| anonim_4396 a întrebat:

Familia mea nu este perfecta. Mama urla si plange din senin, spunand ca este posedata, nu face nimic in casa. Tata este paznic. Sunt foarte constient ca altii o duc mult mai rau. Au parinti care se insala, se bat, se imbata. Multumesc pentru ceea ce am. Dar am o problema. Ma frustreaza uneori cand altii se plang(desi si eu o fac, chiar mult). Am o prietena al carei tata este foarte bogat, mama ei se ingrijeste de ei etc. Ea se plange mereu ca tatal ei nu este prezent in familie, ca nu este acasa. Ea are vise mari, vile, afaceri si se ingrijoareaza ca poate nu reuseste. Sincer, desi inteleg ca fiecare are o alta viata si e greu pentru toti, ma simt uneori foarte frustrat ca cineva sa plange in situatia asta. Pentru mine tot ce imi doresc de la viata e sa am o casa in care intru cu bucurie si o familie fericita. Restul mi s-a dovedit in timp ca nu conteaza. Ce pareri si sfaturi aveti? Nu e o intrebari ci mai mult un topic de discutie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MadRaven a răspuns:

Indiferent de problemele celor din jur, chiar dacă obiectiv putem aprecia că o duce cineva mai prost, de cele mai multe ori tot problemele noastre rămân mai puternice pentru că le simțim zi de zi și ne macină poate ani de zile. Eu mă plângeam la un moment dat unei prietene că deși părinții mei mi-au oferit material suficiente lucruri pentru un trai bun, dpdv emoțional au fost 0 și aș fi preferat să fim săraci dar fericiți. Apoi prietena respectiva mi-a spus "știi, eu aș fi preferat să mă rănească doar psihic și să nu mă mai rănească fizic" și cam atunci am realizat că fiecare avem ofurile și problemele noastre pe care le consideram absolute pentru ca le purtam în spate zilnic, și e mult mai greu sa percepem cu aceeași intensitate bagajul altora.
Vreau sa îți spun doar ca părinții probabil ca nu vrei reuși să-i schimbi, tot ce poți schimba e cum reacționezi tu la comportamentul lor. Eu am învățat sa îmi accept părinții asa cum sunt nu pentru ca as fi de acord cu ei, ci pentru ca am realizat ca ma doare pe mine mai mult comportamentul meu decât pe ei. Și aveam de ales între a fi supărată zi de zi de vorbele lor sau a le ignora fără sa le pun la suflet și asa îmi fac un bine mie în primul rand.
Oricum, nu pretind ca as ști prin ce treci sau ca as fi în măsura sa îți dau sfaturi, dar din poziția cuiva care a avut la rândul sau probleme cu părinții, asta e cea mai bună soluție pe care am putut eu sa o găsesc. Dacă vrei niște filme foarte bune pe tema asta sau ai nevoie vreodată de cineva căruia să-i spui oful, sunt întotdeauna disponibila în privat. Din păcate doar cu atât te pot ajuta, dar îți urez numai bine! happy

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Un raspuns foarte frumos, multumesc!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia merge pe interes vila firma bani. Tu trebuie sa fi mana in mana cu ea in caz ca nu merge visul ei si ramai muncitor pe bani putini te poate lasa oricand. Femeile atrag imediat alti barbati in schimb noi avem dificultati sa prindem femeile. Gandeste rece si nu pune suflet cu aia fi si tu pe interes bani afacere etc si daca nu tine ramas bun. Masina buna si salariu de +1000€ atrag femeile macar sex sa faci cu ele in caz ca nu ai partenera

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Pentru mine tot ce imi doresc de la viata e sa am o casa in care intru cu bucurie si o familie fericita."
Poate ca ti-ai dorit asta in copilarie, imi pare rau ca nu ai avut parte. Dar ca adult nu prea mai intri cu bucurie in casa, intri cu oboseala. Schimbi doua vorbe cu familia (fata de care simti, intr-adevar, simpatie), apoi vezi multe lucruri de facut, iti aduci aminte si de altele, te culci si te trezesti "impuscat", sa faci lucruri urgente. Nu prea vezi armonia ca adult, poti doar sa faci toate lucrurile de la bine in sus, sa elimini raul. Dar relaxat si multumit nu prea poti fi, decat pentru putin timp, cand inchei etape importante; mereu urmeaza altele. Doar batranii mai stationeaza in ceea ce au, si devine trist, ca se pierd pe ei, de la un an la altul. Ar vrea sa mai aiba putere sa evolueze, sau macar sa faca lucruri utile, nu doar sa-si taraie testiculele lasate spre piata si magazine, cat sa-si asigure mancarea pentru ei.
Oamenii care se plang, n-au treaba. Evita-i.
Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, nu stiu ce varsta ai. Trebuie sa te muti de la ai tai, ca sa traiesti cum vrei tu. Asta e posibil abia dupa ce termini liceul. Daca vrei studii superioare, va fi mai greu, ca e vorba de niste ani in care nu vei castiga nimic, iar parintii vor fi sprijinul principal.
Concentreaza-te pe viitor, ca nu ai sa locuiesti toata viata cu ai tai, chiar daca ti-ai dori asta.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am 16 ani. "nu ai sa locuiesti toata viata cu ai tai, chiar faca ti-ai dori asta" - nu imi doresc deloc. Voi pleca cum apuc. Merci de sfaturi. Stiu ca viata nu e asa roz si ca si ce imi doresc eu e greu de obtinut, dar macar am un scop si nu umblu debusolat nestiind ce vreau. In timp probabil voi realiza cat este sau nu de posibil asa ceva.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Frumoasa gandire si e bine ca nu doresti sa te inconjori de oameni de mentalitate si energie joasa.
Ai ce putin 18 ani impliniti? Fiindca daca da, esti adult, si iti poti lua viata in propriile maine. Poti deveni independent.
Nu stii cum? Urmareste oportunitati de joburi in care poti avansa, fie la tine in localitate, fie in alt judet sau, de ce nu, daca ai suficient curaj, sa aspiri la a merge in strainatate dar mai intai ar fi bine sa ai o experienta cel putin de servici aici in Romania si bani pusi deoparte.
Fie ca e vorba sa te muti pe cont propriu si in Romania, tot ai nevoie de bani deoparte. Chiriile si cheltuielile iti vin neincetat, si alte situatii pot aparea care sa necesita cheltuiala de bani.
Independenta are responsabilitati si uneori greutati, dar daca alegi sa inveti din probleme si situatii, vei excela si iti vei face viata frumoasa.
Merita sa traiesti viata cum iti doresti tu, meriti sa iti fie bine si sa ai alaturi persoane care sunt calitative si potrivite pentru tine.
Daca nu ai 18 ani inca, incearca sa ramai calma si sa iti stabilesti pasii pe care vrei sa ii urmezi dupa ce implinesti 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Merci mult, am 16 ani dar apreciez mult ce mi-ati spus. Toate cele bune!

| laSoledad a răspuns:

Exact. Tu munceste pentru ceea ce-ti doresti, fa tot ce poti incat sa-ti urmezi obiectivele, iar tot ce e in stanga si-n dreapta ta e mai putin relevant.

| Bruno92 a răspuns:

Scuze ca, iti spun.dar maicata urmeaza vreun tratament? Sper ca nu am ofensat cu ceva, dar nu stiu cred ca are probleme.nu as vrea sa dau diagnostic ca, nu sunt acreditat dar maicata nu e deloc ok. Ce are ea poate evolua catre psihoza si in final schizofrenie. Eu daca as vedea o pe maica-mea asa i-as recomanda sa viziteze urgent un specialist. De multe ori duc spre sinucidere aceste ganduri. Nu uita un lucru ca o fi rea ca, o fi cum o fi e maicata si trebuie sa ai grija de ea, e datoria ta happy
Nu e vina ei ca e asa, asa se manifesta aceste afectiuni. sper sa ii de a Dumnezeu mukta sanatate mamei tale si tie la fel ca e greu sa traiesti intr-un mediu ca acesta.
Problemele din copilarie te vor marca mai tarziu, cand nici nu te astepti.

| anonim_4396 explică (pentru Bruno92):

A fost de cateva ori la psiholog si nu i-au zis nimic. Nu vrea sa se mai duca. Eu insisit sa o duca la doctor ca asa ceva nu e normal. dar omul trebuie sa si vrea ajutor ca sa-i dai. Cat despre avut grija, da, uneori ii pun si masa happy

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tine de psihologie ce are ea, ci de psihiatrie. Si trebuie urgent sa urmeze tratament antipsihotic altfel boala se va agrava si se va simti si mai rau. Ea nu constientizeaza dar tu da, asa ca spre binele ei mergi cu ea la un specjalist acredidat. psihologii nu sunt doctori.

| Clytia a răspuns:

Ne trăind problemele și greutățile altora, de multe ori avem tendința să credem că problemele noastre sunt cele mai grave. Prietena ta nu cred că o face intenționat sau cel puțin nu-și dă seama că pe tine poate te enervează faptul că se plânge în fața ta. Absența unei figuri paterne poate afecta comportamentul unei femei și deciziile acesteia. Și de asta în multe cazuri, aceasta va cauta iubirea și mai ales protecția într-un partener mult mai în vârstă. Deci dacă stai să analizezi puțin, nici la ea nu-i ușor.
Cât despre țelurile tale, sunt sigură că prin muncă, ambiție și determinare vei reuși să le atingi. Multă baftă!

| ViruseZ a răspuns:

Viața e scurta. Stiu multe persoane ce au umblat sa stranga avere, si au murit in sărăcie ( din cauza zgarceniei )

P.S Mai bine îți trăiești viața.

| Steve9999 a răspuns:

Viata e scurta frate, cum ti-o faci asa vei trăi si bucura te de ea. Multa bafta in continuare!