| BeInnocent a întrebat:

Hei.

Va rog, ajutati-ma..Am probleme mari in familie.

Tatal meu a fost mereu mai sever,mai dur cu mine,insa in unele momente era cel mai dulce tatic. Nu ma plang,nu mi-a lipsit niciodata nimic, si am fost mereu multumita de ceea ce am.
Mereu am iubit-o mai mult pe mama,ea e cea mai deosebita persoana si mereu m-a ajutat,tata,insa este altfel in ultimul timp. Tipa la mine,la mama,la sora mea ( am doua,una bebe ). Ne zice ca daca vrem bani sa mergem la munca,in special eu,sa nu mai stau toata ziua la internet.(mama nu munceste,nu a facut facultate pentru ca nu a lasat-o tata )
Ieri am vorbit cu mama si mi-a zis ca ea si tata nu mai au nici o treaba,ca el si-a gasit pe altcineva si stau impreuna doar de forma. Mi-e greu sa tin in mine toate astea. Mama vrea sa plece in strainatate, dar eu nu as putea sa stau fara ea. Mi-e greu, sunt doar un copil. Puteti sa ma ajutati cu ceva?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu cred ca de noi depinde, vorbeste cu mama ta, explica-i ca nu te vezi singurica cautandu-si de grija, depinde si ce varsta ai, copiii au nevoie de ambii parinti, dar daca duce la extreme relatia lor, mama e cea care are grija de puiutii ei.cel putin asa vad eu, mama fiind.iar daca vrea sa plece in strainatate, bebele cu cine ramane? poate are grija bunica voastra..tot ce trebuie sa faci, e sa vorbesti cu mami tau si fa-o sa inteleaga ca locul ei e langa voi...
ai grija de tine sarbatori fericite si
La multi anihappy

| ostea a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar noi nu putem sa iti rezolvam problemele. Vorbeste cu parintii tai pentru ca doar impreuna puteti rezolva ceva.Viata uneori pare cam dura dar trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv cu toate ca esti doar un copil nu te lasa distrasa de ceea ce se petrece in familia ta, o sa suferi si mai mult.Ei au problemele lor si trebuie sa le rezolve, nu te baga intre ei pentru a nu ai cum sa intelegi niste chestii.O sa fie bine copilu.Ai grija de tine.

| whatevernvm a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, e foarte urat ce a facut tatal tau si in general cum se poarta cu tine si mama ta. Nu te putem ajuta cu nimic noi aici, ar fi bine sa vorbesti cu mama ta si sa ii zici sa nu va lase aici singure sau cu tatal vostru si sa isi gaseasca de munca aici. Poti sa vorbesti si cu tatal tau, macar sa ii bati obrazul pentru ce a facut si pentru ca v-a lasat acum, copii fiind, cand aveati nevoie de el. happy

| BeInnocent explică (pentru whatevernvm):

Sa vorbesc cu el? E in stare de orice. E nebun cu acte in regula straight face. Il doare in CUR de tot.

| mona a răspuns:

Daca mama ta accepta ca tata-l tau are pe cineva atunci nu mai e nimic de facut, urat din partea lui ca isi lasa familia pentru cine stie ce fufa

| anss23 a răspuns:

Tatal tau a vrut sa o faca pe mama ta dependenta de el tocmai pentru a o avea la degetul mic,de-aia nu a lasat-o sa faca facultatea, presupun. Daca chiar mama ta a recunsocut ca mai sta cu tatal tau doar de forma de ce nu face ceva in privinta asta? Acum mama ta are nevoie de mult sprijin, tocmai pentru a iesi din starea aceasta de "victima" in care a bagat-o tatal tau. Vorbeste cu ea, spune-i ca solutia nu este sa plece in strainatate si sa fuga de problemele ei, ci ca acum aveti nevoie cat mai mult una de alta.Plus ca ar trebui sa se gandeasca si la cele doua surori ale tale.Adica ce are de gand,sa plece in strainatate cu tine si cu surorile tale, sau sa va lase cu tatal vostru? Spune-i ca ceea ce fac ea si tatal tau este extrem de nedpret pentru voi, copii lor, si ca ar trebui sa se poarte ca niste parinti responsabili, sa nu se mai gandeasca doar la ei.Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca parintii vostri sa se desparta, chiar sa divorteze, daca este adevarat ca tatal tau si-a gasit pe altcineva.Pe termen lung veti suferi mai putin in acest fel.
Si chiar daca mama ta nu a facut facultate, asta o impiedica sa-si gaseasca un serviciu? Sunt multi oameni fara facultate care totusi si-au gasit un loc de munca.
Inteleg ca te simti prinsa la mijloc in toata situatia asta, dar esti mai puternica decat crezi! Acum tu esti sprijinul mamei tale si a surorilor, iar intr-o buna zi si ele vor fi acolo pentru tine.Deci nu te descuraja, nu exista o famile perfecta, lucrurile ar putea sta si mai rau.

| BeInnocent explică (pentru anss23):

Mama nu vrea sa plece de aici. a zis ca ar exista o sansa sa plece daca e va parasi tata. Nu am mai avea nici un ban asa.

| Nolkyz a răspuns:

Urate situatiile astea. Ar treubi sa ii zici ca nu ar trebui sa plece... Nu stiu... Deja te simti abandonata de tatal tau. D-apai daca si mama ta ar pleca. Trebuie sa ajungeti la un comun acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tatal tau are pe cineva, nu mai e nimic de facut. Spune-i mamei tale sa nu plece, ca in acest moment ai mare nevoie de ea, sigur va intelege. Imi pare rau straight face! Nu mai fi atât de trista. Lucrurile cele mai bune se petrec atunci când le aștepți mai puțin.