu se plictiseasca pana vii.

| AC4S4 a răspuns:

Cu totii am fost mai mult sau mai putin curiosi, asa sunt copiii. Eu eram curios in sensul ca daca mergeam intr-o casa noua, nu m-ar fi deranjat sa stiu unde e fiecare camera. Insa, nu insistam sa stiu asta. Nu eram curios pana acolo incat sa vreau sa stiu ce tine omul prin sertare, dulapuri.
Curiozitatea copilului descris de tine mi se pare peste masura. Cat e mic, e curios de lucruri de genul asta, cand va creste, va fi atat de curios incat va deveni enervant. Am intalnit persoane care se uita fix in telefonul tau in timp ce tu discuti cu cineva prin mesaje, pun intrebari detaliate ("de ce?", "unde?").
Ce e de facut e sa atragi atentia mamei lui. Cum il lasi, asa va fi.

| alyyyyy2018 a răspuns:

Nu ai specificat daca e copilul tau, colegul tau, vecinul tau mai de aceeasi varsta, etc... pentru a putea sa iti dau in sfat ceea ce poti face. Pentru ca una e sa fie copilul tai si sa il corectezi si alta e sa fie un prieten ce vine pe la tine. Am dedus ca ar fi un prieten/vecin, iar in acest caz consider ca doar trebuie sa fii sincer ce iti place si ce nu. Daca iti place sa vina pe la tine, accepta-l cum e cu multe intrebari si curios. Bineinteles ca in casa ta faci ce vrei tu si ii spui cat stati in casa, cand sa iesiti daca te te dereanjeaza, etc, insa totul cu bun simt. Daca te deranjeaza asa tare, mai bine cauti sa nu va intalniti. Daca e poarta inchisa nu poate sa se uite pe fereastra, daca ii spui ca esti ocupat mai mereu scrii, inveti, ai treaba... va cauta sa exploreze alte locuri.

| unvecin explică (pentru alyyyyy2018):

Copilul vecinilor.

Eu am 30 de ani. happy

Nu vreau să fiu acru cu el... ci să-l ajut frumos cât pot. Are o poveste mai tristă... că părinții lui s-au despărțit, a rămas cu mama lui și acum tatăl vitreg îl înjură mereu și strigă la el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru unvecin):

Bingo, ai mentionat povestea. Are nevoie de un inlocuitor pentru taica-su si probabil se simte si amenintat de debilul ala, ca altfel nu il pot numi dupa cum ai spus. Incearca sa il ajuti cu temele. Trebuie sa isi cistige cumva increderea in sine. Un vecin de-al meu a divortat si ala mic a ramas oficial cu maica-sa. Ca si consecinta a divortului, a amutit o perioada. A avut nevoie de asistenta de specialitate sa isi revina. Si in cazul asta taica-su din ce stiu se poarta frumos cu el, il mai si ia/aduce de la scoala uneori, desi maica-sa e deja cu altul si are un copil mai mic.

| alyyyyy2018 a răspuns (pentru unvecin):

Atunci e simplu. Ii spui doar ce trebuie sa faca. Daca vorbeste prea mult, mai poti glumi cu el sa mai ia o pauza sa nu oboseascahappy. Dar se intelege ca se simte bine in preajma ta si i se pare interesant la tine acasa.

| alyyyyy2018 a răspuns:

Este normal intr-o anumita masura sa fie curios, insa tot ce face depinde si de educatie si de felul lui de a fi.

| unvecin explică (pentru alyyyyy2018):

Situația lui școlară e foarte slabă. În schimb, e hărnicuț.