| deutza816 a întrebat:

Am multe probleme si vreau sa le discut cu parintii mei dar sunt foarte exigenti si mi-e frica sa nu ma pricopsesc cu o pedeapsa. Cum imi dau seama ca e momentul potrivit sa vorbesc cu ei! Funda happy

Răspuns Câştigător
| llljk a răspuns:

Sunt exigenţi fiindcă te iubeste şi vrea tot ce-i mai bun pentru tine. Nu ar trebui să ai retineri vorbeşte cu iei deshis problemele pe care le ai, fiindcă nimeni nu va putea să te sfătuiască mai bine decît părinţi.

Te sfătuiesc să fi deschisă în special cu mama ta, aşa e normal dacă eşti fată, sunt probleme sexuale sau în relatie cu cei din jur care doar mama te va sfătui cel mai corect. Nu îţi fie frică!

TAKE CARE!

4 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Tot ceea ce pot spune este ca ii bine sa ai parinti exigenti, dar sa nu fie exagerati.Ce ma deranjeaza cel mai mult ca fetele nu pot discuta nici macar cu mamele despre problemele lor din cauza tampeniei sa zic asa a unor parinti.
Zic asa...sa o prinzi pe mama ta singura si sa ii spui:mama putem macar o data sa avem o discutie ca intre fete,poate vrei sa afli mai multe despre viata mea", ceva de genul.Em mi-aduc aminte ca ai mei nu nu erau asa de exigenti dar nici "neexigenti" si ma facusem oaia negra in casa, peri albi le-am scos pana s-au potolit(nu am facut ceva neimaginabil sau exagerat).Ma rog...
Partea proasta este ca, cu parintii exigenti nu o sa stii niciodata cum ii prinzi ca tot li se pare iesit din comun, crezandu-se inca pe vremea aceea inapoiata a lor.

| SimonaQs a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine...Consulta un psiholog el te va ajuta si va discuta atat cu tine cat si cu parintii tai. Psihologul are o scoala care nu e facuta pe aici pe acolo e specializat in probleme din astea si sigur te va ajuta enorm...

Baftaa!

| LittleLuciane a răspuns:

Poti vb cu mama ta ea te va intelege! cand vine la tine in camera sau oriunde dar sa fiti voi doua ii spui :mama vreau sa iti zic ceva.....si nu stiu ce sa fac ma poti ajuta? si ea cu siguranta te va ajutawinking eu asa rezolv problema mearga mai intai la mama si ea ma ajuta si ma sfatuieste chiar daca inainte ma certam mereu cu ea

| ionut234bos a răspuns:

Poti sa-ti dati seama atunci cand e momentul potrivit doar cand ii vezi cand se inteleg bine cu tine si cu ceilalti din jur si apropo daca o sa vrei ceva cerele frumos nu tipa la ei pentru ca ei de asta sunt asa nu au afectiune din partea ta... sper ca te-am ajutat funda