| LaLalaaa a întrebat:

*FUNDITSSA! Am si eu o intrebare...cum sa o conving pe mama sa se lase de fumat? acum cativa ani fuma si tata dar sau lasat impreuna apoi mama iar a inceput! nu fumeaza decat daca vine cineva la ea sau daca vb la tel...si nu stiu ce sa fac nici tata nu o mai suporta! mai este si 10lei paketul! x( va rog s ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Pff... crede-ma ca nu rezolva cu nimic daca ii explici ca poate muri, ca ii afecteaza sanatatea, ca mai sunt si scumpe. e dependenta.Si eu cunosc asemenea cazuri, iar solutia cea mai buna a fost tigara electronica happy

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este greu, pentru ca fumatul este si tabiet, si dependenta.
Pentru tabiet trebuie sa inlocuiasca obiceiul de a fuma cu alt lucru comun, ce iti vine sa faci automat - ca si spartul semintelor de care pomeneste eushinimicmaimult.
Pentru dependenta trebuie sa inlocuiasca sursa de nicotina cu una mai putin daunatoare ca plasturii sau altele.
Tigarile electronice au avantajul ca satisfac si tabietul si dependenta, dar si dezavantajul ca incetinesc lepadarea de obiceiul fumatului.

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Sau ai putea sa-i bagi tigarile-n sos iute!

| Alin-Dragos a răspuns:

Deci. spune-i tu ca te deranjeaza faptul ca fumeaza. pentru un parinte, cand copilul ii spune ceva de genu asta. chiar e foarte deranjant si ai sanse mari sa se lase... spune-i ca datorita fumului te imbolnavesti si tu. o sa vezi ca o sa ai rezultate succes:*

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Laso sa face ce vrea ca e majora si sunt plamanii sai.sa sti ca nu o sa se lase doar pentru ca ii spui tu asa ca nu te mai chinui.

| andradat a răspuns:

Cand vine cineva la ea, anuntati-l pe acel cineva ca in casa nu se mai fumeaza si sa se abtina pentru cat sta acolo. Si problema e daca mama ta vrea sa se lase, si ma indoiesc. Ca daca vroia, si sa zicem prin absurd nu putea trai fara tigari. Lua pastile isi punea prostiile alea de plasturi pe mana, ca mie mi-a mers cu aia.

| Corina1325 a răspuns:

Ii poti spune mamei tale motivele pentru acre ar trebui sa se lase de fumat:nu ii face bine la plamani, moare imi repede etc. Apoi ii poti arata si niste poze ingrozitoare despre fumat...La mine a functionat, avand aceeasi problema dar cu tata(doar ca tata nu isi cumpara el tigari...lua cate una cand venea cineva la noi )

| ..::EuShiNimikMaiMult::.. a răspuns:

Mama si cu tata sau lasat de fumat cu bomboane mentolate, seminte si nicorete.Stiu ca ii amuzat dar a mers!

| enikozita a răspuns:

Poţi să-i spui tu ce vrei, că nu rezolvi nimic.De ea depinde totul. Poate pentru ea aşa este bine, aşa crede ea că este bine...