| RedTMS a întrebat:

As vrea sa va povestesc ceva! Am o situatie dificila in care m-am gandit sa fug de acasa deoarece m-am certat cu sora mea iar parintii nu mai vorbesc cu mine! Mi-e frica ca daca fug de acasa o sa imi para foarte rau! M-am gandit sa fug pe ascuns la matusa mea. Problema este ca familiile noastre sunt foarte apropiate si merg destul de des sa imi vizitez matusa. Ma gandeam sa fug pe ascuns fara sa stie nimeni si sa stau la matusa mea iar cand vin parintii mei sa stau intr-o camera in care nu prea intra nimeni. Am o alta varianta la care m-am gandit si aceea e de a sta un timp de la matusa mea iar apoi sa iau avionul si sa ma duc in Anglia la alt unchi si matusa! Nu sunt sigur delic deoarece uneori sunt suparat iar alte ori ma gandesc la dragostea lor si a mea fata de ei! Nu as vrea sa ii parasecs dar nu prea stiu... Oare ce sa fac? M-am gandit ca ar fi o optiune si aceea este sa plec din a 8-a (sunt in a 7-a in prezent) in Anglia pentru studii deoarece iubesc engleza! De asemenea mi-e frica deoarece tin la ei si ei tin la mine si intr-un fel nu as vrea sa plec dar ceva ma trage! Va rog sa ma ajutati! Sunt foarte confuz! Va rogg!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Certurile sunt frecvente intr-o familie si trebuie sa le iei ca atare, sa-ti asumi greseala atunci cand esti vinovat, sa-ti asculti parintii cand au dreptate si sa fi ascultator fata de familie, caci cu ei vei reusi in viata. Ce rezolvi daca fugi? Nimic. Mai mult rau iti vei face, nu vor mai avea niciodata incredere in tine daca vei face prostia asta. Si nu este atat de simplu sa iesi din tara pentru a merge la rudele apropiate. La aeroport iti va trebui procura semnata de catre parinti ca sa poti merge in strainatate! Nu este atat de simplu precum ai crede. Stai pe coada acasa si rezolvati-va problemele cu toti 4, daca tu ai gresit fata de sora ta, cereti iertare, doar astfel vei ameliora problemele din casa.
Este o cearta banala, daca parintii tai ar fi aplicat un tratament umilitor sau violenta domestica (bataia, injurii) atunci puteai sa contactezi Protectia Copilului pentru a intra intr-un mediu iubitor al altei familii adoptive, desi nu cred ca parintii fac acest lucru, deci nu este cazul tau. Fi tu mai cuminte, ascultator, spuneti parerea atunci cand stii ca ai dreptate, cand nu, mai bine te retragi, fara sa iti bagi incapatanarea in fata lor, ca altfel vei regreta, vei suferi iar si fi ambitios cu viata pe care ti-o ofera.
In Anglia poti ajunge dupa terminarea liceului, poti opta pentru o facultate acolo, daca tot vrei sa iei calea strainatatii, pana atunci ascultati familia, caci ei sunt aerul tau si cu ei poti razbii in viata. Fara o familie esti un NIMIC in viata! Cati copii orfani isi doresc o familie si nu o pot avea si tu dai cu piciorul in ea. A fugi de acasa esti expus multor pericole! Ai mare grija ce faci! Gandeste de 1000+ ori pana nu-i prea tarziu!

Fruntea sus!

| RedTMS explică (pentru MihaelaDart):

Ms mult frate! Mai ales pentru commul tau!

9 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Posibil ca ai niste probleme tipice adolescentei care e chimie si e vorba de hormoni. Oricum judecata dreapta presupune o balanta in care cine se implica ar trebui sa aiba ce pune in amandoua talerele ca sa nu fie impartial ori aici ai vorbit numai tu. De regula un mediator trebuie sa se adreseze cu sfaturi ambelor parti iar una e lipsa. Nu strica sa citesti ceva si sa incerci sa te porti mai rational, adica sa fii mai mascul. Nu e f greu ca la orice trebuie sa reactionezi sa stai intai o sec sa te gandesti ce e mai bine.
http://www.ro-psiholog.ro/......motionala/

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu fugii!
Asculta-ma pe mine, ca am fugit de acasa in clasa a 8-a pentru ca aveam gargauni la cap.
Nu poti sa zbori cu avionul decat insotit de un adult sau de o stewardessa care are acordul parintilor tai,iar daca te duci la matusa ta o sa se afle ce ai facut.Un adult n-ar fi de acord sa ascunda un adolescent fugar.
Mai bine vorbeste cu parintii tai,chiar daca,poate, ti se pare greu, ei o sa te ajute.
Sunt niste riscuri fiarte mari daca pleci de nebun, dar sa stii ca toata chestia cu "fugitul de acasa" o sa-ti treaca, e doar o etapa mica din adolescenta.
Ai grija de tine si sa nu faci vreo prostie pe care sa o regreti dupa big grin

| frum a răspuns:

Stai pe fundul tau acasa. Cine crezi ca te tine ascuns? Te uiti prea mult la filme. Asculta bine, prin viata o sa treci prin muuuuuulteee si muult mai mari necazuri. Daca de la varsta asta faci asa, la 20 ce faci, te sinucizi? Toti copiii au probleme cu parintii dar fiecare tine pentru el tot.esti baiat, nu? Atunci fi barbat si nu fugi nicaieri. Ca o sa iti iei probabil o mama de bataie in 1 ora dupa ce o sa faci asta si o sa fi facut de ras in toata familia si o sa duci povara toata viata. In loc sa te gandesti la porcarii stai naibii si pune mana pe o carte, impatura o haina, nu mai gi rasfatat, si o sa vezi ca o sa vorbeasca cu tine dupa.

| Alex_Constantin_1993 a răspuns:

Prietene, pentru a părăsit tara pe barba ta trebuie sa ai 18 ani, la varsta ta Îți trebuie un act ca părinții tai sunt de acord sa poți sa pleci de capul tău în alta tara, așa ca, ramai acasă și nu îi mai baga în seamă un timp sa vezi ca tot ei o sa vor sa vorbească cu tine

| Iiiuliiia a răspuns:

Ideea e ca la clasa a 7-a e o vârstă foarte fragedă, tu presupunând că ai 13-14 ani, esti în pubertate iar hormonii își fac de cap cu toate reacțiile si bineînțeles, că un copil/adolescent e normal să fii indecis, contrariat sau să ai o imaginație mai bogată.
Cred că ar trebui să vorbești cu părinții tăi și să le spui ofurile cu calm si răbdare.
Dar, dacă tot te hotărăști să fugi de acasă să-mi spui si mie cam cat sunt biletele, poate mă cert si eu cu ai mei, pentru orice eventualitate. laughing

| SuperEu12 a răspuns:

Cum te cheama adevarat

| Susanu_Mădălina_1996 a răspuns:

Certurile dintre părinți şi copii sunt destul de frecvente şi uneori greu de depășit. Tu eşti la o vârsta la care începi să îți faci planuri de viitor şi în care ai impresia că eşti singur împortiva tuturor. Cu toții trecem la un moment dat prin asta. Adevărul este că, oricât de grea ar fi viața şi oricâte certuri există între voi, legăturile dintre membii unei familii sunt mai puternice decât orice. Încearcă să te pui şi în locul lor şi vezi cum ai fi reacționat. Nu se merită să renunți la familia ta pentru o simplă ceartă. Discutați şi încercați să vă rezolvați împreună problemele.