| Elle_4308 a întrebat:

Hey, am o mică problemăhappy. Mama mea a fost casatorita de doua ori, am doua surori, tatal meu m-a parasit de la o varsta frageda.Mama a hotarat sa isi refaca viata si a mai facut inca un copil.Eu una, o apreciez foarte mult, alte femei cand vad ca au avut 2 soti care le-au parasit isi avorteaza copilul, dar mama nu a facut asa. Dupa, nu a mai suportat sa mai stea singura si si-a mai refacut viata inca o data si a mai facut o fetita.Si acel barbat, a vazut ca are un copil si a luat'o la fuga.Mama acum mai are un iubit.Toti colegii mei de clasa ii zic ca e o femeie usoara(folosesc un vocabular mai urat), ca a facut atatia "plozi" si alte cuvinte urate care cateodata ma fac sa plangsad. Ea intotdeauna a avut grija de noi, niciodata nu ne-a lipsit nimic.Nu zic asta pentru ca e mama mea, o spun pentru ca este adevarul! Si pentru mine este greu sa vad ca isi reface viata, dar totusi, este dreptul ei.Credeti ca dupa tot ce face pentru mine, merita sa i se zica "prostituata"cum vorbesc colegii mei care nici nu o cunosc?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Colegii tai sunt foarte rai,confunda lucrurile si,desi habar nu au de ce surprize ne ofera viata,isi aroga dreptul de a judeca. Daca ar fi asa destepti cum se cred,ar fi toti premianti. si nu ar mai fi atatea intrebari stupide,puse de baieti,chiar pe TPU. Sa-si vada de ale lor. Spune-le ca mama ta nu e prostituata,nu si-a vandut trupul unor barbati, ci barbatii au fost lasi, au dat bir cu fugitii cand au vazut ce greu e cu 3(nu am inteles prea bine ) copii. Adevarul este,ca mentalitatea e atat de puternic inradacinata in noi,incat cu greu putem sa mai iesim la lumina. Mama ta si-a asumat o mare responsabilitate si e o eroina,in vremurile de azi! In orice caz,ea,se va mandri cu voi peste ceva timp,in timp ce barbatii lasi care au parasit-o, vor ajunge sa-si planga de mila.ori nu vor mai avea copii, ori vor creste copii pe care nu-i vor iubi.

15 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Fiecare are dreptul la viata,si nu are nimeni dreptul sa judece pe altcineva(mentalitate primitiva),mama ta nu a avut noroc in casnicii,are saraca ghinion,iar cei ce clevetesc in urma iei-rusine,rusine,in ce secol traiesc? nu lua in seama prostia, fii desteapta, ajutati mama, ca-i v-a suride si iei norocul chiar daca ar fi a 10 oara si ai avea 10 frati e dreptul iei la viata si asta nu inseamna prostitutie,ar tr colegii tai sa se info ce inseamna cuvintul asta, iar copii nu sint plozi, sint ingeri trimisi pe pamint de d-zeu,as a vrut el,nu fii suparata ca nu e toata lumea absurda si ingradita mental,capul sus,tu ai o mama care nu si-a avortat copii,care ii creste singura,care are grija de voi,tr sa fii mindra de ea, iar ce spun unii si altii e mai putin interesant, oameni rai!

| katy a răspuns:

Sunt imaturi, ignora-i si o sa se potoleasca la un moment dat.tu stii cel mai bine care e situatia si nu te lua dupa gura lumii.mama ta are dreptul sa isi refaca viata.este greu sa cresti singura niste copii si in plus ii trebuie si ei pe cineva in viata personala.colegii tai probabil au o viata in roz si nu te pot intelege si sincer nici nu le da explicatii.fii indiferenta pentru ca indiferenta doare mereu.tu cu cat le arati mai mult ca esti afectata de vorbele lor, pe atat le faci lor mai mult plac si continua.nu te arata ca te afecteaza.lasa-i sa vb tu vezi-ti de treaba ta nu le raspunde la reprosuri la nimic.ai sa vezi ca te vor lasa la un moment dat o sa se sature de vorbit la pereti

| NickiMinaj a răspuns:

Colegii tai sunt doar niste melteni nef...nefron-dependenti.
Atata timp cat tu ai o relatie buna cu mama ta, nu vad de ce pleci urechea la ineptii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Nu merita.Dar trebuie sa se uite mai atent cu cine vrea sa-si refaca viata.

| Tania a răspuns:

Intradevar are dreputul sa isi refaca viata chiar daca este mama este si femeie si are si ea viata ei.
Este o femeie curajoasa ca a avut curajul sa isi refaca viata dupa atatea esecuri sa va creasca singura.
Colegii tai sunt foarte rai, asta e lumea nu ai ce sa le faci.
Ce ar fi putut fi asa evitat, ar fi fost ca ei sa nu stie poavestea familiei tale chiar daca intreaba profesorii pentru nu stiu ce.Ca nu trebuie sa stie nimeni ce e la tine in casa.
Eu invetez fel de fel,pentru ca oamenilor nu le pasa sunt doar curiosi si sa rada.
Asa ca o paranteza sa nu spui secretele tale nimanui pentru ca devi cumva la mana celui care i-ai zis.
In nici un caz nu, merita pentru.ca a avut grija de voi, nu a plecat cu zilele de acasa si mai stiu eu ce.
Astia sunt oamenii.

| Robert a răspuns:

Nimeni nu are voie sa judece pe nimeni mai ales copii.De vina nu este mama ta ci acel barbat care fuge de ea, e vorba de rasponsabilitati si unii barbati refuza aceste lucruri...le poti spune lasibig grin.

| hax0r a răspuns:

Lol you suck! si credeam ca eu am o viata naspa.acum ma simt mai bine

| Ilinca a răspuns:

Categoric NU! O femeie usoara nu este o femeie care se chinuie sa isi creasca frumos copii. Poate ca mama ta pur si simplu vrea sa va ofere si dragostea unui "tata", doar ca este greu sa gasesti un astfel de barbat. Nu mai pune la suflet tot ce zic colegii tai, tu sti cel mai bine cum este mama ta. Si te felicit ca o apreciezi si nu o judeci pentru ceea ce facehappy

| marthaa a răspuns:

In general lumea nu face decat sa judece.Este atat de usor sa judeci, fara sa te pui in situatia persoanei judecate. Daca mama ta are grija de voi asa cum trebuie trebuie sa fi mandra de ea si sa o iubesti pentru ceea ce este ea ''mama''.Cee a ce spun colegii tai nu ar trebui sa te mai intereseze si nici afecteze.Ce stiu ei? Ei n-au trecut prin ce a trecut mama ta.Si nu este vinovata cu nimic ca a intalnit niste barbati nepotriviti care au fugit de responsabilitati.Foarte bine a facut ca a incercat sa-si refaca viata de fiecare data.Pentru ca este foarte greu sa fii singur, fara o pereche.Asa ca lasa lumea sa vorbeasca, pentru ca nu poti schimba nimic.Lumea va vorbi mereu orice s-ar intampla.Majoritatea judecam din pacate aparentele fara a avea rabdare sa cunoastem persoana.

| YoYoUtZa a răspuns:

Nu este frumos din partea lor. Mama ta are nevoie de cineva care sa o sprijine la nevoie. Voi fiind niste copii nu poate sa va spuna problemele ei si alte chestii. Are si ea nevoie de cineva care sa o iubeasca (in afara de copii, cred ca o iubiti mult ) :*:*
Si nu mai pune la suflet ce spun altii :*:*:*
Nu are rost sa plangi pentru niste badarani. Presupun ca o iubesti mult pe mama ta si ca vrei sa o vezi fericita happy.
Incearca sa ii eviti pe acei colegi care o fac pe mama ta prostituata pentru ca nu este. Aveti grija de voi! :*:*:*:*:*

| kiki a răspuns:

Nu.rusine lor.niciodata in viata nu este voie sa judecam.nu stim ce este in sufletul unui om.nu stim ce il doare si ce nu.trebuie sa avem capacitatea intelectuala si emotionala sa gandim in profunzime problema.eu,personal sunt capabila sa ajut sa iert si chiar sa inteleg si ultima prostituata din lume atata timp cat acel om ma face sa inteleg de ce face asa si daca vad ca isi doreste cu adevarat sa schimbe ceva la viata pe care o duce.dar sa revenim.mama ta nu este prostituata.mama ta este o femeie care are un suflet si care isi doreste sa fie iubita care isi doreste un tata pentru copii ei.atata timp cat nu o vei vedea beata, drogata, sau ca aduce saptamanal barbati in casa sa nu permiti nimanui sa spuna asa ceva de spre ea.atata timp cat te iubeste,are grija de tine,esti imbracata frumos, curat, casa este curata si te ajuta sa te formezi ca om in societate nu o judeca si nu lasa pe nimeni sa o judece cu ceea ce face ea in viata ei intima si personala.fiecare om are dreptul la o sansa.si ea are dreptul la iubire.in ziua de azi este foarte greu sa gasesti un barbat corect si bun care sa ramana cu o femeie pana la sfarsit.de ce mereu si mereu femeia este curva? ce fac barbatii nu se pune nu? intradeavar sunt pe lumea asta curve si sunt si barbati buni.dar se gasec mai greu acei barbati.numai Dumnezeu are drept sa judece, nu noi.numa EL stie ce este in sufletul si in mintea oamenilor.rusine colegilor tai.iti dau un sfat-nu mai povesti nimanui ce se intampla in casa ta, cu mama ta.cine te respecta si te iubeste si stie adevarul acela este un prieten bun.restul sunt persoane fara coloana vertebrala. iubeste-ti mama, respect-o si fi alaturi de ea.numai tu sti adevarul si tu vezi ce face si ce nu. daca tie iti va parea ca o ia pe carari gresite,vorbeste cu ea, tu sa o judeci in ghilimele, nu altii.atata timp cat psihic si fizic nu iti face rau nu ai de ce sa te intrebi asa ceva. aveti grija de voi.

| AlexaS a răspuns:

Ca sa treci tu peste chestiile de genul asta ar trebui sa mergi la un psiholog o sa te ajute sa si infrunti jignirile altora si poate sa iti schimbi si tu parerea.Iar tu ar trebui sa fi puternica chiar daca te doare ce spun sa nu le arati asta pentru ca asa vor continua mereu asa sunt oamenii in general cu cat vad ca te doare mai rau cu atat te ataca mai mult
Sper sa fi puternica si ca aceia care spun lucrurile astea sa fie pedepsiti sau macar sa ii pui sa se gandeasca cum ar fi daca si altii ar spune asemenea lucruri despre mamele lor sau despre o pers la care tin mult.
Nu ar trebui sa se bage in viata mamei tale pana la urma e o femeie matura stie ce vrea de la viata ca sa fie barfita de niste pusti practic nu e treaba lor ce face mama ta in orice aspect al vietii personale

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu merita, colegii tai sunt niste looseri, ar trebui sa aiba respect fata de o persoana matura

| OurGeneration a răspuns:

Poate ca nu iti va folosi acest raspuns,dar eu zic sa treci peste toate astea cu capul sus, nu trebuie sa ii asculti pe ceilalti, poate ca ei au o viata mai neplacuta decat a ta...Mama ta nu este o femeie usoara,este o femeie puternica, care vrea sa ii fie si ei mai bine si voua, se vede ca va iubestehappy