| kindervis a întrebat:

am 17 ani si sunt intr-o situatie foarte dificila! problema, noul meu tata si mama.acum ceva timp mama m-a lasat la bunica din partea tatalui, ea plecand pe ascuns cu alt barbat in spania parasindul pe tatal meu, cand a plecat aveam varsta de 12 ani. dupa ceva timp a hotarat sa ma mute la bunica din partea ei deoarece asa a zis ea ca e mai bine, nu a fost nimic am fost de acord etc, intr-ul final sa hotarat sa imi spuna cu cine a plecat, acum 2 ani cand sa hotarat sa vina acasa a venit deoareca era gravida in 3 luni, nu am avut ce sa mai zic.sa hotarat sa ma mute la noul meu tata, am fost de acord deoarece am zis ca e mama mea, acum 1 am tatal meu a murit si a fost ceva soc pentru mine, iar ei in loc sa ma intareasca imi spunea ca si ce daca nu e mare paguba, va dati seama cum m-am simtit eu, asa, acum nu ma mai inteleg deloc cu ei se ia de mine din orice, imi zice sa ma duc dupa tatal meu fel si fel de jicniri la care nici nu va ganditi, am vrus sa stau la o matusa dar m-a dus la politi ca am plecat de acasa, ar face orice sa imi faca rau nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc sa plec acasa, va rog ajutati-ma cu niste faturi! va multunmesc. funda

Răspuns Câştigător
| miky06 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine dar mai ai rabdare un an si fa-ti viata ta pleaca de la mama ta si te poti angaja dar ai grija nu te refugia in lucruri rele adica droguri sau alte prosti si ai grija cu baieti sa nu isi bata joc nimeni de tine. Chiar imi pare rau pentru tine ai grija de tine si ai incredere in Dumnezeu ca El o sa fie alaturi de tine iti urez numai bine si multa putere sa treci peste perioada asta si o sa-ti fie bine te pup dulce si mult succes in viata

| kindervis explică (pentru miky06):

A trecut ceva timp si situatia e cam aceeasi, singur lucru care s-a schimbat e ca sunt majorsad

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Vai si amar de tine,copile! Cu o asa mama,iresponsabila,e de inteles cat de greu iti este. Acum, mama ta, banuiesc ca are capul numai la barbatul cel nou si pentru viitorul ei copil.Eu zic ca nu vei obtine mare lucru daca apelezi la Politie sau la Protectia copilului, pentru ca mama ta este insarcinata, totusi incearca. Daca nu vei obtine ceva.incearca sa rezisti pana la 18 ani, cand vei deveni major.M-a impresionat mult povestea ta, dar din pacate nu am cum sa te ajut.

| ELLSSA a răspuns:

Copil drag, mai rabda un an pana faci 18 ani.Ai mare grija de tine!

| kindervis explică (pentru ELLSSA):

A trecut ceva timp si situatia
e cam aceeasi, singur lucru care s-a schimbat e ca sunt majorsad

| BOOBZen a răspuns:

Aoleu, mama ta e groaznica(fara suparare)dar cum sa-l paraseasca pe tatal tau...ei acum il iubeste pe tipul si o sa iubeasca mult copilul ala, daca nu la iubit pe taicatu, ceva imi spune ca are ceva legatura si cu tine, te-a facut cu el si nu il mai iubeste, nu stiu ce sa faci, e foarte complicat si nu cred ca Politia te poate ajuta

| Anaeli a răspuns:

In primul rand straduieste-te sa iei bacul, si dupa ce faci 18 ani te poti angaja. Stai cu chirie chiar si intr-un camin studentesc, iar daca iti ajung banii poti face si o facultate. In situatia ta nu ai prea multe alternative. Si nu in ultimul rand: ai grija cum iti alegi prietenii. Multe persoane te pot vedea vulnerabil datorita situatiei familiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 ani. poti face un curs de vanzatoare, sa te angajezi.sa castigi bani, sa poti supravietui.continuati scoala, si pe ei baga-i in p...a mamei lor de jigodii, nenorocite.mata aia dupa ce ca e curva mai e proata de te-a lasat de izbeliste pentru un f...u.va plati la timpul ei.dar tu fii tare si ajutate singura nu-ti plange de mila.fii puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 ani multi inainte, mai am 2 luni si ajung si eu acolo. Poate ca sunt mai mic si nu sunt in masura de ati da sfaturi dar incerc sa te ajut orcum.Incearca sa fi stapan pe tine de fiecare data si nu lasa alta persoana sa iti spuna ce e bine si ce nu decat daca sti ca are dreptate si iti spune cu dragoste si intelegere.Am trecut o perioada printr-o situatie asemanatoare, iar eu m-am batut cu pumnul in piept pana am obtinut ce am vrut.Acum pot spune ca a meritat chiar daca mama mea a avut destule nemultumiri, asta e si eu am avut iar ea nu ma intelegea.Numai bine...