| stefangs a întrebat:

FUNDAA! Cine stie ce este pentru mine verisoara sotiei varului meu? laughing) suna complicat dar chiar vreau sa stiu

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu iti este ruda.

| foxsilver a răspuns:

Orice persoana care se casatoreste cu cineva din rudele tale, si implicit rudele persoanei respective, capata acelasi grad si denumire, dar "prin alianţă".
In cazul de fata, "verisoara prin alianta".
Daca ar fi fost nepoata, ar purta denumirea de "nepoata prin alianta", s.a.m.d.

| mihai69 a răspuns:

Prin Ardeal, „înrudirea" asta prin alianță poartă denumirea de „șogor".

| Melcul a răspuns:

Nu are nici un grad de rudenie cu tine.

| Neaga_Mary_1999 a răspuns:

Cumnata CRED