| RoxYuuKikyo a întrebat:

Am si eu o intrebare: Cum o pot face pe mama sa se lase de fumat?
Este exasperant! Nu mai suport fumul de tigara mai ales cand mergem cu masina. Va rog ajutati-ma! Odata mi-a venit rau in masina de la fum! Mama a promis ca nu va mai fuma in masina dar iar a inceput!
Funda plus vot! Plss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fa-i cadou o tigare electronica si roag-o ca, macar in masina, s-o foloseasca --- nu scoate fum!

| Libelle a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci.Am ceva timp de cand ma lupt cu mama si am ajuns sa inteleg ca asa se regaseste ea, isi mai uita de griji, stress si nervi cat de cat.Chiar daca se duc milioane aiurea, cum zice cineva pe aici, fara vointa nu faci nimic.

| xCatastrophe a răspuns:

Nimeni nu e prost, sa nu isi dea seama ca fumatul face rau. Dar e dificil sa spun ca nu pot. Fumatul dăunează grav sănătăţii tale şi a celor din jur! Aha... Dar de ce nu te laşi?
De multe ori am încercat să le explic unchilor mei că nu e bine să fumeze. Inutil. Ştiu deja şi ei acest lucru. Le-am înşirat diverse motive : sănătatea, fumul, gestul, mirosul urât, banii, dar tot degeaba. I-am ameninţat că o să mă apuc eu însămi, dar tot fără niciun rezultat...Mama mea care le este sora cea mica a vazut o reclama la Nicorette si lea cumparat un pachet incet ncet unul din ei[cel mai mare ioan] a frenuntat. si-a revenit la greutatea normala si ia crescut parul. Daca nu vor ameninta`i ca te apuci tu sau vorbestele de bani poate la tine tine.winking

| Mircea1997 a răspuns:

Poti incepe prin ai sugera mamei tale sa fumeze tigari cu aburi. Iar daca asta nu merge poti incerca sa-i arunci la gunoi pachetele de tigari ale mamei tale. Deasemenea prezintai o lista intreaga de boli ce pot fi cauzate din cauza fumatului.

| Ax a răspuns:

Cumpara-i cadou o tigare electrica. scoate fum dar nu miroase. cel mai mare pret de tigare electrica este de 200 lei si cel mai mic e de 40 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca ti la ea si ca o vrei cat mai mult langa tine sanatoasa.
Cu siguranta stie efectele care le are tigarile asupra ei dar este prea greu pentru ea sa se lase.
Iti sugerez sa vorbesti cu ea si sa o intrebi daca ar vrea sa se lase iar daca va dori acest lucru o poti ajuta luandu-i tigarile pentru a nu-i fi la indemana si sa petreceti cat mai mult timp impreuna, poate asa mai uita de nevoia de a fuma.

Totusi n-ar fi rau sa mergi cu ea la medic sa ii controleze plamanii si totodata sa-i insire efectele nocive.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are si putina bunavointa,tigara electronica este solutia. Face si o buna economie financiara, daca vrei, contacteaza-ma prin mesaj.Numai bine.

| xSunriseX a răspuns:

Nu prea poti sa faci nimiclaughing si eu am incercat cu mama si nu a mers. spune`i pur si simplu ca nu mai suporti fumul de tigare.sau sa nu mai fumeze de fata cu tine. sper ca te-am ajutat

| Andrei63673 a răspuns:

Zi mamei ta mama nu mai fuma ca isi face rau si poate murii in orcie clipa

| MeAndMe1000 a răspuns:

Eu l-am facut pe tata sa inceteze cu fumatul astfel:
-i-am luat pachetul de tigari in timp ce dormea
-am luat un parful foarte amar la gust
-am dat tigarile cu acel parfum
-am pus pachetul inapoi de unde l-am luat
La mine a functionat! Dupa ce a luat tigara in gura si a tras, gustul i-a venit de hac.De atunci tata nu mai fumeaza si nu vrea sa mai auda de tigari.

| Yabrin a răspuns:

Ambitia. Daca n-are ambitie nu se va lasa niciodata de fumat. Asa am patit si eu cu ai mei. ùdar in cele din urma s-au lasat.

| Razzzna10 a răspuns:

Pai incearca sa-i explici ca nu e bine sa fumeze ca isi distruge sanatatea, iar mai tarziu o sa se vada nevoita sa mearga pe la diversi doctori sa faca tratamente pentru ca plamanii sa nu cedeze... daca nu intelege si vrea sa fumeze in continuare, spune-i sa fumeze mai rar ...si o faci sa se lase de fumat cumparandu-i o tigara electronicathinking si ascunde-i pachetele de tigari cat timp e cu tinelaughing. funda