| LanguageMaster a întrebat:

Este adevărat că elevii/studenții care fac sporturi dure (box sau kickbox) sunt nişte tipi violenți şi duri cu care nu trebuie să te împrieteneşti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Am cunposcut personal un luptator, care este un om painea lui dumnezeu in realitate.
Faptul ca unii se duc la sporturi violente, special sa poata face figuri printre prieteni, sau sa devina violenti, sunt o alta categorie de oameni care au o personalitate inclinata spre violenta.
Dar, sa nu uitam, sunt si persoane pasnice care pot face sporturi violente!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta tine si de intelect. Nu neaparat. Din experienta proprie am observat si ca unii sunt lasi. Un judoka s-a legat de mine intr-un bar (nu stiam ca este sportiv) si am pus mana pe scaunul metalic sa dau in el. Pe mine m-a lasat in pace si s-a legat de altii.

| OldSoul a răspuns:

In principiu da, dar sunt si unele exceptii.

| LanguageMaster explică (pentru OldSoul):

Atunci înseamnă că şi la şcoală şi liceu, dacă este un tip care face vreun sport dur cel mai bine este să-l izolezi aşai?
Că poate este potențial periculos!

| OldSoul a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cei de la scoala/liceu care fac astfel de sporturi in general le fac doar de smecherie si de asta fac ei pe durii, in timp ce sportivi adevarati fac asta de pasiune, de performanta.

| LanguageMaster explică (pentru OldSoul):

Nici nu ar trebui să-i lase înainte de 18 ani să facă astfel de sporturi!

| OldSoul a răspuns (pentru LanguageMaster):

Eu zic ca cel mai bine i-ar pune sa faca ceva teste psihologice sa vada daca sunt persoane agresive, si fara acele teste sa nu se poata inscrie dar tot degeaba la ce coruptie este in Romania...

| Mussette a răspuns:

Eu cunosc colegi, care imi sunt amici si fac astfel de sporturi. Nu sunt violenti sau duri in general, dar la nervi, nu reactioneaza foasrte ok, fiindca au si forta. Altii nu fac sport, dar sunt violenti sau duri. Tine mult de educatie si personalitatea fiecaruia.

| Laura78 a răspuns:

Nu toti. Asta tine de personalitatea fiecarei persoane.

| LanguageMaster explică (pentru Laura78):

Dar eu totuşi aş evita astfel de persoane!

| Laura78 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Astea este alegerea ta. Sincera sa fiu, si eu as face sporturi de acest gen, si nu sunt dura deloc. Cand intalnesti o persoana, chiar si dupa cum vorbeste, mai ales dupa personalitate iti poti da seama cat de dur e.

| doolb4naeco a răspuns (pentru LanguageMaster):

Eu una sunt fata si practic kickbox de un an si. Da, imi place sa ma bat in lupte cu alti adversari, dar sportul asta imi creaza o stare de eliberare in fata problemelor pe care la am in afara ei. Daca ma bat, nu inseamna ca sunt si periculoasa. Pot fi periculoasa in ring dar in afara ei nu ar avea sens.
De cele mai multe ori, sportul pe care il practici nu te defineste ca persoana. Daca ar fi sa o luam asa am putea spune ca de exemplu balerinele sunt niste firi sensibile si rasfatate, fara sa ne gandim ca persoana ce danseaza poate fi una foarte puternica cu experiente grele de viata. Lafel nu putem spune nici despre luptatori ca sunt niste batausi periculosi care sunt gata sa iti dea un pumn fara motiv. Asta e parerea mea!

| Dudu008 a răspuns:

Nu. Eu am un coleg care face kickbox si e cel mai de treaba baiat din clasa. Nu e deloc violent.

| SushiSash a răspuns:

Absolut deloc.
Un sport te face mai "dur" ca sa spun asa, dar nu te transforma intr-o bestie.Ba din contra:iti insufla spiritul onestitatii. Violenta excesiva provine din cauze emotionale adanci, deci as putea spune ca nu e tocmai vina copilului violent ca e violent. Ai grija totusi sa nu te asociezi cu un anturaj dubios.In rest, fii prieten cu toata lumea si nu ezita sa spui o vorba buna. Poate vindeci "batausul", mai stii?

| wsernameinvalid a răspuns:

Man, un lucru îţi spun. Cei mai mulţi tipi violenţi nu ştiu pic de arte marţialewinking

| VladMaximilian a răspuns:

Nu toti.