| citacitazapacita a întrebat:

Hei ajutor am nevoie de sfaturi urgent. Am o relatie de 7 luni cu un baiat si ne intelegem bine nu am sa spun ca nu. Ne mai certam dar nu stam mai mult de 10 min suparat unul pe celalat. Problema e ca de cand e cu mine s-a lasat de carte iar parinti lui vor sa invete si ne-a zis ca daca nu se tine si de scoala si de mine. O sa il faca sa nu mai vina la mine sa nu ne mai vedem. I-am spus ca daca nu invata o sa ne desparta si nu cred ca asta vrea. Mi-a promis ca se pune pe carte. Dar in schimb a inceput sa chiuleasca. ce sa fac? ii spun sa luom o pauza pana la vacanta. Sau ii las pe parinti nostri sa ne desparta.

Răspuns Câştigător
| kandaraki a răspuns:

Pai uite ca exemplu si eu asa am fost, ce-i drept la masterat, am cunoscut iubita si credeam ca gata, nu mai invat, doar cu ea, insa ea a facut un lucru inteligent - a fost un semi mic santaj emotional, primesc pupici in caz ca am note bune, ies cu ea daca tot ok si tot asa, trebuie sa stii cum sa il faci pe baiat sa il interesezi si sa te tii de el, ca el sa se tina si de tine dar si de universitate, esti femeie - ai instinct, succes

8 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Si daca, in cazul in care va despartiti, va fi atat de trist incat nu va invata deloc mai bine? Daca tot e asa de indragostit de tine, i-ai putea spune ca, daca ia o nota proasta nu te mai vezi cu el trei zile, daca ia 2 note rele se amendeaza 6 zile si tot asa, iar daca incearca sa te minta atunci va fi urat de tot. Si vezi cum merge...

| alinusca135241 a răspuns:

Ma-i bine te departi ca sa vezi daca acesta a fost motivul lipselolor si scaderii lui la invatatura.Sii cum se spunde dac-i vrei binele lasa-l liber.

| citacitazapacita explică (pentru alinusca135241):

Da dar asta il va rani si pe el si pe mine. Oricum nu de mine e vorba. Dar nu vreai sa ii fac rau in nici un fel pentru ca uneori imi arata ca ma iubeste cu adevarat si nu ma refer prin lucruri materiale. Cum ii zic fara sa il ranesc?

| citacitazapacita explică (pentru alinusca135241):

Dar cum sa fac asta fara sa il ranesc?
Tin la el si ultimul lucri pe care as vrea sa il fac ar fi sa il ranesc.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru citacitazapacita):

Ii poti spune ca este spre binele lui. Pana la urma a face el o scoala, nu este in interesul tau, ci al lui. Iar cum el nu vrea sa o faca altfel, nici tu nu iti doresti sa cada vina asupra ta, pentru ca el nu mai vrea sa invete. Ii poti da un ultimatum, ori se apuca de invatat si ramaneti impreuna, ori luati o pauza pana cand isi va rezolva situatia.

| alinusca135241 a răspuns:

Ca sa nu-l ranesti spune-i ca doresti o pauza fiindca invatatul e la fel de important sau spune-i sa se gindeasca la tine ca-ci tu doresti ca el sa invete caci chiar nu e frumos ca asa o relatie sa se strice fal sa inteleaga ca dragostea voastra e frumoasa dar trebuie ca el sa-si dea seama de greselile lui.....Ca ar trebui sa se gindeasca si la altceva...

| crissuletzu a răspuns:

Fa-l sa inteleaga ca la un moment dat o sa va plictisiti unul de altul ca nu o sa aveti despre ce discuta. Nu o sa fie de ajuns doar sa va spuneti ca va iubiti. O sa vrei sa vorbesti cu el mai mult decat de fotbal sau vreme, lucruri la care se pricepe toata lumea.

| citacitazapacita explică (pentru crissuletzu):

Uraste Fotbalul mai mult ca orice alt ceva iar stirile nici vorba si pana acum nu am rams niciodata fara ce sa vorbim.